Droga do zdobycia prawa jazdy w Polsce nie jest taka prosta. Trzeba przejść badania lekarskie, zapisać się na kurs, zdać egzaminy wewnętrzne i państwowe. Dochodzi do tego trochę formalności i oczywiście koszty, które wynoszą obecnie co najmniej 2,5-3 tys. złotych. 

Kurs na prawo jazdy

Największym kosztem dla młodego człowieka, który chce zostać kierowcą jest oczywiście kurs na prawo jazdy w szkole nauki jazdy. Tutaj musimy liczyć się w przypadku kategorii B z wydatkiem rzędu minimum 2 tys. złotych. A ceny w dobrych szkołach w dużych miastach często są jeszcze o jakieś 10-15% wyższe.

W ramach tej ceny każdy kursant otrzymuje wykłady z teorii (30 spotkań po 45 minut) oraz jazdy praktyczne (30 zegarowych godzin jazd po mieście i na placu manewrowym).

Każda dodatkowa godzina jazdy to koszt rzędu co najmniej 50-60 zł za godzinę. Wielu kursantów decyduje się dokupić jazdy doszkalające bezpośrednio przed egzaminem państwowym, gdyż od momentu zakończenia kursu do samego egzaminu mija najczęściej kilka tygodni – takie są terminy w ośrodkach egzaminowania, które z powodu epidemii działają wolniej niż zazwyczaj.

prawo jazdy w kieszeni
fot. pixabay

Egzamin

Koszt części teoretycznej to 30 zł, a praktyka kosztuje 140 zł. Łącznie za egzamin zdany w całości za pierwszym razem zapłacimy 170 zł. W przypadku gdyby jednak powinęła nam się noga musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 200-300 zł. Trzeba jednak pamiętać, że zdany egzamin nie oznacza końca formalności. Po egzaminie musimy udać się do urzędu, aby mieć swoje upragnione prawo jazdy.

A co z samym egzaminem? Tutaj najwięcej osób odpada w części praktycznej podczas jazdy na mieście. Szczególnie, gdy godzina naszego egzaminy nakłada się z godzinami szczytu występującymi w dużym mieście. Wtedy niestety musimy liczyć się z tym, że spory ruch, spieszący się kierowcy i wielu pieszych przy drodze nie ułatwi nam zadania. Ryzyko wymuszenia pierwszeństwa czy wykonania jakiegoś manewru błędnie wzrasta wtedy znacząco – tym bardziej, ze po 30 godzinach jazd nasze doświadczenie za kierownicą nie jest zbyt duże, a sama jazda pozostawia często zapewne wiele do życzenia.

prawo jazdy i samochód
fot. pixabay

Formalności

Sprawy urzędowe to kolejny koszt na drodze do zdobycia prawa jazdy. Za samo wydanie prawka zapłacimy równe 100 zł. Do tego musimy jeszcze doliczyć koszt zrobienia zdjęcia do prawa jazdy, czyli jakieś 15-20 zł.

Podsumowując – chcą zostać kierowcom musimy liczyć się z łącznymi wydatkami na poziomie minimum 2,5 tys. złotych. W skład tych kosztów wchodzą:

  • kurs na prawo jazdy (ok. 2,2 tys.)
  • egzamin teoretyczny (30 zł)
  • egzamin praktyczny (140 zł)
  • wniosek o wydanie prawa jazdy w urzędzie (100 zł).

Droga do prawa jazdy – na co uważać?

Koszty te mogą jednak znacząco wzrosnąć, jeśli egzamin zdamy w późniejszym terminie. Wtedy zapłacimy nie tylko za sam egzamin, ale też z pewnością za dodatkowe jazdy z naszym instruktorem, żeby poćwiczyć swoje umiejętności i do egzaminu państwowego podejść z większą pewnością siebie.

Jak widać – są to spore koszty, dlatego każdy młody człowiek powinien zacząć od momentu wejścia w dorosłość oszczędzać i racjonalnie gospodarować swoimi finansami. Choć na początku dorosłości przychody młodego człowiek zapewne nie są największe, to wyrabiając dobre nawyki finansowe można znacząco poprawić swoją sytuację.

Warto też od początku kursu na prawo jazdy solidnie przykładać się do teorii i praktyki, bo późniejsze doszkalanie się bywa naprawdę kosztowne, a niezdane egzaminy mogą być bardzo stresujące, co nie wpływa zbyt dobrze na nasze zdrowie.

Na koniec warto podkreślić, że jeśli myślimy o zdobyciu prawa jazdy i nie chcemy przepłacać to warto zapisać się na kurs jak najszybciej. Ceny z roku na rok idą w górę. Jeszcze kilka lat temu prawo jazdy dało się zdobyć za mniej więcej połowę tej ceny. Dla porównania – w 2013 roku kurs na prawo jazdy kosztował zaledwie 1200-1300 zł, co daje nam oszczędność na poziomie niemal tysiąca złotych na samym kursie. Formalności związane ze zdobyciem prawa jazdy w ostatnich latach również się rozbudowały i nigdy nie wiadomo, czy w kolejnych latach nie pojawią się jeszcze inne dodatkowe opłaty, koszty lub czy szkoły jazdy również nie podniosą cen za swoje usługi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here