Masz 20 lat, jesteś młody, silny i zdrowy? To bardzo dobrze! Warto pamiętać jednak o kilku zasadach, żeby ten stan rzeczy utrzymał się jak najdłużej. W końcu zdrowie ma się tylko jedno i nie będzie dało się go przywrócić, gdy już je stracimy. Właśnie dlatego w tak młodym wieku szczególnie ważne jest dbanie o stan swojego zdrowia, bo może dać to nam mniej kłopotów w przyszłości. 

Na samym początku tego tekstu warto dać jedno zastrzeżenie. Nigdy nie traktuj informacji zdobytych w Internecie – na stronach www, Facebooku, YouTube, wyszukiwarce Google – jako czegoś, co jest w 100% pewne i sprawdzone. Absolutnie nic takiego nie zastąpi rozmowy i konsultacji z lekarzem, dlatego jeśli masz jakikolwiek problem ze swoim zdrowiem – zgłoś się niezwłocznie do lekarza na wizytę. To da Ci pewne, konkretne i wyczerpujące odpowiedzi na Twoje pytania.

Badaj się regularnie

Jeśli jednak rozmawiamy już o własnym zdrowiu warto pamiętać o kilku zasadach, które znane są od lat, ale które niestety nie wszyscy stosujemy. Zasady takie przekazywały nam jeszcze nasze mamy i babcie i na pewno nie powinniśmy ich lekceważyć.

Po pierwsze – nie zapominaj o regularnych badań i kontakcie z lekarzem. Internet to wspaniały wynalazek, ale leczenie się przy użyciu doktora Google to nie jest najlepszy pomysł.

Trzeba też pamiętać, że przeglądy samochodu robimy regularnie – co rok. A czy tak samo często robimy swój przegląd? Czy idziemy chociażby na podstawowe badania krwi albo czy mierzymy ciśnienie? Czy od Twoich osiemnastych urodzin byłeś już na badaniu krwi? Może to byłby najlepszy prezent dla Ciebie i Twoich najbliższych?

Jeśli uważasz, że potrzebujesz bardziej specjalistycznych porad w szybkim czasie – warto sprawdzić oferty prywatnej służby zdrowia. W tym artykule porównujemy pakiety medyczne dwóch wiodących firm działających obecnie na polskim rynku.

Oczywiście warto co pewnie czas odwiedzić też swojego lekarza pierwszego kontaktu, który może nam wskazać, co i kiedy dokładnie warto zbadać. Być może wystarczy nam właśnie opieka publicznej służby zdrowia. W przypadku podstawowych, rutynowych badań nie powinno być z tym większego problemu, ale wiele zależy oczywiście od konkretnej sytuacji, dlatego nie podejmujemy się tutaj bardziej szczegółowych analiz.

Biegacz
fot. pixabay

Dbaj o zdrową dietę

„Jesteś tym, co jesz” – mówią niektórzy. I pewnie mają trochę racji.

Warto odżywiać się zdrowo i racjonalnie – tak, aby ułatwić naszemu organizmowi prawidłowe funkcjonowanie.

Jeśli jesteś zdrowy unikaj byt dużych ilości soli, cukrów i tłuszczy. Te produkty w nadmiarze mogę przyczynić się do powstawania groźnych chorób takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Oczywiście nikt nie mówi o tym, żeby zrezygnować z tych produktów całkowicie. Cukier, sól i tłuszcz są wręcz niezbędne do tego, żebyśmy prawidłowo funkcjonowali, ale regularnie spożywanie zbyt dużych ilości tych substancji może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, szczególnie w perspektywie długofalowej.

Zła dieta może też prowadzić do otyłości i nadwagi oraz innych schorzeń. Osoby otyłe częściej cierpią na poważne choroby, bo ich organizm nie funkcjonuje przeważnie tak dobrze jak organizm osoby szczupłej. Pamiętajmy o tym, przygotowując codzienne posiłki i robiąc zakupu.

Warto jeść za to dużo warzyw i owoców, pić dużo wody. To da nam siłę i energię na zmaganie się z codziennymi zadaniami.

Pomarańcze
fot. pixabay

Ruszaj się!

Na koniec kilka słów o ruchu.

To bardzo ważny element w dbaniu o swoje własne zdrowie. W końcu człowiek jest stworzony w taki sposób, aby aktywnie spędzać czas. Regularnych ruch na świeżym powietrzu – spacery, uprawnianie sportu (oczywiście z głową) pozwoli nam utrzymać dobrą kondycję i sylwetkę.

Nawet teraz – gdy siłownie są zamknięte, możemy ćwiczyć w domu. Wystarczą chęci i odrobina pomysłowości, a na pewno poradzimy sobie z różnego rodzaju restrykcjami.

Jeśli do tego będziemy się wysypiać (a eksperci mówią, że ok. 7 godzin snu dla większości z nas to podstawa) to nasz organizm z pewnością nam za to podziękuje.

A jak Wy dbacie o swoje zdrowie? Jak często się badacie i chodzicie do lekarzy? Dajcie znać w komentarzu do tego wpisu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here