Łazienka to kluczowe pomieszczenie w każdym domu czy mieszkaniu. Jej remont potrafi być uciążliwy, sporo kosztować i ciągnąć się tygodniami. O jakich liczbach mówimy? Przeczytajcie ten artykuł do samego końca i sprawdźcie, ile trwa i kosztuje remont łazienki. 

Remont łazienki – cennik

Na początkowym etapie remontu wydamy sporo na materiały budowlane takie jak gładzie, tynki czy kleje do płytek. Laicy często zapominają o tych wydatkach, a to przecież bardzo ważny – choć niewidoczny na co dzień – element. Na tego typu materiały musi wydać co najmniej kilkaset złotych (przy łazience o wielkości do 5m2). Im większa łazienka – tym oczywiście wyższy koszt.

Trzeba pamiętać też o transporcie materiałów, najlepiej z wniesieniem, bo niektóre z nich ważą naprawdę dużo. Większość marketów budowlanych ma tego typu usługi, które są jednak dodatkowo płatne. Najczęściej musimy doliczyć kwoty rzędu kilkuset złotych, ale dzięki temu ciężkie kleje, gładzie czy płytki będą przetransportowane bezpośrednio do naszego domu, nawet na wysokie piętro. Wygodna opcja – to akurat trzeba przyznać i dlatego naszym zdaniem na tym akurat nie warto oszczędzać.

Widoczne każdego dnia w naszej łazience po remoncie są z kolei kafelki i farby. Ich koszt to średnio 30-40 zł za m2. Ale ceny mogą zależeć bardzo od jakości materiałów i standardu, który wybieramy. Górna granica praktycznie nie istnieje. Wystarczy pomnożyć przez powierzchnię ścian czy podłóg i wyjdzie nam kwota, którą będziemy musieli zapłacić. Najczęściej będzie to jednak wydatek rzędu ok. 1-2 tys. złotych – oczywiście przy małej łazience w bloki. Remont łazienki w domu będzie wiązał się najczęściej z wyższymi kosztami.

Swoje kosztują też sprzęty (pralka, suszarka, umywalka, wanna) i meble łazienkowe. Łącznie wydamy na to co najmniej kilka tysięcy złotych, ale warto pamiętać, że górna granica jest postawiona bardzo, bardzo wysoka.

łazienka po remoncie
fot. pixabay

Robocizna – ile kosztuje przy remoncie łazienki?

Nie możemy zapominać, że remont łazienki czy kuchni najczęściej wiąże się z wynajęciem fachowca, który ma doświadczenie w kafelkowaniu, równaniu ścian czy montażu instalacji. Samodzielnie wykonywane prace najczęściej będą wiązały się z dłuższymi niedogodnościami, a remont łazienki warto akurat przeprowadzić sprawnie. W końcu ciężko wyobrażać sobie życie tygodniami bez toalety, wanny czy prysznica.

Za kompleksowy remont łazienki fachowcy liczą najczęściej od 5 do 15 tys. złotych – w zależności od lokalizacji mieszkania i doświadczenia majstrów. W skład tej ceny wchodzi już kompleksowy remont – od instalacji elektrycznych, wodnych czy gazowych przez montaż kafelek, malowanie ścian po montaż umywalki i wanny.

Niektórzy fachowcy nie posiadają uprawnień gazowych, więc w tym przypadku będziemy musieli niezależnie skontaktować się jeszcze z gazownikiem, który zajmie się wszystkimi sprawami związanymi z instalacją gazową w naszej łazience. Chyba, że nie wykorzystujemy już gazu do ogrzewania wody, bo w grę wchodzą w końcu bojlery lub ciepła woda centralnie ogrzewana przez spółdzielnię mieszkaniową.

Warto jednak solidnie sprawdzić fachowców zanim podejmiemy decyzję o wyborze ekipy remontowej. 

ekipa remontowa
fot. pixabay

Ile to wszystko zajmie?

Remont łazienki trwa najczęściej ok. 2-3 tygodnie. O ile zdecydujemy się na dobrą, profesjonalną ekipę. Prace samodzielne (na przykład po godzinach) lub ze znajomymi potrwają najczęściej znacznie dłużej (1-2 miesiące), ale pozwolą nam zaoszczędzić nieco pieniędzy. Chyba, że ewidentnie mamy smykałkę do remontów to zmieścimy się w zakładanym czasie przewidzianym dla profesjonalistów.

Łazienka to tylko jedno z pomieszczeń w naszych domach. Jeśli chcesz przeczytać ile kosztuje remont kuchni lub całego mieszkania – wejdź TUTAJ.

Zapraszamy Was też do podzielenia się w komentarzach swoimi opiniami na temat remontów łazienki. Ile trwał taki remont, ile kosztował? Co zrobilibyście inaczej, a z czego jesteście zadowoleni? Bardzo chętnie poznamy Wasze zdanie w tej sprawie.

Po remoncie łazienki warto pamiętać o odpowiednim posprzątaniu i wykończeniu wnętrza. Mogą się przydać szczególnie różnego rodzaju gadżety, które są stosunkowo tanie, a jednocześnie potrafią bardzo umilić nam komfort korzystania z naszej łazienki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here