Paczkomaty w ostatnich latach i miesiącach zyskują na popularności. Możemy do nich stosunkowo niskim kosztem zamawiać produkty spożywcze przez internet. Nie mamy problemów z tym, że nie ma nas w domu, nie musimy umawiać się z kurierem na konkretną godzinę, a nasza przesyłka będzie na nas czekać 2 dni robocze. Jednak nie wszystkie produkty mogą być wysyłane paczkomatem. Jakich produktów nie można wysyłać paczkomatem? Sprawdziliśmy to!
Regulamin paczkomatów – co wolno, a czego nie?
Zgodnie z regulaminem firmy Inpost, która obsługuje paczkomaty dostępne w Polsce, nie wszystkie produkty mogą być wysyłane i zamawiane do paczkomatów. Mowa tu oczywiście między innymi o produktach spożywczych, ale też pieniądzach, broni, biżuterii czy roślinach. I jest to całkowicie zrozumiałe, bo względy higieniczne czy bezpieczeństwa muszą być w tym przypadku respektowane i przestrzegane.
Jeśli planujesz zamówić jakiś towar przez internet – sprawdź, czy sprzedawca będzie mógł wysłać go przy wykorzystaniu paczkomatu. Może się bowiem okazać, że będziesz musiał skorzystać z nieco droższej usługi kuriera lub… lodówkomatu (gdyby paczkomat nie wchodził w grę z powodu rodzaju produktu, który właśnie zamierzasz zamówić).
Produkty zakazane w paczkomatach
Poniżej prezentujemy listę najważniejszych produktów, których zgodnie z regulaminem i zasadami nie możemy wysyłać do paczkomatów.
1. Pieniądze (tu w grę wchodzi przekaz bankowy lub przelew).
2. Papiery wartościowe i inne ważne dokumenty (ich utarta mogłaby skończyć się dla wszystkich bardzo źle).
3. Przedmioty szczególnie wartościowe – takie jak biżuteria, antyki czy dzieła sztuki (lepiej trzymać je przy sobie i transportować samodzielnie lub przy wykorzystaniu ubezpieczonej i tym samym dodatkowo płatnej usługi kurierskiej).
4. Broń i amunicja (tu względy bezpieczeństwa są chyba oczywistą oczywistością).
5. Przedmioty pochodzące z przestępstwa (tego też nie musimy jakoś dodatkowo komentować).
6. Środki o właściwościach wybuchowych, łatwopalnych, utleniających, drażniących, żrących, uczulających, rakotwórczych, mutagennych oraz działających szkodliwie na rozrodczość, mogących spowodować zagrożenie dla zdrowia, życia ludzkiego lub szkody majątkowe (względy bezpieczeństwa wchodzą w grę – podobnie jak w punkcie numer 4).
7. Narkotyki i substancje psychotropowe – to substancje nielegalne w Polsce, więc nic dziwnego, ze nie możemy ich też wysyłać przy użyciu legalnie działającej firmy).
8. Artykuły szybko psujące się lub wymagające szczególnych warunków transportu (w tym przypadku warto skorzystać z lodówkomatów).
9. Martwe lub żywe zwierzęta i rośliny (zapach wydobywający się z paczek mógłby być nieprzyjemny, a trzeba też pamiętać o zasadach higienicznych i sanitarnych).
10. Rzeczy łamliwe i kruche, np. szkło, delikatna porcelana (bardzo łatwo o ich uszkodzenia, dlatego musimy skorzystać s przesyłki kurierskiej z dodatkowym zabezpieczeniem – chyba wszyscy kojarzymy naklejki na paczkach zawierających na przykład szklane czy bardzo łatwo kruszące się przedmioty).
Co jeśli nie paczkomat?
W przypadku produktów spożywczych – takich jak jajka, mleko, jogurty, mięso, wędliny czy mrożonki – dobrą alternatywą są lodówkomaty, dzięki którym produkty te będą cały czas przechowywane w chłodzie i nie zepsują się. To nowość wdrożona przez firmę Inpost w 2020 roku. Projekt ten powinien też znacząco rozwinąć się w 2021 roku, o ile oczywiście ludzie będą chętnie zamawiać tego typu produkty ze sklepów internetowych prosto do swoich domów.
Z kolei przy takich produktach jak rzeczy szczególnie wartościowe czy delikatne (antyki, szkło, porcelana) musimy skorzystać z usług kuriera, który naklei na naszą przesyłkę ostrzeżenie, żeby w przedmiotami tymi obchodzić się szczególnie ostrożnie. Jest to zazwyczaj dodatkowo płatna usługa.
Pieniądze najlepiej przesyłać przelewami (trakcyjnymi czy online) lub przekazami pocztowymi albo blikiem.
Jak widać – wybór możliwości na polskim rynku jest naprawdę spory i zależy głównie od tego, co chcemy wysłać. Wystarczy przeanalizować naszą sytuację i na pewno znajdziemy rodzaj wysyłki odpowiadający naszym potrzebom.
A czy Wy wysyłaliście coś paczkomatem? Macie swoją opinię? Zostawcie ją w komentarzu do tego arttykułu.