Oszczędzanie w 2021 roku jest dla wielu z nas koniecznością. Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią zmusza wiele osób do zmiany zatrudnienia, poszukiwania nowej pracy czy cięcia kosztów w swoich firmach czy domowych budżetach. Zmiana codziennych nawyków pozwala nam zaoszczędzić w perspektywie miesięcy i lat konkretne sumy pieniędzy. Jak oszczędzać w 2021 roku? Na czym można zaoszczędzić najwięcej, a co po prostu nie ma większego sensu? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule. 

Jeśli zastanawiałeś się, jak oszczędzać w 2021 roku, to dobrze trafiłeś! Na początku tego roku przygotowaliśmy zestawienie, które może Ci pomóc poprawić stan Twoich finansów osobistych. Co ważne – jest to nasze subiektywne zdanie i nie traktuj porad tu zwartych jako prawd objawionych. Zawsze przeanalizuj swoją sytuację i sam podejmij najlepszą dla Ciebie decyzję. 

jak oszczędzać w 2021 roku? Nasze pomysły!
fot. pixabay

Jak oszczędzać w 2021 roku?

Oto lista 10 najciekawszych naszym zdaniem pomysłów: 

 1. Rzuć palenie – to kosztowny i niezdrowy nałóg, a wszyscy wiemy, że zdrowie i pieniądze to ważne rzeczy w naszym codziennym życiu. Bez zdrowia ani rusz, więc motywacja finansowa może pomóc nie tylko w naprawie finansów osobistych, ale też stanu Twojego zdrowia. Załóżmy, że paczka papierosów kosztuje ok. 20 zł – jeśli wypalamy paczkę dziennie to miesięcznie wydajemy na ten nałóg ok. 600 zł. Sporo, prawda? A w skali roku jest to już wydatek rzędu ok. 7 tys. złotych. 
 2. Unikaj alkoholu – jego ceny w poprzednim roku (z powodu podwyżki akcyzy) poszły znacząco w górę. A sam alkohol w nadmiernych ilościach może szkodzić naszemu zdrowiu. Mamy więc tutaj podobną sytuację jak przy papierosach. Lampka wina do obiadu to nie problem, ale codzienna konsumpcja mocniejszych trunków nie przyniesie nic dobrego. Statystyki pokazują, że dorosły Polak wypija średnio 11,7 l alkoholu rocznie – jest to koszt rzędu kilkuset złotych. Jeśli ograniczymy spożycie alkoholu o połowę możemy zyskać trochę pieniędzy w kieszeni. Warto rozważyć tę opcję. 
 3. Nie kupuj za dużo słodyczy i przekąsek – w 2021 roku wprowadzono podatek cukrowy, więc ceny tego typu produktów poszły w górę. Dla naszego portfela oznacza to kolejne wydatki, a przecież można je ograniczyć. Jeśli zjadasz co drugi dzień jakąś słodką przekąskę i kupujesz słodki napój może okazać się, że wydajesz na to ok. 30-40 zł tygodniowo. To daje jakieś 150 zł miesięcznie, a rocznie – ok. 1500 zł. Gdybyśmy obcięli te wydatki o połowę – mamy kolejne stówki w naszym portfelu. Aby nie ulegać pokusom, które wszyscy mamy – warto na zakupy chodzić najedzonym, bo nie będziemy mieć takiej ochoty na słodkie przekąski. Zakupy na głodniaka? Zdecydowanie odradzamy 🙂 
 4. Przygotowywuj w domu zdrowe posiłki. Kanapka z warzywami i rybą, a może zupa koperkowa albo pasta jajeczna? Jedzenie w domu zawsze będzie tańsze niż kupowanie posiłków czy przekąsek na mieście. Do tego mamy możliwość wspólnie spędzić czas z najbliższymi i zrobić to, na co naprawdę mamy ochotę. Warzywa i owoce sezonowe są bardzo tanie i zdrowie, więc w 2021 roku warto je wybierać! Będzie to korzystane dla naszego portfela, ale i zdrowia! 
 5. Do sklepu chodź z listą zakupów – dzięki temu niczego nie zapomnisz, ale też prawdopodobnie zdecydujesz się na mniejsza ilość produktów. Nie będziesz kupować tego, co już masz, więc nie zmarnujesz jedzenia, ale o tym więcej w punkcie numer 6!
 6. Nie marnuj jedzenia – no właśnie – mamy wrażenie, że to plaga XXI wieku. Obecnie w sklepach na półkach jest tak wiele produktów, że praktycznie wszystko jest dla nas na wyciągnięcie ręki. Owszem – ceny niektórych rzeczy bywają wysokie, ale i to z roku na rok się zmienia. Dawniej niektóre produkty spożywcze (i nie tylko) były rzadko spotykane i kosztowały sporo, a obecnie coraz łatwiej jest je kupować, nawet w mniejszych miejscowościach. To wszystko powoduje, że stosunkowo łatwo stracić szacunek do tego, co mamy i marnować żywność. A przecież to nie jest dobre – również dla stanu naszych finansów. Kupujmy zatem tyle produktów, ile rzeczywiście potrzebujemy. Dzięki temu nie zmarnujemy jedzenie, nie będziemy się też objadać, a nasz portfel dodatkowo nam za to podziękuje. Same korzyści! 
 7. Wypatruj promocji i prześwietlaj je uważnie! To bardzo ważny punkt, bo stosunkowo łatwo jest naciąć się na słabe promocje. Na szczęście w dobie Internetu mamy dostępne m.in. porównywarki produktów, które pomogą nam sprawdzić, ile dany produkt kosztuje w innych sklepach, ile kosztował jeszcze kilka miesięcy temu, jakie ma parametry, itp. Wtedy – po przeanalizowaniu wszystkich tych rzeczy warto kupić produkt w najlepszej dla nas ofercie. Czasem warto skorzystać też z zakupów internetowych, bo ceny w sklepach online bywają niższe niż w stacjonarnych, a i wysyłka produktów kurierem lub do paczkomatu może być nie taka droga. 
 8. Obniżaj koszty stałe – internet, telefon, telewizja. Na te rzeczy wydajemy masę pieniędzy, więc i tu jest opcja na spore oszczędności. Internet, telefon czy telewizja to koszt rzędu ok. 100 zł miesięcznie (przy całkiem dobrej ofercie). Aby sprawdzić, czy nie przepłacasz zadaj sobie kilka pytań: 
 • czy korzystasz ze wszystkich pakietów (tv, internet, telefon), które obecnie masz?
 • czy korzystasz z usług dodatkowych, które są przypisane do tych pakietów? 
 • czy wiążą Cię z tymi firmami długoterminowe umowy i czy jest to dla Ciebie korzystne? 
 • czy nie utrzymujesz np. niewykorzystywanych numerów telefonów? 
 • czy są Ci potrzebne wszystkie urządzenia, które posiadasz?
 • czy porównywałeś obecne oferty z konkurencją?

