Przepisy stanowią wyraźnie, że właściciel samochodu jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile kosztuje takie badanie i jak często trzeba je przeprowadzać? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym wyjaśniamy wszystko, co związane z przeglądem samochodu. 

Przegląd samochodu – co ile?

Badania techniczne dzieli się na badania okresowe, badania dodatkowe oraz badania co do zgodności z warunkami technicznymi. Okresowe badanie techniczne po raz pierwszy jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją pojazdu w Polsce.

Badanie techniczne pojazdu przeprowadza się raz w roku, poza pewnymi wyjątkami, które określa ustawa. Chodzi tu głównie o pojazdy nowe, prosto z salonu, w których przegląd może być wykonywany rzadziej niż w przypadku samochodów używanych.

Pod maską w samochodzie
fot. pixabay

Ile kosztuje przegląd auta?

Standardowo w przypadku samochodów do 3,5 tony – 99 zł. 

Tańszy jest przegląd motocykla (62 zł), a droższy auta zasilanego gazem LPG (162 zł).

Więcej zapłacimy też za przeglądu dużych samochodów dostawczych i autobusów, a także samochodów osobowych przystosowanych do nauki jazdy.

Co jest sprawdzane na przeglądzie samochodu?

Badanie techniczne każdego samochodu jest wykonywane w stacji kontroli pojazdów. Nie można go zatem wykonać w przypadkowym warsztacie przez zwykłego mechanika, ale trzeba oddać pojazd na kilka minut w ręce wykwalifikowanego diagnosty z ważnymi uprawnieniami.

Podczas przeglądu zostanie sprawdzony stan techniczny podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo użytkowania samochodu, ale wcześniej diagnosta będzie musiał zidentyfikować pojazd. Chodzi tu o zgodność numeru VIN z dokumentami. Diagnosta w niektórych sprawdzi też, czy pojazd posiada dodatkowe wyposażenie takie jak instalacja LPG, hak, itp.

Samochód w ruchu
fot. pixabay

Co jeśli auto nie przejdzie przeglądu?

Problem negatywnych wyników przeglądu dotyczy głównie starszych aut, których wartość oscyluje zazwyczaj w okolicach kilku tysięcy złotych.

W sytuacji, gdy nasz samochód nie spełnia norm, a jego stan techniczny nie pozwala nam bezpieczną jazdę diagnosta nie wyda pozytywnego wyniku przeglądu. Jesteśmy wtedy zmuszeni do naprawy pojazdu, aby móc dalej poruszać się nim po drogach.

Wykryte w samochodzie usterki można podzielić na dwie główne kategorie. Od tej kategorii zależy bardzo wiele.

Usterki istotne to takie, które powodują negatywny wynik badania. Mamy wtedy 14 dni na ich poprawę. Przegląd w takim przypadku nie jest przedłużany, ale na szczęście pojazd może odjechać ze stacji samodzielnie – bez wykorzystania lawety czy holowania.

Drugi rodzaj usterek to usterki stwarzające zagrożenie. W takiej sytuacji dowód rejestracyjny pojazdu zostaje zatrzymany przez diagnostę za pokwitowaniem i odesłany jest do organu, który go wydał, czyli do starostwa powiatowego w mieście, w którym mamy zarejestrowane auto.

Tutaj właściciel samochodu lub inny kierowca, który nie przeszedł badania niestety musi odholować pojazd do dowolnego – wybranego przez siebie warsztatu (lub do swojego garażu), gdzie wykryte na corocznym przeglądzie technicznym usterki zostaną usunięte.

Po usunięciu wszystkich usterek kierowca powinien ponownie udać się na badanie techniczne i jeśli wynik drugiego badania będzie pozytywny – dowód rejestracyjny będzie można odebrać w wydziale komunikacji starostwa powiatowego.

Aktualny przegląd samochodu jest bardzo ważny również dla naszego ubezpieczyciela. Gdybyśmy poruszali się pojazdem bez ważnego przeglądu narażamy się nie tylko na mandat karny (lub skierowanie sprawy do sądu), ale też na konsekwencje wynikające z braku przeglądu w razie wypadku czy kolizji. Ubezpieczyciel może bowiem wykorzystać brak przeglądu jako coś, co przyczyniło się do spowodowania zdarzenia drogowego i odmówić wypłaty odszkodowania, a sytuacja nie jest wtedy zbyt ciekawa, bo koszty takich zdarzeń drogowych mogą być bardzo duże. A większość Polaków niestety nie posiada sporych oszczędności, które byłby w stanie pokryć tego typu koszty.

Jak widzicie – warto pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności związanych z przeglądem technicznym. Jeśli nasz pojazd jest sprawny – będzie nas to kosztować zaledwie 99 zł (lub 162 zł przy autach z gazem) i zakończy się w jakieś 15-20 minut. Warto to zrobić nie tylko z obowiązku, ale także, a może nawet przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here