Planujesz remont i szukasz solidnych wykonawców do tego zadania? Zastanawiasz się, jak wybrać dobrą ekipę remontową? Przeczytaj nasz poradnik i zacznij poszukiwania, bo terminy w branży remontowo-budowlanej potrafią przyprawić o zawrót głowy…

Dobra ekipa? Na termin poczekasz kilka miesięcy

Od tego warto zacząć wszystkie nasze dzisiejsze rozważania. Jeśli poszukujesz dobrej ekipy remontowej czy budowlanej – szczególnie do większych czy kompleksowych prac – musisz nastawić się na to, że większość terminów na najbliższe tygodnie (a nawet miesiące) będzie po prostu zajęta.

Jeśli ktoś jest dobry – ma wielu klientów, również z polecenia, więc o zarezerwowanie miejsca dla siebie wcale nie będzie tak łatwo. Najlepsi na rynku mają rezerwacje nawet z… rocznym wyprzedzeniem. Dzwoniliśmy do kilku ekip, żeby sprawdzić ich dostępność i okazało się, że najlepsi mieli terminy zaklepane nawet 9-10 miesięcy do przodu.

Nie ma się czemu dziwić – jeśli ktoś robi całkowity remont domu to planuje takie prace z większym wyprzedzeniem. Remont taki pochłania bowiem sporo naszych oszczędności.

Ale spokojnie – zawsze można wstrzelić się w lukę, na przykład w zimowym okresie lub znaleźć bardziej początkującą ekipę, która dopiero pracuje na swoje dobre imię. Taki układ wcale może nie być taki zły, ale na ekipę trzeba mieć będzie na pewno oko, szczególnie w początkowych dniach remontu. Najlepiej jednak jeśli nam z remontem tak bardzo się nie spieszy i termin za kilka miesięcy będzie dla nas całkowicie do zaakceptowania.

malowanie
fot. pixabay

Jak wybrać tych najlepszych fachowców od remontów?

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa podczas poszukiwani dobrej ekipy do naszego remontu. Jeśli szukamy kogoś tylko i wyłącznie do wykonania drobnych prac rekontowych – na przykład pomalowania ścian czy ułożenia paneli lub płytek to bez większych problemów powinniśmy znaleźć niezłego specjalistę. Gorzej, gdy mówimy o kompleksowych remontach – na przykład kuchni czy łazienki.

Gorzej, gdy mówimy o remoncie kompleksowym, bo wtedy taki fachowiec (a najczęściej co najmniej 2-3 osobowa grupa specjalistów) powinna mieć znacznie większe umiejętności.

Aby trafić na kogoś dobrego podczas pierwszej rozmowy warto zapytać o:

  • dotychczasowe realizacje
  • umiejętności
  • doświadczenie ekipy
  • dyspozycyjność.

Nie bez znaczenia są również takie rzeczy jak to, czy ekipa:

  • podpisuje z nami umowę
  • realizuje równocześnie inne zlecenia.

Profesjonaliści powinni oczywiście podpisywać umowę i powinni też pracować tylko w 1 miejscu. Inaczej prace remontowe mogą iść wolno, a my będziemy tracić czas i pieniądze. Oczywiście nie jest to reguła, ale warto mieć to na uwadze i dobrze przemyśleć wybór ekipy remontowej.

malaż
fot. pixabay

Ile bierze dobra ekipa remontowa w 2021 roku?

Ceny usług remontowo-budowanych są bardzo zróżnicowane. Najlepiej zaprosić wybranego przez nas wstępnie fachowca na oględziny mieszkania czy domu, bo bez tego nikt poważny nie poda konkretnej ceny za robotę. Bez oględzin mogą to być tylko bardzo ogólne szacunki. Zdjęcia przekłamują bowiem rzeczywistość i nie jesteśmy w stanie wszystkiego w taki sposób rozpoznać.

Po oględzinach fachowca otrzymamy dokładną i konkretną odpowiedź na to pytanie, ile będzie nas kosztować taki remont.

Fachowiec poda oczywiście wyłącznie koszt robocizny, bo ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych są tak bardzo zróżnicowane (ceny zależą m.in. od standardu wykończenia), że nie sposób podać konkretną sumę w tym przypadku. To od nas będzie zależało, jakie materiały i gdzie kupimy, a także ile za nie zapłacimy.

Kompleksowy remont mieszkania będzie nas jednak kosztować co najmniej kilkanaście tysięcy złotych – mowa oczywiście o samej robociźnie. Materiały budowlane, remontowe i wykończeniowe będą nas kosztować mniej więcej drugie tyle. Ale to oczywiście tylko i wyłącznie bardzo luźne szacunki.

A może Wy w ostatnim czasie poszukiwaliście ekipy remontowej? Jeśli tak – jesteśmy bardzo ciekawi, jakie były wyceny poszczególnych fachowców. Dajcie znać w komentarzach! Tym bardziej, że zdajemy sobie sprawę z tego, że różnice w stawkach za tę samą robotę mogą być naprawdę zaskakująco duże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here