Karnawał to czas kiedy miejsce ma wiele różnych zabaw, spotkań towarzyskich, czy chociażby imprez. W imprezy karnawałowe wpisuje się tradycja przebierania się przez uczestników. Często obowiązek przebierania się dotyczy wszystkich, nawet tych osób, które na co dzień noszą sztywny dress code. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w co się przebrać na karnawał, aby zaskoczyć znajomych, oraz czym jest dzisiaj omawiana impreza tematyczna, przeczytaj ten poradnik!

Bal przebierańców – właściwie dlaczego się przebieramy

Jak wiadomo, karnawał jest festiwalem, który rozpoczyna się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i kończy we wtorek przed Środą Popielcową, czyli przed Wielkim Postem. Okazuje się, że święto to ma swoje korzenie jeszcze w czasach średniowiecza. Święto polega na przebieraniu się, śpiewaniu, uczestniczeniu w paradach, czy chociażby tańczeniu.

Sama tradycja przebierania się, czy maskowania twarzy patrząc na czasy, kiedy karnawał miał swoje początki, miała za zadanie zachować anonimowość danej osoby. Było tak z powodu tego, aby różne formalności odłożyć na bok i bez obaw móc oddać się ekstazie, jaką za sobą niesie zabawa karnawałowa. Tym bardziej że bezpośrednim następstwem karnawału jest Wielki Post, w którego czasie stroni się od wszelkich zabaw.

Zatem podsumowując, można uznać, że przebieramy się w karnawale po to, aby np.

 • udawać kogoś innego,
 • łamać niektóre zasady,
 • dobrze się czuć w towarzystwie,

czy chociażby zrobić coś szalonego, czego w życiu czasami robi się bardzo mało.

Kostiumy karnawałowe

Jeżeli chodzi o kostiumy na karnawał, nie obowiązuje tutaj właściwie żadna reguła. Może jedynie taka, aby przebierać się ze smakiem i nie przesadzać, tym bardziej jeżeli na imprezie mogą być dzieci.

W karnawale przebierać się może każdy, zarówno od dzieci, poprzez kobiety, aż do mężczyzn. Wiele osób wybiera przebrania za np. swojego ulubionego bohatera, czy proste zestawy składające się jedynie z maski. To nie jest zły wybór, lecz czasami, aby wyróżnić się z tłumu, warto, jest zaszaleć. Oczywiście stroje karnawałowe można wypożyczyć (co jest świetną formą pozyskania stroju), kupić, bądź zrobić samemu. Poniżej poznasz po kilka przykładów strojów damskich jak i męskich, które na balu karnawałowym mogą przykłuć uwagę współtowarzyszy.

przebrania karnawałowe

Stroje karnawałowe damskie

Oto kilka przykładów ciekawych damskich strojów karnawałowych

 1. Strój greckiej bogini – Greckie boginie widzieliśmy jedynie w filmach, książkach, czy w postaci posągów. Nie trzeba jednak chyba nikomu mówić, jakie wrażenie robi taka postać. Zatem, czemu nie wybrać przebrania właśnie greckiej bogini? Okazuje się, że sam strój może wywołać szał, a wcale nie jest on aż taki trudny do przygotowania. Poza tym, bez większego problemu powinniśmy go znaleźć w wypożyczalniach.
  Aby przygotować strój greckiej bogini, będziemy potrzebować białej długiej po ziemie sukni, najlepiej prostej, zwiewnej niebieskiej, lub czerwonej chusty bądź lekkiej narzuty na plecy, Paska, szerokiego, najlepiej z elementami złota i klejnotów, oraz wieńca laurowego, lub czegoś w podobnym stylu. Oczywiście świetnym wyborem byłyby również sandały, jednak z uwagi na porę roku, w jakiej odbywa się karnawał, można zastosować zwykłe buty.
 2. Strój cyganki – Cygańskie stroje od zawsze budziły podziw. Piękne kolorowe suknie, do tego charakterystyczny makijaż i biżuteria. Być może właśnie to jest dobry kierunek na strój karnawałowy dla Pań? Potrzebować będziemy kolorowej długiej, najlepiej rozkloszowanej sukni, oczywiście w grę wchodzą modele w kwiaty, opaski na głowę podtrzymującej włosy, butów na obcasie, oraz biżuterii. Prosty strój, a na pewno zrobi ogromne wrażenie.
 3. Strój czarownicy – Oryginalne kostiumy damskie nie miałyby miejsca, jeżeli nie zostałby wymieniony strój czarownicy. Bal karnawałowy to miejsce, gdzie z powodzeniem taki strój zrobi wrażenie. Aby przebrać się za czarownicę, potrzebować będziemy najlepiej czarnej sukni, czarnych butów na obcasie, czarnego spiczastego kapelusza, i oczywiście miotły. Dodatkiem mogą być również rogi, tak, jak z tego słynnego filmu o czarownicy. Jeżeli znajdziemy, można pokusić się o sztuczny nos, charakterystyczny dla czarownic. Wisienką na torcie będzie odpowiedni makijaż. Oczywiście sami decydujemy jak bardzo postać, którą stworzymy, ma być „straszna”, zatem charakterny makijaż nie jest wymogiem.

