Przed Tobą remont domu? Będziesz chciał wyremontować łazienkę i kuchnię, pomalować pomieszczania, a może wymienić podłogi i kostkę w ogrodzie? Sprawdź, ile kosztują poszczególne prace i na czym można zaoszczędzić. Przeczytaj ten artykuł do samego końca, a następnie weź kartkę papieru, długopis i zaplanuj dokładnie budżet oraz harmonogram wszystkich prac.
Remont domu – co jest najdroższe?
Nie ma co ukrywać – od wielu lat najdroższe w remoncie są dwa pomieszczania: łazienka i kuchnia. Sporo oszczędności przeznaczymy też na kompleksowe prace takie jak:
- wymiana instalacji (np. elektrycznej / wodnej / gazowej)
- ocieplanie i malowanie budynku
- wymiana dachu wraz z ociepleniem
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej (wewnętrznej i zewnętrznej).
Wszystkie wymienione wyżej prace generują w domu koszty rzędu co najmniej kilkunastu tysięcy złotych, a niekiedy musimy dysponować budżetem rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Wszystko zależy m.in. od powierzchni domu czy standardu wykończenia oraz od tego, czy prace wykonamy samodzielnie, czy też zlecimy je profesjonalnej ekipie.
Remont domu – na czym można zaoszczędzić?
Bardzo dużą część budżetu musimy przeznaczyć na ekipę remontową. W przypadku większych remontów są to wydatki rzędu kilkudziesięciu złotych.
Przykładowo za kompleksowy remont domu o powierzchni 100 m2 zapłacimy co najmniej 50 tys. złotych. Mowa tu oczywiście o samych kosztach robocizny – bez materiałów. Górnej granicy praktycznie nie ma…
Tak więc jeśli potrafimy pewne prace wykonać dobrze, solidnie i przede wszystkim bezpiecznie samemu – zostaje nam się w kieszeni całkiem sporo gotówki. Pytanie tylko do przemyślenia przed takim remontem, czy na pewno oprócz umiejętności mamy jeszcze czas do wykonania wszystkich prac. W przeciwnym razie remont domu może ciągnąć się w nieskończoność, szczególnie gdy mamy spory dom o powierzchni przekraczającej 150 m2. Im mniejsza nieruchomość tym oczywiście łatwiej o jej wyremontowanie. I to właśnie jest jeden z plusów posiadania mieszkania, a nie domu, który opisywaliśmy znacznie szerzej w tym artykule.
Jeśli szukamy oszczędności możemy też zdecydować się na tańsze, niemarkowe produkty, które mają dobre opinie w internecie lub skorzystać z promocji. Nie ugramy na tym jednak bardzo dużo, w skali całego remontu co najwyżej kilkanaście procent – i to w mocno optymistycznym założeniu. Remont, szczególnie ten generalny, musi po prostu swoje kosztować, o ile oczywiście ma być wykonany solidnie na lata. A przecież nie mówimy tu na pewno o przysłowiowym odstawieniu fuszery.
Ile kosztuje remont domu w 2021 roku?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niemal zawsze będą to jednak wydatki liczone w dziesiątkach tysięcy złotych – chyba, że mówimy tylko o odmalowaniu pokoju.
Generalny remont domu o powierzchni 100m2 może kosztować od 50 do nawet 120 tys. złotych – w zależności do tego, kto wykona prace i na jaki standard wykończenia postawimy.
Górne widełki mogą jednak powędrować bardzo wysoko. Jeśli na przykład chcielibyśmy wykonać generalny remont całego domu o powierzchni 200m2 w wysokim standardzie z przebudową pewnych elementów to kwoty rzędu 150-200 tys. są jak najbardziej możliwe do wydania.
Co istotne – ceny materiałów budowlanych rosną z roku na rok. Jeszcze kilka lat temu śmiało mogliśmy wyremontować nieruchomości kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt procent taniej. Na tego typu kwotach takie różnice procentowe powodują sporą różnicę w cyferkach i stanie naszego portfela.
Obecnie ceny materiałów, jak i robocizny zależą mocno od tego w jakim miejscu Polski mieszkamy. Ceny są też zależne od tego, ile materiału kupujemy, a w przypadku robocizny – ile oddajemy konkretnej ekipie (im więcej różnych ekip tym finalnie wyższa cena, ale wyspecjalizowana ekipa może być bardzo dobra w swoich fachu!).
A czy Wy mieliście nie tak dawno okazję remontować swój dom? Pochwalcie się efektami w komentarzach do tego wpisu i napiszcie, jakie prace pochłonęły największą część Waszego budżetu.