Kupować mieszkanie czy dom? To pytanie zadaje sobie wielu młodych ludzi w naszym kraju. Z jednej strony mieszkanie daje spokojną głowę, stosunkowo niskie koszty utrzymania i zakupu. Dom to większe koszty, ale też większa wygoda i większe możliwości. Co zatem wybrać i gdzie mieszkać? Przeczytajcie nasz artykuł do samego końca, przeliczcie wszystko bardzo dokładnie i podejmijcie najlepszą dla siebie decyzję.

Ile kosztuje zakup mieszkania i domu?

Sytuacja w tym przypadku jest prosta. Mieszkanie zawsze jest tańsze od domu. Mówimy oczywiście o łącznej cenie, którą musimy zapłacić za nieruchomość, a nie cenie za m2 nieruchomości. Domy mają bowiem znacznie większą powierzchnię od większości mieszkań, więc ten przelicznik kształtuje się nieco inaczej.

Małe mieszkania (30-40 m2) w mniejszych miejscowościach (rzędu 50-100 tys. mieszkańców) kupimy już za ok. 150-200 tys. złotych. W dużych miastach to samo mieszkanie może nas kosztować nawet 300-400 tys. złotych.

Jak widać – cena mieszkań w Polsce zależy bardzo od lokalizacji. W małych miejscowościach jest to koszt rzędu 4-5 tys. zł za m2. W dużych – 7-8 tys.

A jak kształtują się ceny domów? Bardzo podobnie. Domy w małych miastach i na wsiach są stosunkowo tanie, ale ich stan często pozostawia wiele do życzenia. Z kolei domy w dużych miastach to już wydatek z naszych oszczędności rzędu co najmniej pół miliona złotych.

dom z ogrodem
fot. pixabay

Utrzymanie domu i mieszkania – porównanie

Utrzymanie mieszkania jest stosunkowo proste. Większość mieszkań w Polsce wchodzi w skład spółdzielni mieszkaniowych. W takiej sytuacji wystarczy opłacać czynsz i mamy tak naprawdę święty spokój. Administracja spółdzielni zajmuje się wszystkimi naprawami, konwersacją budynków, ogrzewaniem i innymi, większymi remontami budynku. Po naszej stronie jest właściwie tylko remont samego wnętrza. Pocieszający jest również fakt, że raz zrobiony remont generalny powinien wystarczyć na lata.

W przypadku domów sprawa nie jest już taka prosta, bo tu za wszystko odpowiadamy sami. Musimy wyremontować dom zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Musimy go odpowiednio ogrzać, zabezpieczyć, a dłuższy wyjazd na wakacje też jest uciążliwy, bo ciężko jest zostawić pusty dom na tydzień czy dwa. Z drugiej jednak strony możemy wstawić samochód do ogrzewanego garażu zaraz przy domu albo odpoczywać w pięknym ogrodzie.

Mieszkanie jest tańsze, ale może nie zawsze lepsze?

Czytając poprzednie akapity mogliście mieć wrażenie, że większość argumentów przemawia za mieszkaniem. Jest tańsze, łatwiej je kupić i utrzymać. I to oczywiście prawda, ale mówimy tutaj tylko i wyłącznie o argumentach finansowych, ekonomicznych.

Jak dobrze wiemy – pieniądze są w życiu ważne, ale dla wielu z nas z pewnością nie są najważniejsze. Jeśli na przykład mamy dużą rodzinę to ona będzie dla nas najważniejsza. Podobnie jak zdrowie nasze i najbliższych.

salon w domu
fot. pixabay

Dla kogo dom będzie dobrym wyborem?

Dla osób posiadających (lub chcących posiadać) dużą rodzinę to właśnie dom może być lepszym wyborem, bo każdy członek rodziny będzie mieć tam swój kąt, będzie można zorganizować duże spotkanie rodzinne, urodziny, wigilię, itp. To wszystko są wspomnienia i emocje, które nie sposób wycenić.

Własny dom może być też dobrą opcją dla osób, które pracują zdalnie i nie wyobrażają sobie siedzenia na 30m2. Jeśli też potrzebujesz więcej przestrzeni – zdecyduj się na dom, przynajmniej na próbę. Być może będzie to niewielki, parterowy domek (do 80 m2), ale da Ci on więcej swobody niż mieszkanie o podobnej powierzchni.

Dom jest też zapewne najlepszą (a być może i jedyną opcją) dla osób, które całe życie mieszkają na wsi w domu rodzinnym. Takie osoby zapewne nie będą rozważać przeprowadzki do mieszkania, bo po prostu źle by się tam czuły. A w końcu mówi się, żeby starych drzew nie przesadzać i w tym przypadku to powiedzenie wydaje się być absolutnie prawdziwe.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Uważacie, że dom jest lepszym wyborem od mieszkania? A może warto część życia spędzić w domu, a część w mieszkaniu? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii – możecie zostawić je w komentarzu do tego artykułu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here