Remont kuchni zajmuje co najmniej 2-3 tygodnie i kosztuje minimum kilkanaście tysięcy złotych. Obok remontu łazienki jest to najdroższe i najbardziej czasochłonne pomieszczenie do remontu w naszym domu lub mieszkaniu. Od standardu wykończenia i rodzaju prac zarówno cena, jak i czas wykonania może się różnić nawet kilkukrotnie. Od czego dokładnie zależy koszt remontu kuchni? Zapraszamy do lektury!
Remont kuchni – cennik
Ceny remontów kuchni są bardzo zróżnicowane. Dla przykładu posłużmy się kuchnią w bloku o powierzchni ok. 10 m2, która będzie miała przejść remont generalny. W takiej kuchni wymieniony wszystkie instalacje (wodna, elektryczna i gazowa), wyrównamy ściany, położymy kafelki i pomalujemy pozostałą część ścian. Oprócz tego kupimy nowe meble i sprzęty. Sporo tego – to fakt, ale na tym właśnie polega całkowity remont pomieszczenia, który przeprowadzamy zazwyczaj raz na kilkanaście lat.
W takim przypadku musimy mówić o koszcie ok. 8-12 tys. złotych za robociznę i co najmniej drugie tyle za materiały, meble i sprzęty. Jeśli robimy całościowy remont takiej kuchni w dobrym standardzie (i na lata) to musimy przygotować się na wydatki ok. 20-30 tys. złotych.
Gdyby jednak kuchnia była większa i miała na przykład 20 m2 to koszt remontu wraz z umeblowaniem wyniesie z pewnością 40-50 tys. złotych. Górna granica kosztów jak zawsze jest zawieszona bardzo wysoko.
Oszczędności możemy w tym przypadku szukać na przykład na meblach – te bez zabudowy będą tańsze, czy sprzętach (najprostsze urządzenia kosztują mniej). Warto zadać sobie jednak pytanie, czy warto na wszystkim oszczędzać, bo w końcu remontu kuchni nie robimy za często.
Jak widać – kuchnia to obok łazienki jedno z droższych pomieszczeń do remontu w naszych mieszkaniach i domach.
Ile trwa remont kuchni?
Oprócz tego, że remont kuchni sporo kosztuje – musi też trochę trwać.
2 tygodnie to absolutne minimum, nawet przy sprawnie działającej ekipie remontowej. A jeśli zdecydujemy się na samodzielny remont i skręcanie oraz montowanie mebli to musimy przeznaczyć na to miesiąc (albo i więcej). Szczególnie, gdy remont robimy po godzinach.
Chyba, że mówimy o drobnym remoncie w ramach którego wymalujemy tylko ściany i wymienimy kilka płytek. Wtedy wiadomo, że prace są do ogarnięcia w ciągu maksymalnie kilku dni.
Jak dobrze wyremontować kuchnię?
Najważniejsze przy remoncie kuchni jest dobre zaplanowanie swoich prac. Jeśli projekt będzie dokładny i przemyślany, ekipa remontowa (lub my sami – jeśli zdecydujemy się na robotę we własnym zakresie) będzie miała dużo łatwiejsze zadanie. Pozwoli to zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.
Właśnie dlatego remontując kuchnię warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- przemyślmy dokładnie, jakie sprzęty będziemy mieć w kuchni i przygotujmy gniazdka, dopływy i odpływy
- kupmy kafelki tylko w te miejsca, które będą widoczne (nie ma większego sensu kafelkowanie za ciągiem szafek – chyba, że kochamy przemeblowania)
- nie zapominajmy o tym, że blat w kuchni jest niezbędny, żeby dało się z niej wygodnie korzystać
- wybierajmy tylko sprawdzone ekipy remontowe
- kupując materiały budowlane kierujmy się stosunkiem ceny do jakości (najtaniej nie oznacza wcale najlepiej – efekt często będzie wręcz odwrotny od zamierzonego).
Podsumowując – warto jest dokładnie przemyśleć cały remont kuchni. Na początku najlepiej usiąść z kartką papieru lub przed ekranem komputera i rozpisać, czego dokładnie będziemy potrzebować. Ustalmy dokładnie, jakie materiały wykorzystamy, jakie meble kupimy, jakie sprzęty będziemy mieli. Skonsultujmy nasze założenia i projekty z ekipą remontową, która będzie dla nas przygotowywać pomieszczenia. Może się bowiem okazać, że nie wszystko, co sobie wymarzymy będzie możliwe do zrealizowania w naszym pomieszczeniu. Najbardziej kłopotliwe mogą się okazać przyłącza wody czy gazu lub odpływ. Czasem będzie to niewykonalne lub dużo bardziej skomplikowane niże mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.
A jakie są Wasze doświadczenia związane z remontem kuchni? Jak wspominacie Wasz ostatni remont? Bardzo chętnie poczytamy o Waszych przeżyciach w komentarzach pod tym wpisem.