Ceny przesyłek kurierskich zależą głównie od wielkości i wagi paczki. Najtańsze paczki nadamy już za ok. 10 zł. Większe przesyłki krajowe to koszt rzędu 15-25 zł, a największe i najcięższe paczki kosztują od 30 do nawet… kilkuset złotych zł. W przypadku wysyłki paczek za granicę zapłacimy jeszcze więcej, ale przy hurtowych zamówieniach możemy oczywiście negocjować ceny. Która firma kurierska oferuje najtańsze przesyłki? Gdzie najbardziej opłaca się nadać paczkę? Sprawdziliśmy to! 

DPD – ile kosztuje paczka? 

Ceny przesyłek krajowych w DPD zaczynają się już od 13,99 zł (przy wadze do 0,5 kg). Cięższe przesyłki kosztują 14,99 zł (do 1kg), 16,99 zł (do 3 kg), 18,99 zł (do 5 kg). Za przesyłki ważące od 20 do 31,5 kg zapłacimy z kolei 33,99 zł.

Możemy też skorzystać z usług dodatkowych, które są dodatkowo płatne. Przykładowo – doręcznie na konkretną godzinę kosztuje 45 zł, doręcznie w sobotę – 10 zł, a usługa za pobraniem – 7,90 zł.

Firma posiada też czasowo ograniczone promocje, w których możemy liczyć na niższe ceny. Dla przykładu – w momencie pisania tego artykułu – możemy skorzystać z kodu rabatowego PUNKT i podczas nadawania przesyłki w punkcie tej firmy za przesyłkę do 3 kg zapłacić jedynie 8,99 zł. To znacznie lepsze cena niż w przypadku standardowej oferty.

Przesyłka kurierska
fot. pixabay

 

DHL – cennik

W przypadku paczek DHL podział jest bardzo prosty. Mamy do wyboru 4 rodzaje paczek:

  • super lekka – 16,90 zł (do 1 kg)
  • lekka – 19,90 zł (do 10 kg) – oznaczona jako hit cenowy
  • ciężka – 29,90 zł (do 31,5 kg)
  • paczka terminowa – 39,90 zł (waga jak wyżej, ale możliwość doręczenia w wybranej godzinie).

Co ważne – w każdym z pakietów mamy gratis ubezpieczenie przesyłki (do 6500 zł), doręczanie przesyłki pod drzwi odbiorcy czy możliwość przekierowania paczki dla przesyłek nadawanych online.

InPost – jakie ceny? 

W przypadku firmy InPost cena przesyłki zależy nie tylko od wagi i rozmiaru przesyłki, ale też od sposobu nadania paczki. Jeśli skorzystamy z nadania w paczkomacie – zapłacimy mniej niż w przypadku nadania podczas wizyty kuriera.

Podczas nadania z paczkomatu zapłacimy 11,99 zł, 12,99 zł lub 14,99 zł. W pierwszym przypadku maksymalne wymiary to 80 x 380 x 640 mm, w drugim – 190 x 380 x 640 mm, a w trzecim – 410 x 380 x 640 mm. W każdym przypadku przesyłka nie może ważyć więcej niż 25 kg, a ubezpieczenie przesyłki jest już wliczone w cenę.

Z kolei podczas nadania u kuriera zapłacimy ciut więcej – 14,99 zł, 16,49 zł lub 19,99 zł – również w zależności od wielkości paczki.

InPost ma też ofertę dla kupujących i sprzedających na Allegro, gdzie możemy nadawać i odbierać przesyłki za 10,90 zł (maksymalna długość boku paczki: 800 mm, suma długości boków nie może przekraczać 1600 mm. Waga od 10 kg do 30 kg). Ceny tych przesyłek są lepsze niż w sklepach internetowych, dlatego niektóre produkty może nam się opłacać kupić właśnie na Allegro. Zaoszczędzimy wtedy kilka złotych na kolejne zakupy.

Praca w firmie kurierskiej
fot. pixabay

Poczta Polska – ile kosztuje nadanie paczki? 

A jak na tle innych, komercyjnych kurierów wypada Poczta Polska? Najtańsza paczka pocztowa (do 1 kg, gabaryt A) kosztuje 13 zł. Przy większych wagach (do 2 / 5 / 10 kg) zapłacimy odpowiednio: 15, 18 czy 24 zł. Za gabaryt B czy priorytet dopłacimy dodatkowo 1 zł.

Przykładowo: paczka pocztowa priorytetowa o wadze do 5 kg i gabarycie B kosztuje 20 zł. Za kolejną złotówkę możemy dokupić ubezpieczenie przesyłki, a potwierdzenie odbioru to dodatkowy wydatek rzędu 2,60 zł.

Warto dodać, że Poczta Polska posiada też możliwość nadania Paczki+. Możemy też skorzystać z usług Pocztexu, czyli tzw. kuriera pocztowego. Ceny tych usług są jednak wyższe, ale możemy w zamian za to liczyć na większy zakres usług (np. wysyłka dużych gabarytów czy doręczenie na wskazaną godzinę).

Przesyłki kurierskie – ile kosztują i gdzie warto nadać paczkę?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wagi i wielkości naszej przesyłki, a także od sposobu doręczenia i odbioru paczki. Najtańsze podstawowe oferty ma InPost (11,99 zł), a w przypadku cięższych przesyłek warto zainteresować się ofertą DHL. Poczta Polska ma z kolei stosunku tanie opłaty dodatkowe, a w DPD warto wypatrywać promocji, które pozwalają obniżyć ceny przesyłek nawet o połowę.

A jeśli lubicie nadawać przesyłki przez internet i chcecie zakupić produkty spożywcze online – polecamy sprawdzić lodówkomaty, które są ostatnią nowością InPosta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here