Zakup samochodu spędza sen z powiek wielu kierowcom. Jest to trudna decyzja, gdyż tylko po przyjeździe na miejsce oględzin ponoszą nas emocje i nie działamy racjonalnie. Sprawdź jak nie nabić się na minę już na samym początku.

Wstępna segregacja, czyli jak wybrać wartościowe ogłoszenie?

Przed umówieniem się na spotkanie ze sprzedającym w celu obejrzenia pojazdu musisz znaleźć odpowiedni egzemplarz. W tym celu powinieneś spędzić sporo czasu na przeglądaniu ofert portalów z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, np. OLX, Allegro czy Otomoto.

Na tym etapie musisz już wykluczyć wszystkie podejrzanie sztuki. Możesz to zrobić między innymi przez sprawdzenie historii pojazdu na stronie historiapojazdu.gov.pl, gdzie po podaniu nr rejestracyjnego, VIN i daty pierwszej rejestracji będziesz miał wgląd do ilości przejechanych kilometrów w Polsce z przeglądów okresowych.

W przypadku pojazdów z zagranicy są strony, które wyszukują informacje o pojazdach za opłatą, ale nie ma pewności, że o wybranym modelu coś będzie w bazie. Koszt takiego raportu to minimum 20zł.

Pamiętaj także, że nie istnieje coś takiego jak okazja. Nikt nie sprzeda pojazdu w bardzo dobrym stanie za zaniżoną cenę. Takie oferty od razu powinieneś odrzucić. Owszem – da się kupić auto nawet za 3 tysiące złotych, ale jego stan może pozostawiać wiele do życzenia.

Przy oglądaniu zdjęć zwróć uwagę na to czy nie są zrobione w ciemnym miejscu, czy wszystkie odstępy między elementami karoserii są podobnej szerokości, a jeżeli ogłoszenie jest od handlarza to przejrzyj opinie innych kupujących.

Stary samochód
fot. pixabay.com

Pierwszy kontakt ze sprzedającym – rozmowa przez telefon

Następnym etapem po wyszukaniu interesujących nas egzemplarzy przyjdzie czas na kontakt ze sprzedającym. Najlepiej będzie porozmawiać ze sprzedającym przez telefon. Podczas takiej rozmowy z pewnością powinieneś zadać następujące pytania:
– Czy pojazd pochodzi z Polski czy z zagranicy (ewentualnie kiedy został sprowadzony)?
– Ilu było właścicieli pojazdu?
– Czy pojazd ma jakąś historię wypadkową i czy jest opcja sprawdzenia miernikiem lakieru na oględzinach?
– Jaki jest aktualny przebieg pojazdu?
– Jaki jest stan karoserii, czy nie ma oznak korozji?
– Jakie jest wyposażenie pojazdu (jeżeli posiada np. klimatyzację czy jest sprawna)?
– Jaki jest stan techniczny samochodu, co jest do naprawienia?
– Do kiedy jest przegląd techniczny?
– Czy do pojazdu dołączone są opony letnie/zimowe?
– Czy może podać VIN, nr rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji (jeżeli nie były podane w ogłoszeniu)

Dziewczyna i auto
fot. pexels.com

Zapisywanie informacji po rozmowie to podstawa

Ważne, żebyś podczas takiej rozmowy wszystko od razu zapisywał, gdyż pamięć niestety jest zawodna i po kilku albo kilkunastu takich rozmowach z pewnością wszystko Ci się pomiesza. Najlepszym rozwiązaniem będzie dodać wszystkie ogłoszenie w zakładkach w przeglądarce i potem w dokumencie tekstowym lub na kartce zapisywać numer telefonu sprzedającego i poniżej informacje jakie usłyszałeś.

Ważne, żebyś dalsze decyzje podejmował bez emocji, najlepiej po przedyskutowaniu z kimś bliskim, kto będzie potrafił spojrzeć na całą sytuację zimnym okiem. Kolejnym etapem będzie już umówienie się na rozmowę i oględziny pojazdu na żywo, do czego również będziesz musiał się dobrze przygotować, żeby cieszyć się swoim samochodem przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here