Chciałbyś mniej czasu poświęcać na naukę, a jednocześnie mieć lepsze efekty? Poznaj 5 metod, które pozwalają uczyć się efektywniej. W tym artykule prezentujemy absolutne podstawy jeśli chodzi o efektywną naukę. Jeśli je poznasz i wdrożysz to Twoje efektywność w tym zakresie na pewno znacząco skoczy do góry.
Efektywna nauka przyda się zapewne wszystkim maturzystom i wszystkim tym, którzy pracują z domu lub którym brakuje motywacji i muszą popracować nad organizacją własnego czasu.
Czytaj i rób notatki
Dzięki temu dużo łatwiej się skupić na tym, co właśnie czytamy. Do tego angażując więcej zmysłów – łatwiej i szybciej zapamiętujemy. Miałem taką metodę, ze czytałem jakiś akapit tekstu (ok. pół strony), a potem swoimi słowami zapisywałem to, co z tego najważniejsze. Czasem, gdy materiału było bardzo dużo zaznaczałem tylko w książce najważniejsze rzeczy. Ale oczywiście tylko wtedy, gdy była to moja kupiona książka i zawsze starałem się to robić bardzo skrupulatnie. Nie ma tu dróg na skróty! Chociaż czytanie i równoczesne robienie notatek może wydawać się wydłużeniem drogi, to uwierz mi, że jest wprost odwrotnie. Po lekturze z notatkami bardzo wiele rzeczy będziesz już po prostu pamiętał. Człowiek uczy się przez powtarzanie. Dlatego czytaj – powtarzaj i zapisuj.
Ucz się na głos
To druga metoda, która powoduje, że nie ma szans na rozkojarzenie czy opdływanie myślami. Czytaj fragment tekstu (max. 2-3 strony), a potem opowiedz o tym, co właśnie przeczytałeś. Jeśli równolegle robiłeś notatki to powiem Ci, że sukces masz po prostu murowany. Zaangażowanie kilku zmysłów da Ci świetne efekty! Opowiadaj o materiale do nauki tak, jakbyś własnie małemu dziecku tłumaczył te zagadnienia, których masz się nauczyć. Wtedy nie ma opcji, żebyś ich nie rozumiał. Kiedy potrafisz jakąś wiedzę przekazać innej osobie to znaczy, że sam umiesz to bardzo dobrze 🙂 A opowiadając o tym sam jeszcze utrwalasz materiał!
Sam sprawdzaj swoją wiedzę
Kiedy już przeczytałeś książkę, zrobiłeś notatki i opowiedziałeś o tym, czego się nauczyłeś – pora na test! Tylko taki Twój wewnętrzny, więc nie masz się czym stresować 🙂 Wypisz na kartce kilka pytań, zostaw je na 5 minut, siądź i zapisz odpowiedzi. A potem oczywiście sprawdź, czy były one poprawne. Ta metoda pozwoli Ci sprawdzić, czy rzeczywiście już umiesz (czy tylko Ci się tak wydaje). I spokojnie – jeśli właśnie wszystko Ci się pomieszało, to znak, że jesteś na dobrej drodze. Zanim na dobre się czegoś nauczymy, takie luki w pamięci są czymś normalnym. Najłatwiej sprawdzać swoją wiedzę przy nauce dat, pojęć, słówek z języka obcego i wszędzie tam, gdzie możesz zadać wiele krótkich pytań, na które następnie odpowiesz.
Działaj w określonych trybach
Wszystkie rzeczy z punktów 1-3 warto robić w określonym wcześniej czasie. Mi najlepiej sprawdzał się tryb polegający na uczeniu się czegoś w maksymalnej koncentracji i skupieniu, a następnie robieniu chwili przerwy. I tak kilka razy pod rząd. Co ważne – w czasie nauki nic nie powinno Cię rozpraszać – zero telefonów, social mediów czy rozmów z innymi. Tylko Ty, książka, notatki! Przykładowy blok nauki w takim trybie wygląda następująco:
09:00 – 09:45 – Przedmiot 1
09:45 – 10:00 – Przerwa
10:00 – 10:45 – Przedmiot 2
10:45 – 11:00 – Przerwa
11:00 – 11:45 – Przedmiot 3
I tak dalej w dalszej części dnia.
Wykorzystuj historie i skojarzenia
Chyba każdy z nas pamięta historie opowiadane przez naszych dziadków przy imieninach albo losy bohaterów z filmów i seriali. Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego tak jest? Otóż, to właśnie są historie! Potrafią nas one wciągać, co daje zaangażowanie i w konsekwencji dość łatwe zapamiętywanie. Staraj się zatem to wykorzystać na swoją korzyść! Ułóż swoją własną historię i zapamiętaj ją! I możesz to stosować praktycznie w każdej dziedzinie. Ogranicza Cię tylko Twoja własna wyobraźnia. Podobnie jest ze skojarzeniami. Rozejrzyj się wokół siebie i połącz jakąś rzecz do zapamiętania z konkretnym przedmiotem, miejscem czy osobą. Takie skojarzenia stosunkowo łatwo przypomnieć sobie na sali egzaminacyjnej.
A jakie są Twoje sposoby na szybką i efektywną naukę? Koniecznie daj znać w komentarzu.