Myślę, że dla wielu z nas wnioski z takich pytań mogą nasunąć się same. A potencjalne oszczędności? Nawet jeśli ma być to 20 czy 30 zł miesięcznie, to w skali roku daje nam ok. 300 zł w kieszeni. Sumując to z oszczędnościami z poprzednich punktów robi się z tego ładna sumka, prawda? 🙂 

 1. Korzystaj z ofert first minute – obecnie wiele firm, walcząc o przetrwanie, proponuje swoje produkty czy usługi w promocyjnych cenach. Na przykład wiele hoteli daje możliwość rezerwacji pakietów na okres wakacyjny w lepszych niż dotychczas cenach – z opcją bezpłatnego odwołania rezerwacji na wypadek gdyby nasz wyjazd nie mógł się odbyć. Warto przejrzeć takie oferty i wybrać z głową już teraz jakiś termin na urlop, bo dzięki temu będziemy mieć po prostu szersze pole wyboru niż za kilka miesięcy. A tym samym będziemy mieć większą szansę na znalezienie czegoś fajnego w dobrej cenie. 
 2. Działaj według planu – to dotyczy się praktycznie wszystkich poprzednich punktów. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy musisz wiedzieć, o jakich sumach mówisz, kiedy chcesz te zmiany wprowadzić i kiedy mają dać określone efekty. Przemyślane działanie według planu powoduje, że podejmujemy mniej impulsywnych decyzji, podczas których stosunkowo łatwo o wydanie gotówki bez większego sensu. Stwórz zatem plan działania na najbliższe miesiące i konsekwentnie się go trzymaj. 
oszczędzanie - czy warto?
fot. pixabay

Masz jeszcze jakieś pomysły na oszczędzanie w 2021 roku? Czekamy na propozycje w komentarzach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here