W 2021 roku nauka zdalna dla wielu stała się koniecznością. Jak wykorzystać nową technologię, aplikacje i urządzenia do tego, żeby uczyć się szybko i skutecznie? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym pokażemy Wam też kilka przykładów programów i aplikacji, które pomogą Wam w nauce. Pokażemy też, jak nie używać telefonu, żeby nas nie rozpraszał. To lecimy! 

Smartfon – wróg czy przyjaciel?

Pamiętaj, że smartfon to teraz nasz największy rozpraszacz. Pewnie nie zdajesz sobie sprawy z tego, ile czasu wszyscy tracimy na przeglądaniu internetu.

Wystarczy jedno powiadomienie, jedna wiadomość, żeby cały nasz plan na skuteczną i efektywną naukę wziął w łeb. Powiadomienia są wrogiem produktywności i w trakcie nauki z pewnością nam nie pomagają. To wszystko, co mamy na FB, Messengerze czy YT jest ważne, ale nie może pochłaniać każdej naszej chwili. 

Smartfon
fot. pixabay

Nasza silna wola zazwyczaj nie wystarczy. Dźwięk telefonu czy wibracja po prostu przyciągają ludzi jak magnes.

Eksperci podkreślają, że lepiej stworzyć sobie takie warunki do nauki, żeby Cię po prostu nie kusiło.

Dlatego na czas nauki wyłącz internet w telefonie, wycisz go i odłóż gdzieś daleko. Na przykład na szafę, do szuflady czy innego pokoju. Zapomnij o nim i skup się na nauce!

Smartfon i notatki
fot. pixabay

Przydatne aplikacje do nauki na smartfona

Zapytasz, co w sytuacji, kiedy chciałbyś wykorzystać do nauki? Tu odpowiedź jest prosta. Skorzystaj z konkretnych aplikacji, które pomogą Ci opanować dany materiał, obszar nauki czy zagadnienia.

Poniżej lista aplikacji, które mogą okazać się przydatne dla uczniów i studentów.

  1. Duolingo – bezpłatna aplikacja do nauki języków obcych – obecnie mamy tam możliwość nauki aż kilkudziesięciu języków obcych. Nauka oparta jest na bardzo skutecznym systemie grywalizacji, dzięki czemu użytkownicy rywalizując wzajemnie między sobą mogą rozwijać swoje językowe umiejętności.
  2. Angielski – słówka i pisownia: Szybka Nauka Języka – jak podaje sam producent: „to bezpłatna aplikacja służąca do szlifowania znajomości języka angielskiego. Dzięki połączeniu metody nauki wzrokowej wraz z dopasowanym głosem native speakerów aplikacja jest przyjaznym narzędziem do nauki słówek i wyrazów.”
  3. Umysł gra: pamięć – to całkowicie darmowa gra w formie aplikacji na urządzenia z system Android (do pobrania ze sklepu Google Play) dla dzieci i dorosłych. Dzięki niej można poprawić swoją pamięć, a jak podaje producent – badania dowodzą, że regularny trening pamięci powoduje, że jesteśmy w stanie zapamiętywać więcej.
  4. Kalendarz Google – to narzędzie, które ułatwia organizację pracy, zarówno na smartfonie, jak i komputerze. Kalendarz Google jest bowiem dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. Możemy go też pobrać na smartfona jako aplikację. Dzięki temu narzędziu możemy tworzyć wydarzenia, planować je na konkretny dzień czy godzinę i zapraszać na nie naszych znajomych.
  5. Fiszkoteka® – Fiszki do nauki języków za darmo – któż z nas nie pamięta fiszek? Stosowanie ich jest szczególnie pomocne podczas nauki języków obcych czy zapamiętywania dat z historii. Tutaj akurat aplikacja ułatwia naukę języków obcych. W grę wchodzi już ponad 20 języków (jest oczywiście m.in. angielski, niemiecki, hiszpański czy francuski). Największą przewagą tego systemu naszym zdaniem jest system powtórek, który pomoże nam uczyć się wybranego przez nas języka obcego w sposób regularny.

Jak widzisz – możliwości jest wiele. I tylko od nas zależy, czy wykorzystamy je z głową. Jeśli smartfon będziemy wykorzystywać właśnie na tego typu zajęcia to stanie się on dla nas pomocą podczas nauki czy pracy zdalnej.

Jeśli jednak skupimy się wyłącznie na przeglądaniu social mediów, graniu w gry czy oglądaniu filmów na YouTube to efekt może być zupełnie inny. A tego z pewnością wszyscy chcielibyśmy uniknąć.

Jesteśmy też bardzo ciekawi, jakie aplikacje są przez Was wykorzystywane do nauki lub pracy. Czy przemawia do Was tego typu forma edukacji? Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o tym temacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here