Stoje karnawałowe męskie

Poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji strojów na bal przebierańców dla mężczyzn.

 1. Strój Aladyna – Imprezy tematyczne, do jakich z pewnością należy karnawał to świetny czas, aby przebrać się za postać Aladyna! Wbrew pozorom ten strój nie jest trudny do stworzenia, a robi naprawdę ogromne wrażenie. Aby przebrać się za Aladyna, potrzebować będziemy najlepiej spodni w kolorze białym, żółtym, bądź złotym, o długości sięgającej poniżej kolana. Dobrze, aby dane spodnie posiadały ściągacze, a jeżeli ich nie mają można spodnie, które posiadamy spiąć gumkami. Kolejnym elementem będzie kamizelka, najlepiej w fioletowym kolorze. Dobrze, aby kamizelka była podobnego materiału co spodnie. Kolejnym elementem będą buty, świetnie byłoby zdobyć buty z zawiniętymi czubkami. Jeżeli jednak jest to niemożliwe, można dobrać klasyczne pasujące do danego stroju. Oczywiście można dobrać dodatkowy ubiór z racji panującej pory roku w danym okresie.
 2. Strój Shrek – Wybierając się na imprezę przebieraną, możemy jako swoje przebranie wybrać strój popularnego Shreka. Zapewne, jeżeli upodobnimy się do tego zielonego olbrzyma, wywołamy ogromne zdziwienie wśród współbiesiadników. Strój Shreka nie wymaga jedynie odpowiednich ubrań, ale także charakteryzacji za pomocą farb do ciała, a szczególnie zielonej. Aby przeistoczyć się w postać zielonego bohatera, musimy zaopatrzyć się najlepiej szarą długą koszulkę z długim rękawem, lub inną w podobnym kolorze, brązową kamizelkę, jak również pas, który u Shreka był charakterystyczny. Oczywiście gwoździem całego przebrania jest zielona farba, którą powinniśmy wymalować swoje ciało. Takie farby do ciała bez problemu można kupić w wielu sklepach, czy w sieci. Prostszą opcją będzie założenie maski, która może upodobnić nas do Shreka.
 3. Strój Elvis Presley – Bal przebierańców bez króla? Wiadomo, że lepiej z Elvisem! Aby przebrać się za znanego piosenkarza, będziemy potrzebowali np. białego garnituru, lub podobnego stroju, czarnego obuwia, i oczywiście peruki, oraz charakterystycznych okularów. Są to elementy, bez których strój Elvisa nie będzie kompletny. Jako dodatek możemy mieć ze sobą mikrofon, lub jego atrapę. Być może będzie zabawa karaoke i będziemy mogli się wykazać jakimś numerem króla?

Oryginalne kostiumy – kupić, zrobić, czy wypożyczyć

Kostiumy karnawałowe mogą być naprawdę przeróżne, zarówno stroje damskie jak i męskie, a nawet dla najmłodszych. Najważniejsze jest to, że stroje karnawałowe można wypożyczyć, co jest tanią opcją o szerokim wyborze dla każdego. Można je również kupić, jeżeli ktoś chce, lub potrzebuje stroju na inne imprezy, np. na wieczór panieński, czy kawalerski. Najlepiej jest skorzystać ze sklepu internetowego, lub stacjonarnego. Oczywiście to samo dotyczy wypożyczalni. Ostatnią opcją jest wykonanie stroju samemu. Do tego potrzebować będziemy niezbędnych materiałów, oraz nieco umiejętności.

Podsumowanie

Skoro już wiesz jakie stroje karnawałowe dla dorosłych możesz wybrać na omawianą imprezę tematyczną, na co postawisz? Może strój cyganki, tancerki kankana, czy Elvisa? Wybór jest ogromny, lecz pamiętaj, postaw na taki kostium, który zrobi na wszystkich ogromne wrażenie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here