Każdy samochód w Polsce musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Ceny takich polis wynoszą najczęściej kilkaset złotych, jednak różnice między poszczególnymi firmami mogą być spore. Gdzie kupić OC, żeby nie przepłacić? Sprawdziliśmy to! 

Porównywarki ubezpieczeń

Młodzi kierowcy mają OC średnio kilkukrotnie droższe od kierowców z dużym stażem za kółkiem – to fakt, który potwierdzają obecne w Polsce porównywarki ubezpieczeniowe. Porównywarki te przygotowują liczne raporty (roczne czy kwartalne) oraz materiały prasowe dla mediów, z których możemy dowiedzieć się, jak kształtują się ceny ubezpieczeń OC w Polsce.

I to właśnie w takich porównywarkach możemy kupić ubezpieczenie OC online. Wystarczy, że wejdziemy na ich stronę, w formularzu podamy wszystkie dane o sobie i pojeździe, a po chwili zobaczymy kilka lub kilkanaście różnych ofert ubezpieczenia.

Minusem jest fakt, że danych do uzupełnienia w formularzu jest bardzo dużo. Jest to spowodowane tym, że ubezpieczyciele są w stanie podać cenę polisy dopiero po oszacowaniu ryzyka wystąpienia szkody. W takiej porównywarce mamy najczęściej oferty co najmniej kilku różnych firm, a każda z nich może zadawać różne pytania. Aby otrzymać wyniki różnych towarzystw musimy odpowiedzieć tak naprawdę na te wszystkie pytania w jednym formularzu i stąd wynika ich nieco męcząca długość.

wypadek
fot. pixabay

Obecnie coraz więcej rzeczy możemy kupić przez internet. Podobnie jest na rynku ubezpieczeniowym w Polsce. Większość polis będziemy mogli kupić online, w kilka kliknięć bez wychodzenia z domu. Tylko w niektórych przypadkach konieczny będzie kontakt telefoniczny z przedstawicielem firmy. Wszystkie informacje o tym, w jaki sposób kupić polisę widzimy po wypełnieniu formularza i wyświetleniu wyników kalkulacji na naszym ekranie.

To opcja bardzo wygodna, szczególnie na obecne, pandemiczne czasy.

A jeśli nie chcemy wypełniać samodzielnie całego formularza większość porównywarek udostępnia też możliwość rozmowy z konsultantem, który posiada papiery agenta ubezpieczeniowego i przez telefon porozmawia z nami na temat polisy.

Agencji ubezpieczeniowi

Do tradycyjnych agentów ubezpieczeniowych najbardziej przekonani są nieco starsi kierowcy, którzy od lat korzystają z tej formy zakupu ubezpieczenia OC. Mają oni najczęściej jednego agenta, który co roku dzwoni i wylicza składki dla naszego pojazdu.

kobieta za kierownicą
fot. pixabay

To również dobra opcja, tylko trzeba być nieco bardziej czujnym niż w przypadku porównywarek. Musimy pamiętać, że agent zarabia najczęściej na prowizji i może w związku z tym chcieć nam czasem sprzedać ciut droższe ubezpieczenie, żeby samemu zarobić więcej. Porównywarki też tak zarabiają, ale tam mamy po prostu listę wyników, z której sami wybieramy polisę, która nas interesuje, więc jest tam stosunkowo mniejsze ryzyko wystąpienia takiej sytuacji.

Mimo wszystko warto iść do takiego agenta w naszej okolicy, który z pewnością znajdzie dla nas ciekawą ofertę, a potem wklepać jeszcze dane do internetowej porównywarki i wtedy podjąć finalną decyzję dotyczącą zakupu ubezpieczenia. Im więcej opcji i wariantów porównywamy, tym lepszego wyboru ostatecznie dokonamy.

Samodzielne kalkulacje

Samodzielne porównywanie cen polis na stronach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych to ciekawa, ale jednocześnie najdłuższa i najbardziej czasochłonna opcja. Będziemy musieli zrobić tę pracę samemu, ale możemy liczyć na znalezienie naprawdę ciekawego wariantu ubezpieczenia. O ile mamy oczywiście na to czas i ochotę.

Plusem samodzielnych kalkulacji jest na pewno fakt, że wybrane towarzystwa nie są dostępne w internetowych porównywarkach i mało chętnie współpracują też z agentami ubezpieczeniowymi. Wtedy po prostu najlepiej iść do przedstawiciela danej firmy lub skorzystać z ich strony internetowej i tam kupić polisę ubezpieczeniową na nasz pojazd.

Na koniec jedna ważna informacja – wartość pojazdu nie ma wpływu na cenę polisy OC. Ma to znaczenie tylko w przypadku dodatkowego ubezpieczenia AC. Nie bądźcie zatem zaskoczeni, gdy internetowa porównywarka zaproponuje Wam na samochód o wartości 3 tysięcy złotych polisę o dokładnie takiej samej cenie. Tego typu sytuacje się zdarzają i trzeba być na nie przygotowanym, na przykład podczas zakupu samochodu.

A jakie są Wasze doświadczenia z kupowaniem polis ubezpieczeniowych? Wybieracie agentów ubezpieczeniowych, porównywarki internetowe, a może kupujecie polisy samodzielnie w wybranej przez Was firmie ubezpieczeniowej? Chętnie poznamy Wasze zdanie! Dajcie nam znać w komentarzu, co sądzicie o tym temacie, który od lat rozgrzewa internautów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here