W internecie można znaleźć setki tysięcy ogłoszeń motoryzacyjnych, a Ty wypatrzyłeś już swój wymarzony samochód i planujesz wybrać się na oględziny przed zakupem? Sprawdź jak się przygotować i nie popełnić głupich błędów, które mogłyby nas w przyszłości sporo kosztować. 

Przeglądając oferty na różnych portalach z ogłoszeniami można znaleźć egzemplarze w lepszym i gorszym stanie. Część możesz już odrzucić już na tym początkowym etapie – po rozmowach ze sprzedającymi. Auta, które wstępnie przejdą przez sito będą kwalifikowały się do następnego etapu, czyli obejrzenia na żywo.

1. Działaj bez emocji

Najbardziej problematyczne podczas oglądania samochodu, który już za chwilę może być twój jest opanowanie emocji, dlatego niezbędne będzie zabranie jakiegoś znajomego, który nawet nie szczególnie musi znać się na samochodach, ale będzie potrafił spojrzeć racjonalnie na stan pojazdu. Szczególnie, gdy kupujemy tani samochód – na przykład za 3 tysiące złotych. Choć przy pojazdach droższych – za 10 czy 20 tys. złotych czujność też jest wskazana, bo w końcu wydajemy wtedy nie małe pieniądze, a nieuczciwych handlarzy w naszym kraju niestety wciąż nie brakuje.

2. Sprawdź silnik

Po przyjeździe na miejsce spotkania zwróć uwagę czy silnik nie jest rozgrzany, jeżeli jednak zobaczysz, że tak jest możesz przypuszczać, że coś jest nie tak, przyczyn może być wiele, począwszy od problemów z odpalaniem, aż po nadmierne zużycie oleju i drogie naprawy. Szczególnie dokładnie sprawdź stan silników napędzanych ropą, czyli popularnych diesli. Ich naprawy (wtryski, turbina) mogą być bardzo kosztowne (nawet kilka tysięcy złotych za element). Diesel z dużym przebiegiem może wróżyć generalnie spore problemy, więc jeśli nie znasz się dobrze na samochodach – lepiej odpuść tę opcję.

samochód
fot. pixabay

3. Obejrzyj karoserię

Następnym krokiem będzie z pewnością obejrzenie samochodu z zewnątrz i sprawdzenie czy nie ma problemów z korozją. Zwróć uwagę czy auto jest umyte i przygotowane na sprzedaż, warstwa brudu może przykryć wiele mankamentów powłoki lakierniczej. Warto też zaopatrzyć się w miernik grubości lakieru, wiele firm oferuje wypożyczenie za około 20zł za dobę, lecz warto też rozważyć zakup takiego sprzętu, gdyż jest to koszt od 100zł. Jest to kwota stosunkowo nie duża, biorąc pod uwagę, że auto kupujemy zazwyczaj na dłuższy czas.

4. Sprawdź numer VIN

Obowiązkowym punktem, który wbrew pozorom możesz łatwo pominąć jest sprawdzenie czy nr VIN wybity na tabliczce znamionowej pod maską czy w bagażniku zgadza się z tym w dowodzie rejestracyjnym. Takim sposobem możesz chociaż w jakimś stopniu wykluczyć, że auto nie jest kradzione.

5. Obejrzyj wnętrze

Kolejnym etapem jest obejrzenie środka pojazdu, w tym momencie zobacz czy elementy wyposażenia są sprawne. Warto sprawdzić naprawdę wszystko, klimatyzację, elektryczne szyby, a nawet przycisk świateł awaryjnych, bo potem na takich drobnostkach będziemy mogli trochę wynegocjować cenę po sprawdzeniu ceny części, gdyby coś nie działało.

kierownica samochodu
fot. pixabay

6. Przejedź się

Po obejrzeniu karoserii i środka przychodzi czas na jazdę testową. Warto również po wcześniejszym umówieniu ze sprzedającym podjechać na wybraną przez Ciebie stację kontroli pojazdów, aby sprawdzić stan podstawowych elementów takich jak hamulce czy zawieszenie. W tym momencie będziesz mógł zobaczyć też jak wygląda pojazd pod spodem, czy nie ma oznak korozji w niewidocznych z zewnątrz miejscach ani wycieków z elementów przymocowanych do podwozia.

7. Przeczytaj umowę

Jeżeli wszystkie dotychczasowe etapy przeszły gładko i będziesz wstępnie zdecydowany na zakup samochodu to poproś sprzedającego o wzór umowy. Będziesz mógł na spokojnie przeczytać wszystkie punkty i sprawdzić czy nie ma żadnych podejrzanych zapisów, które będą dla Ciebie niekorzystne.

8. Podejmij decyzję

Na spokojnie zastanów się czy dany pojazd spełnia twoje oczekiwania. Zapytaj osobę towarzyszącą co sądzi i razem przedyskutujcie wszystkie za i przeciw. Pamiętaj, aktualnie rynek samochodów używanych jest bardzo duży i jak nie ten to znajdzie się inny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here