Nowy komputer kosztu co najmniej 1,5 tys. złotych. I będzie to sprzęt o słabych parametrach, niewystarczający do bardziej zaawansowanych prac. Jeśli nie mamy dużo gotówki, dobrym pomysłem może być zakup używanego sprzętu. Za tę samą kwotę zyskamy bowiem 1/2-letni sprzęt ze średniej półki, na którym będziemy mogli montować filmy, obrabiać zdjęcia i grać w gry. Pytanie jednak, jak kupić używany sprzęt, żeby nie nadziać się na minę?
Używany komputer – na co uważać?
Jeśli planujemy zakup używanego komputera – musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Po pierwsze – sprawdźmy, czy sprzedający komputer posiada dowód zakupu i czy komputer ma oryginalny system operacyjny w języku polskim. To pierwsze kroki, które pozwolą nam sprawdzić, czy nie kupujemy podróbki lub kradzionego urządzenia. Jest to bardzo ważne, bo po co wpakować się w jakiekolwiek kłopoty. W takiej sytuacji oszczędność kilkuset złotych nie miałaby najmniejszego sensu.
Zapytajmy też o powód sprzedaży (choć oczywiście sprzedający nie ma obowiązku go podawać) i obejrzyjmy komputer na żywo przed zakupem. Nie ufajmy wyłącznie zdjęciom zamieszczonym w internetowym ogłoszeniu, na aukcji, czy nawet w sklepie internetowym. Nigdy nie mamy pewności, czy zdjęcia nie zostały ukradzione albo czy oddają stan rzeczywisty sprzętu dokładnie w tym momencie.
Sprawdź dokładnie, co kupujesz
Przetestujemy również to, jak działa komputer, czy nie zawiesza się, czy działają wszystkie funkcje. Zapytajmy też, czy urządzenie jest na gwarancji albo czy posiada jakieś wady i uszkodzenia. Im więcej pytań zadamy, tym większa szansa na rozpoznanie nieuczciwego handlarza czy sprzedawcy. Inaczej taka osoba mogłaby się wykręcać tym, że „przecież nie pytaliśmy o daną rzecz”.
Aby uniknąć tego typu problemów warto też na pewno rozliczyć się na podstawie dobrze skonstruowanej umowy, w której dokładnie opiszemy stan produktu. Jest to rozwiązanie korzystane dla obu stron, bo będzie absolutna jasność co do tego, co dokładnie jest przedmiotem transakcji.
Unikaj transakcji online
I pamiętajmy również, żeby unikać wpłacania jakichkolwiek zaliczek czy zapłaty za komputer na konto bankowe lub szybkim przelew internetowym, gdy nie mamy przy sobie urządzenia. Wybierzmy raczej opcję dostawy za pobraniem lub spotkajmy się na żywo w celu sfinalizowania transakcji. Chociaż zakupy przez internet są coraz bardziej popularne (możemy już na przykład kupować online produkty spożywcze prosto do lodówkomatów), a kurierzy działają coraz sprawniej, to warto mieć na uwadze, że zakup używanego sprzętu przez internet wciąż wiąże się z większym ryzykiem. Nawet portale takie jak OLX ostrzegają przed różnymi nieuczciwymi sprzedawcami, więc powinniśmy w tym przypadku zachować wzmożoną czujność.

Używany komputer – za ile?
Ceny używanych komputerów zaczynają się od ok. 200-300 zł. Nie będą to jednak dobrze działające sprzęty.
Jeśli mówimy o komputerze, który ma nam jeszcze posłużyć jakiś czas, powinniśmy przejrzeć dokładnie ogłoszenia, których ceny wynoszą co najmniej 1 tys. złotych.
Za 1,5-2 tys. złotych w przypadku rynku wtórnego możemy mówić już o naprawdę dobrych i niewysłużonych komputerach.
Warto też pamiętać, że musimy znaleźć złoty środek między rokiem produkcji komputera a jego parametrami i ceną. Nawet sprzęt z najwyższej półki i ze świetnymi parametrami po 5 latach używania może już nie pracować tak dobrze, jak jego odpowiednik z niższej półki, ale z 1-2-letnim stażem.
Właśnie dlatego tak ważne jest przetestowanie komputera w czasie pracy przed zakupem. Unikniemy wtedy niemiłej niespodzianki i wybierzemy dokładnie taki sprzęt, jaki będzie nas satysfakcjonował i zapewni nam dobrą pracę na lata.

Jak kupić używany komputer?
Najważniejsza zasada jest prosta – sprawdź dokładnie sprzęt, który zamierzasz kupić i nie napalaj się na okazje. Jeśli do tego porównasz parametry sprzętu, zestawisz cenę z innymi urządzeniami, będziesz mógł kupić naprawdę dobry komputer w rozsądnej cenie. I pamiętaj, że czasem warto dopłacić kilkaset złotych, żeby być naprawdę zadowolonym.