Musisz sporo uczyć się w domu, ale nie jesteś zadowolony z tego, jak idzie Ci do tej pory? Przyczyną może być źle przygotowane otoczenia do nauki. W domu jest to szczególnie istotne. 

Niżej przedstawiamy sześć sprawdzonych w boju rad dotyczących tego, co zrobić zanim zaczniemy uczyć się w domu. Jeśli interesuje Cię temat efektywnej nauki to koniecznie przeczytaj dalej ten artykuł. Polecamy go też wszystkim maturzystom i osobom, które muszą teraz uczyć się zdalnie.

  1. Posprzątaj pokój

Teoretycznie banalna rzecz. Ale, ale… czy teraz masz porządek wokół siebie? Czy może siedzisz w domu, w starych dresach, gra telewizor, naczynia z obiadu są wokół Ciebie, a Ty przeglądasz tego e-booka i od czasu odpisujesz ludziom na Messengerze?

Obstawiam, że często krajobraz w Twoim pokoju może wyglądać właśnie tak lub nawet gorzej. Kiedy wokół nas nie ma kilkucentymetrowej warstwy brudu, kurzu, pudełka po pizzy z ostatniej imprezy i butelek piwa – dużo łatwiej się skupić!

Posprzątaj pokój, a w szczególności biurko czy stolik – tak, żeby było Ci miło i wygodnie. 

Zadbaj o to miejsce, w którym będziesz się uczyć, żeby nic Cię nie rozpraszało. Gdy wokół nas jest ładnie, czysto i elegancko – sami zaczynamy się tak zachowywać. A to już pierwszy krok do efektywnej nauki, o którym niestety często zapominamy.

Biurko
fot. pixabay
  1. Wycisz telefon i zapomnij, że go masz

Smartfon to teraz nasz największy rozpraszacz. Pewnie nie zdajesz sobie sprawy z tego, ile czasu wszyscy tracimy na przeglądaniu internetu. Wystarczy jedno powiadomienie, jedna wiadomość, żeby cały nasz plan wziął w łeb. Powiadomienia są wrogiem produktywności i w trakcie nauki z pewnością nam nie pomagają.

  1. Powiedz innym, że teraz się uczysz

Może pomyślisz sobie teraz: to rada bez sensu. Pozwól zatem, że wytłumaczę Ci w czym rzecz. Kiedy siedzisz w domu – inni mogą mieć poczucie, że niczego nie robisz. No bo przecież jesteś w domu, a pracuje i uczy się poza domem! W pracy, szkole czy na uczelni!  A teraz, gdy wiele zajęć odbywa się zdalnie – sam wiesz, że nawet w domu możemy być zajęci – tak jakbyśmy byli poza domem.

Właśnie dlatego warto powiedzieć rodzeństwu, rodzicom czy współlokatorom, że teraz się uczysz! Powiedz, jaka jest sytuacja (że na przykład za tydzień masz kolokwium) i wszyscy na pewno to zrozumieją. Dadzą Ci spokój i nie będą co chwilę zagadywać. A gdy się nauczysz i zdasz wszystko będziesz miał dla nich więcej czasu.

Ucz się zatem teraz najlepiej w zamkniętym, posprzątanym pomieszczeniu, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. A jeśli pokój musisz dzielić z innymi – znajdź dla siebie chociaż jeden mały kącik.

Smartfon i notatki
fot. pixabay
  1. Pozamykaj zbędne zakładki i programy na komputerze 

Obecnie coraz częściej do nauki wykorzystujemy komputer. Mamy w końcu elektroniczne biblioteki, jest dużo dobrych stron, z których też można się uczyć. Są kursy online, e-booki, tutoriale. A w 2020 roku nawet same kolokwia czy egzaminy odbywają się zdalnie.

Korzystaj zatem z tych możliwości, ale z głową!

Gdy się uczysz – koniecznie wyłącz wszystkie zbędne zakładki w przeglądarce. Wycisz powiadomienia, pozamykaj czaty, gry, zdjęcia, wideo i skup się na tym, co teraz sobie zaplanowałeś. Pójdzie o wiele szybciej, bo Twój sprzęt od razu przyspieszy, a do tego nic nie będzie Cię rozpraszać. 

  1. Ubierz się odpowiednio – tak, jakbyś był na uczelni! 

Siedzenie w piżamie to nie jest najlepszy pomysł. Wtedy pewnie zaraz wskoczysz do łóżka, a Tobie potrzebne jest maksymalne skupienie i koncentracja. Gdy siedzimy na kanapie albo leżymy w łóżku – nauka nie idzie za szybko. Jakoś automatycznie się rozpraszamy, bo takie miejsca (łóżko, kanapa, fotel bujany, taras w ogrodzie) nie kojarzą nam się z pracą czy nauką.

  1. Zrób sobie coś małego do picia 

Woda jest bardzo ważna, żeby nasz organizm dobrze funkcjonował, a my często zapominamy o piciu. Właśnie dlatego zawsze warto mieć przy sobie pod ręką małą buteleczkę wody czy szklankę z herbatą. Wtedy, gdy zachce nam się pić, po prostu to zrobimy i nie będziemy musieli wychodzić z pokoju do kuchni. 

A jakie są Wasze metody na przygotowanie miejsca do nauki w domu? Macie swoje sprawdzone i działające triki? Czekamy na Wasze komentarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here