Wyremontowałeś swoje mieszkanie, masz trochę wolnej przestrzeni, a lubisz zwierzęta i zastanawiasz się nad zakupem akwarium wraz z małymi stworzeniami? To dobrze się składa, bo przygotowaliśmy poradnik dla początkującego akwarysty, który pomoże Ci rozpocząć swoją przygodę z domowymi rybkami. 

Rybki to żywe stworzenia – pamiętaj o tym!

Na samym wstępie warto wspomnieć, że rybki to zwierzęta, które jak każde żywe stworzenie wymaga opieki. Na pewno zakup rybek nie może być tylko chwilowym impulsem i decyzją, która jak szybko przyszła, tak szybko pójdzie. W takiej sytuacji szkoda czasu i pieniędzy, dlatego warto jest tę decyzję o zakupie akwarium i rybek dobrze przemyśleć. Najlepiej przespać się z tematem kilka dni i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję. Tak będzie lepiej dla nas i dla samych rybek.

Pamiętajmy o tym również, wybierając rybki dla naszych pociech, które mogą mieć chwilową fazę na rybki, a potem nie będą już nimi zainteresowane. Wtedy wszystkie rzeczy związane z opieką nad rybkami (wymiana wody, karmienie, doglądanie i pielęgnacja) przejdą na nas. Musimy się zastanowić, czy na pewno mamy wystarczająco dużo czasu, żeby wziąć na siebie taki obowiązek. I chociaż rybki nie są tak angażujące jak inne zwierzęta żyjące w naszych domach (np. kot czy pies) to jednak wymagają naszej uwagi oraz wydania części naszych oszczędności na samym początku tej niesamowitej przygody.

rybki w akwarium
fot. pixabay

Decyzja zapadał! Co kupić dla rybek?

Jeśli jednak decyzja już zapadła i zdecydowaliśmy się na zakup akwarium musimy wybrać odpowiednie produkty dla naszych przyszłych zwierzątek. Na samym początku będziemy potrzebowali na pewno:

  • akwarium
  • oświetlenie
  • napowietrzacza z filtrem
  • kamyczków na dno
  • roślin akwariowych (w grę wchodzą sztuczne lub żywe)
  • pokarmu dla naszych rybek (żywego lub sztucznego)
  • samych zwierzątek 🙂

Szafka pod akwarium – konieczność czy zbędny wydatek?

Niewykluczone, że przyda nam się też solidna szafka pod akwarium. Trzeba pamiętać, że zbiornik wypełniony 50 czy 100 litrami wody jest bardzo ciężki i nie może stać w mało stabilnym miejscu, bo może się to skończyć na przykład pęknięciem akwarium, wylaniem wody, zniszczeniem rybek i zniszczeniami w mieszkaniu naszym lub sąsiadów. A tego wszystkie chcielibyśmy z pewnością uniknąć. Może się zatem okazać, że inwestycja z szafkę pod akwarium będzie racjonalna. Chyba, że mamy solidny mebel, na którym będziemy w stanie ustawić akwarium.

Wybieramy akwarium – jaki kształt i pojemność?

A jeśli o akwarium mowa to musimy wybrać jego rodzaj (kształt) oraz pojemność. Najbardziej polecane są akwaria prostokątne, dlatego nie będę tu bardziej szczegółowo omawiał tego tematu. Na rynku mamy jeszcze dostępne tak zwane szklane kule, czyli akwaria okrągłe, ale ich raczej nie polecamy, bo rybki nie czują się w nich tak dobrze jak w prostokątnych zbiornikach.

Co do rozmiaru akwarium to jest to parametr zależny od tego, jakie rybki akwariowe zamierzamy hodować. Niektóre gatunki potrzebuję naprawdę sporych zbiorników, które ciężko będzie zmieścić na przykład w malutkim mieszkanku czy kawalerce. Do takich gatunków ryb zaliczają się m.in. wszystkie pielęgnice, które opiekują się same swoim potomstwem, ale wymagają naprawdę sporej przestrzeni. Dla nich akwarium musi mieć kilkaset litrów, aby rybki czuły się dobrze.

Dla mniejszych rybek (np. gupiki, mieczyki, molinezje, neonki) wystarczą mniejsze zbiorniki. 54 lub 96 litrów powinno być w porządku.

Pamiętajmy jednak, żeby nie kupować zbyt wiele rybek do jednego akwarium, bo nasze rybki muszą mieć trochę przestrzeni. Niektóre z nich w dodatku szybko się mnożą (na przykład bardzo popularne w polskich akwariach – gupiki), więc musimy się też liczyć z tym, że nasza hodowla wkrótce się powiększy.

rybka
fot. pixabay

Za dużo rybek – co zrobić?

Jeśli właśnie tak się stanie, że rybki dość niespodziewanie nam się okocą, to możemy kupić nowe akwarium, żeby je tam hodować lub możemy spróbować oddać nowe, małe rybki do sklepu akwarystycznego. Nie ma gwarancji, że sprzedawca będzie chciał je przyjąć, ale w małych, osiedlowych sklepikach jest na to jakaś szansa.

Ile to wszystko kosztuje?

Chcąc rozpocząć hodowlę musimy dysponować budżetem rzędu co najmniej kilkuset złotych. Właśnie tyle będzie kosztować małe akwarium wraz z wyposażeniem i rybkami. Jeśli mówimy o większych hodowlach to już budżety rzędu kilku tysięcy złotych są potrzebne na start. Późniejsze utrzymanie rybek kosztuje średnio od ok. 50 do 200 zł miesięcznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here