Paczkomaty w ostatnich latach i miesiącach zyskują na popularności. Możemy do nich stosunkowo niskim kosztem zamawiać produkty spożywcze przez internet. Nie mamy problemów z tym, że nie ma nas w domu, nie musimy umawiać się z kurierem na konkretną godzinę, a nasza przesyłka będzie na nas czekać 2 dni robocze. Jednak nie wszystkie produkty mogą być wysyłane paczkomatem. Jakich produktów nie można wysyłać paczkomatem? Sprawdziliśmy to!

Regulamin paczkomatów – co wolno, a czego nie?

Zgodnie z regulaminem nie wszystkie produkty mogą być wysyłane i zamawiane do paczkomatów. Mowa tu oczywiście o produktach spożywczych, ale też pieniądzach, broni, biżuterii czy roślinach.

Jeśli planujesz zamówić jakiś towar przez internet – sprawdź, czy sprzedawca będzie mógł wysłać go przy wykorzystaniu paczkomatu. Może się bowiem okazać, że będziesz musiał skorzystać z nieco droższej usługi kuriera lub… lodówkomatu.

Produkty zakazane w paczkomatach:

1. Pieniądze

2. Papiery wartościowe i inne ważne dokumenty.

3. Przedmioty szczególnie wartościowe – takie jak biżuteria, antyki czy dzieła sztuki.

4. Broń i amunicja

5. Przedmioty pochodzące z przestępstwa

6. Środki o właściwościach wybuchowych, łatwopalnych, utleniających, drażniących, żrących, uczulających, rakotwórczych, mutagennych oraz działających szkodliwie na rozrodczość, mogących spowodować zagrożenie dla zdrowia, życia ludzkiego lub szkody majątkowe

7. Narkotyki i substancje psychotropowe.

8. Artykuły szybko psujące się lub wymagające szczególnych warunków transportu (w tym przypadku warto skorzystać z lodówkomatów). 

9. Martwe lub żywe zwierzęta i rośliny. 

10. Rzeczy łamliwe i kruche, np. szkło, delikatna porcelana.

Przesyłka pocztowa
fot. pixabay

Co jeśli nie paczkomat?

W przypadku produktów spożywczych – takich jak jajka, mleko, jogurty, mięso, wędliny czy mrożonki –  dobrą alternatywą są lodówkomaty, dzięki którym produkty te będą caly czas przechowywane w chłodzie i nie zepsują się.

Z kolei przy takich produktach jak rzeczy szczególnie wartościowe czy delikatne (antyki, szkło, porcelana) musimy skorzystać z usług kuriera, który naklei na naszą przesyłkę ostrzeżenie, żeby w przedmiotami tymi obchodzić się szczególnie ostrożnie. Jest to zazwyczaj dodatkowo płatna usługa.

Pieniądze najlepiej przesyłać przelewami (trakcyjnymi czy online) lub przekazami pocztowymi albo blikiem.

Jak widać – wybór możliwości jest spory i zależy od tego, co chcemy wysłać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here