Jesteś świeżo po egzaminie i chcesz kupić samochód, a nie masz zbyt dużo oszczędności? Zobacz, jaki sprawdzony model wybrać do trzech tysięcy złotych.

Pierwsze auto – na co zwrócić uwagę?

Gdy dysponujesz budżetem wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia nie możesz spodziewać się, że znajdziesz samochód w idealnym stanie technicznym i wizualnym z super wyposażeniem.

Będą to pojazdy, które z fabryki wyjechały jakieś 15-20 lat temu, więc najprawdopodobniej wiele egzemplarzy będzie miało problemy z korozją i na pewno nie ominie Cię zerknięcie pod samochód.

Naprawa skorodowanych elementów samochodu, których nie da się wymienić w całości nie jest prosta i często jest to walka z wiatrakami, gdyż źle wykonana naprawa będzie skutkować powrotem problemu za jakiś czas.

Podczas rozmowy ze sprzedającym i oględzin pytaj o wszystko – masz do tego prawo i dzięki temu dokładniej poznasz historię pojazdu, który właśnie planujesz kupić.

Korozja, silnik i elektryka

Poza korozją i stanem blacharskim musisz zwrócić uwagę na stan silnika i elementów pod maską samochodu. Nie powinno być tam zbyt czysto, gdyż może to oznaczać, że ktoś próbuje zataić wypływające płyny z różnych elementów, co może wróżyć szybką wyprawę do mechanika. Powinno być wszystko pokryte lekką warstwą brudu, ale bez wycieków.

Poza tym warto posprawdzać czy wszystkie elementy wewnątrz pojazdu działają jak należy, a silnik pracuje równo.

Co do wyposażenia – nie oczekuj cudów, jedynie na co możesz liczyć to wspomaganie kierownicy, poduszki powietrzne (raczej maksymalnie dwie sztuki – z przodu) i radio. Ale spokojnie – bardziej bogate wyposażenie w tym przypadku mogłoby zwiastować wyłącznie spore problemy, bo elektryka po tylu latach mogłaby już po prostu nie wytrzymywać i tym samym nie spełniać dobrze swojej roli. W tym przypadku mniej może znaczyć więcej… pieniędzy w naszym portfelu.

Jaki samochód do 3 tysięcy?

Oto lista przykładowych pojazdów, które możesz znaleźć w tej lub zbliżonej cenie.

1.Fiat Punto (1993-2010) – tanie części to bardzo istotna cecha tego modelu
2.Peugeot 206 (1998-2012) – nowocześnie wygląda mimo upływu lat
3.Renault Clio II (1998-2010) – lekkie, a za razem zwinne
4.Volkswagen Golf III (1991-1999) – posiada wiele niezawodnych silników
5.Fiat Seicento (1997-2010) – idealne do miasta
6.Daewoo Matiz (1998-2008) – zaletą jest niskie spalanie
7.Opel Corsa B (1993-2000) – ubezpieczenie nie zrujnuje twojego budżetu
8.Renault Twingo I (1993-2007) – zmieścisz się nim prawie w każde miejsce parkingowe
9.Fiat Uno (1983-2002) – podstawowe naprawy wykonasz sam bez większej ilości narzędzi
10.Opel Astra G (1998-2009) – przewiezienie czegoś większego nie będzie już problemem

Mam 3 tysiące i za tyle kupuję samochód. Czy to dobry pomysł?

Odpowiedź jest oczywista i bardzo jednoznaczna – nie. I to dla niektórych, świeżo upieczonych kierowców po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, może być niemiłe zaskoczenie. W końcu młodzi kierowcy rzadko kiedy mają na swoim koncie w banku spore oszczędności. A to właśnie młodzi kierowcy najczęściej kupują właśnie samochody tanie.

Musisz pamiętać, że kupić auto to jedno, a opłacić ubezpieczenie OC, zrobić przegląd i wymienić olej to pozostałe kwestie, na które również musisz mieć odłożone pieniądze.

Warto przed zakupem obliczyć, ile w Twoim przypadku będzie wynosiła składka OC na dany pojazd, jaki będzie koszt podstawowych części eksploatacyjnych, które będziesz musiał wymienić po zakupie i dopytać sprzedającego do kiedy jest przegląd.

Pozostawienie takiego zapasu pozwoli Ci cieszyć się twoim nowym nabytkiem bez obaw czy starczy pieniędzy na różne wydatki, w tym paliwo.

A jaki samochód Wy wybralibyście w takim, dość mocno ograniczonym przedziale cenowym? A może poczekalibyście na większy dopływ gotówki i dopiero wtedy zabrali się za pierwsze poszukiwanie swoich czterech kółek? Czekamy na Wasze wypowiedzi. Komentarze do tego artykułu są już do Waszej dyspozycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here