Młodzi kierowcy muszą płacić za ubezpieczenie samochodu nawet kilka razy więcej niż starsi kierowcy – ich rodzice czy dziadkowie. Wynika to z faktu, że nie mają jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę, które w większości towarzystw ubezpieczeniowych sięgają nawet 60% po 6 latach bez szkód. Posiadają z kolei wysokie zwyżki za wiek, co przekłada się na wysokie ceny polis. Ile kosztuje OC dla świeżo upieczonego kierowcy? Sprawdzamy to! 

OC dla 18-latka? Będzie drogo!

Do wyliczeń na potrzeby tego artykułu skorzystaliśmy z kalkulatorów internetowych dostępnych w popularnych porównywarkach cen ubezpieczeń takich jak Rankomat, Mubi, mFind czy CUK.

Wynika z nich wyraźnie, że ceny ubezpieczeń dla 18-latków są wysokie i w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz marki i modelu pojazdu wynoszą od ok. 1,2 tys. do nawet… 5 tysięcy złotych. Mowa oczywiście o kierowcy, który ma 18 lat i jest samodzielnym właścicielem pojazdu.

Aby obniżyć wysokość składek taki kierowca mógłby kupić auto ze starszym i bardziej doświadczonym kierowcą. Wtedy z racji posiadania współwłaściciela pojazdu – polisa będzie kosztować znacznie mniej, ale w razie spowodowania szkody jeden i drugi współwłaściciel stracą zniżki.

kalkulator cen
fot. pixabay

OC dla młodego kierowcy z doświadczeniem

Dla porównania 25-latek zapłaci już co najmniej kilkaset złotych mniej, a gdy będzie mieć już za sobą kilka lat bezszkodowej jazdy (i zniżki na poziomie 50-60%) może liczyć na polisę już od ok. 500-600 zł. Jak widać – opłaca się zatem mieć na siebie zarejestrowany pojazd już w młodym wieku. Dzięki temu nadal będąc młodym kierowcą możemy mieć już stosunkowo niskie składki.

OC dla kierowców w średnim wieku

Ta grupa kierowców (ok. 30-40 lat) jest w najlepszej sytuacji. Nie mają bowiem oni zwyżek za wiek, a posiadają już często kilka lat bezszkodowej jazdy. Ubezpieczyciele proponują im zatem najniższe ceny polis.

W tym przypadku mówimy o kwotach nieprzekraczających najczęściej 1 tys. złotych (za samo obowiązkowe ubezpieczenie OC). A ceny polis zaczynają się już od 300-400 zł – w zależności od lokalizacji oraz samochodu.

kierowca w samochodzie
fot. pixabay

OC dla seniorów

Starsi kierowcy nie są absolutnie na straconej pozycji. Jeśli przez wiele lat nie mieli szkody na swoim koncie za polisę zapłacą również niewiele. Statystyki z rocznych raportów tworzonych przez wymienione na początku tego artykułów porównywarki cen pokazują jednak, że seniorzy płacą o kilka procent więcej za OC niż kierowcy w średnim wieku.

Od czego jeszcze zależy cena polisy?

Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC zależy od bardzo wielu czynników. Kluczowy jest wiek kierowcy, dlatego to właśnie go omówiliśmy w tym wpisie. Jednak oprócz wieku kierowcy liczy się cała masa czynników – właśnie dlatego lista pytań ze strony towarzystw ubezpieczeniowych czy internetowych porównywarek jest tak długa.

Firmy te chcą oszacować ryzyko ubezpieczenia i dopiero na tej podstawie proponują wysokość składki. Ryzyko spowodowania szkody rośnie na przykład w dużych miejscowościach, dlatego cena polis dla osób mieszkających w Krakowie czy Warszawie jest wyższa niż dla osób mieszkających w podkrakowskich wioskach. Czy jest to w stu procentach sprawiedliwe? Nie nam to już oceniać, ale chętnie poznamy Wasze zdanie w tej sprawie. Komentarze pod artykułem są do Waszej dyspozycji!

Marka, model i wartość pojazdu

Nie bez znaczenia jest również marka i model pojazdu oraz pojemność silnika. Okazuje się bowiem, że statystyki, którymi dysponują ubezpieczyciele pokazują, że kierowcy takich marek jak BMW czy Audi powodują więcej szkód, w związku z czym za OC płacą po prostu więcej.

Co ważne – nie liczy się tutaj wartość pojazdu, więc nawet na auto za 3 tysiące złotych cena polisy OC może być wyższa od samochodu za 50 tysięcy złotych. Jest to jednak zrozumiałem, bo ze swojej polisy OC nie otrzymuje odszkodowania, ale z polisy OC sprawcy. Polisa chroni więc nas w taki sposób, że nie musimy z własnej kieszeni wypłacać poszkodowanemu kierowcy pieniędzy. Wartość naszego pojazdu jest zatem tutaj bez znaczenia.

A ile Wy płacicie za obowiązkową polisę OC i w jaki sposób dokonujecie jej zakupu? Wybieracie tradycyjne rozwiązania w postaci agenta ubezpieczeniowego czy wolicie internetowe porównywarki cen? Zachęcamy Was do dyskusji na ten temat w komentarzach pod tym artykułem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here