Soczewki kontaktowe dla wielu osób stanowią idealną alternatywę wobec okularów. Aby cieszyć się doskonałym widzeniem i komfortem musisz wiedzieć jak prawidłowo dobierać szkła kontaktowe. Ogromny wybór produktów w sklepach optycznych może przyprawić o zawrót głowy, dlatego koniecznie sprawdź jakie są rodzaje soczewek i które będą dobre dla Ciebie.
Zanim kupisz soczewki kontaktowe
Chcesz kupić soczewki kontaktowe w oparciu o swoją receptę na okulary? Nowoczesna metoda korekcji wad wzroku wymaga bardziej szczegółowych informacji, ponieważ soczewka przylega bezpośrednio do gałki ocznej. Dlatego zanim zdecydujesz na konkretny produkt – umów się na wizytę do optometrysty.
Specjalista przeprowadzi badanie wzroku oraz zweryfikuje jakie będą dla Ciebie odpowiednie parametry soczewek:https://www.bezokularow.pl/poradnik/parametry-soczewek-kontaktowych-a-soczewki-okularowe-jaka-jest-roznica-miedzy-nimi
– krzywiznę i średnicę soczewki
– addycję (dla osób z prezbiopią)
– cylinder i oś (dla soczewek torycznych)
Dla poszczególnych wad wzroku przeznaczone są inne typy soczewek. Krótkowidze powinni szukać soczewek sferycznych minusów, zaś dalekowidze – soczewek sferycznych plusów. Nieprawidłowości, jakich doświadczają astygmatycy, zostaną skorygowane przez soczewki cylindryczne.
Czy osoby dotknięte prezbiopią mogą nosić szkła kontaktowe? Oczywiście, że tak! Dla zniwelowania objawów starczowzroczności przeznaczone są soczewki progresywne.
Jak długo nosimy soczewki kontaktowe?
O ile w przypadku wyżej wymienionych rodzajów soczewek nie ma dyskusji, to kwestia czasu noszenia szkieł kontaktowych jest już bardziej elastyczna. Do naszej dyspozycji są m.in. soczewki jednodniowe. Czy to dobra opcja? Dla osób, które potrzebują skorzystać z tej metody tylko czasami, będzie to najlepszy wariant. Dodatkowym atutem jest fakt, że ten typ soczewek nie wymaga pielęgnacji ani przechowywania. Otwierasz sterylne opakowanie, nosisz przez jeden dzień swoje soczewki, a wieczorem ściągasz i wyrzucasz je do kosza.
Soczewki dwutygodniowe (takie jak te: https://www.bezokularow.pl/soczewki-dwutygodniowe) lub miesięczne nadają się do użycia przez określony czas – bez względu na to czy są zakładane codziennie, czy np. tylko raz czy dwa. Dlatego kupowanie szkieł o dłuższym czasie użytkowania, w przypadku sporadycznego noszenia, jest zwyczajnie nieopłacalne. Po upływie 14 lub 30 dni – nie należy ich już więcej zakładać, ponieważ tracą one swoje właściwości i mogą powodować podrażnienia.
Soczewki dwutygodniowe czy miesięczne?
Osoby, które chcą nosić soczewki kontaktowe codziennie, mogą wybrać produkty o dwutygodniowym lub miesięcznym czasie użytkowania. Które będą dla Ciebie lepsze? Soczewki miesięczne należą do najczęściej wybieranych ze względu na aspekt finansowy. To najbardziej ekonomiczna opcja.
Wybór odpowiedniego produktu warto skonsultować wcześniej z optometrystą lub okulistą. Oprócz określenia wady i parametrów, specjalista oceni też film łzowy, który jest naturalną warstwą ochronną oka. Znaczenie ma także Twój tryb życia, warunki, w których pracujesz i spędzasz wolny czas. Na podstawie tych informacji fachowiec zaproponuje Ci najlepsze rozwiązanie.
Soczewki kontaktowe – co polecają inni użytkownicy?
Wszystkie soczewki kontaktowe dostępne na rynku optycznym są produkowane w ten sam sposób. Wykonane z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego, cechują się elastycznością i wysokim poziomem nawilżenia. Soczewki Acuvue to jeden z najczęściej wybieranych produktów.
Twój codzienny komfort w soczewkach kontaktowych jest uwarunkowany dostosowaniem soczewek do indywidualnych warunków fizjologicznych. Przykładowo – dla osób korzystających z tej metody korekcji przez wiele godzin lub dni bez przerwy (jest to możliwe z soczewkami całodobowymi) wskazane będą soczewki o wysokiej tlenoprzepuszczalności. Gdy oko ma skłonność do przesuszenia – należy wybierać produkty z większym uwodnieniem.
Pamiętaj też, że dla zachowania należytej higieny niezbędny jest płyn do pielęgnacji soczewek. To nie jest zwykła woda, lecz preparat o właściwościach dezynfekujących i nawilżających.