Dobra organizacja nauki pozwala nam zaoszczędzić masę czasu! Tego czasu, który będziemy mogli spożytkować potem tak, jak tylko chcemy. Przeczytaj ten artykuł do samego końca i poznaj kilka sprawdzonych narzędzi do nauki zdalnej z Twojego domu. 

Dobra organizacja – po co mi to?

Zastanawiasz się, po co w ogóle pisać i czytać o organizacji czasu. Już wyjaśniam! Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto zadbać o dobrą organizację.

Po pierwsze – niczego nie zapomnisz, po drugie – nie będziesz miał zadań do wykonania z dnia na dzień. Po trzecie – nauka przestanie Cię stresować, a może nawet dać Ci poczucie satysfakcji i spełnienia, nie będziesz też musiał zmagać się w kółko z problemami technicznymi i organizacyjnymi, bo wiele narzędzi jest naprawdę intuicyjnych i prostych w obsłudze. Skoro wykorzystują je nasze dzieci to musi coś w tym być, prawda?

Po czwarte – łatwiej będzie zdać Ci ogarnąć wszystkie egzaminy, klasówki czy inne sprawdziany i zaliczenia. Organizacja pracy jest więc bardzo ważnym elementem, jeśli mówimy o szybkiej i skutecznej nauce zdalnej. 

Nauka zdalna
fot. pixabay

Narzędzia do skutecznej nauki zdalnej

A jak się zorganizować obecnie w 2021 roku, kiedy to większość zajęć na uczelniach odbywa się zdalnie? Tu z pomocą kolejny raz przychodzi nam technologia i liczne narzędzia. Lista przykładowych narzędzi do sprawdzenia i ewentualnego wykorzystania znajduje się poniżej.

  1. Google Drive – to narzędzie od Google’a dostępne online 24 godziny na dobę z każdego miejsca na ziemi, gdzie jest dostępny internet do przechowywania i synchronizacji plików stworzona przez Google’a. Usługa ta pozwala użytkownikom za darmo przechowywać pliki na swoich serwerach, synchronizować je na różnych urządzeniach i udostępniać. Bardzo wygodne narzędzie do nauki lub pracy zdalnej, wykrozystywane przez szkoły i firmy.
  2. Google Calendar – to narzędzie, które ułatwia organizację pracy, zarówno na smartfonie, jak i komputerze. Kalendarz Google jest bowiem dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. Możemy go też pobrać na smartfona jako aplikację. Dzięki temu narzędziu możemy tworzyć wydarzenia, planować je na konkretny dzień czy godzinę i zapraszać na nie naszych znajomych.
  3. Microsoft Office – pakiet aplikacji biurowych (m.in. Word, Excel, Power Point), wyprodukowany przez znaną na całym świecie firmę Microsoft. Dostępny na rynku już od 1989 roku i wykorzystywany przez miliony ludzi. Sprawdza się bardzo dobrze i posiada wiele różnych funkcji, jednak do pełnego użytkowania wymagana jest wersja płatna.
  4. Google Classrom – bezpłatna usługa uruchomiona przez Google’a już w 2014 roku, jednak wszyscy usłyszeli o niej na dobre po wybuchu pandemii koronawirusa, czyli w roku 2020. Jej celem jest uproszczenie nauki zdalnej w formie elektrycznej – można przy jej pomocy komunikować się z uczniami i nauczycielami, udostępniać pliki i inne materiały.
  5. Zoom – oprogramowanie do wideokonferencji, bardziej zaawansowane od chociażby narzędzi Google’a. Oferuje możliwość rozmów w pokojach, udostępniania zaawansowanych prezentacji, pulpitu i plików.

Oprócz wymienionych wyżej narzędzi, które z powodzeniem sprawdzą się do nauki zdalnej warto też przyjrzeć się innym tegu typu programom czy aplikacjom. Na naszej liście znalazły się m.in. Genially, Class Dojo, Kahoot, Quizlet, Edukator, Khan Academy, Google Meet, Skype, Mindomo, Prezi, Slide Share, Dropbox, Zoom, Biblioteka Polona.

Na szczególną uwagę zasługuą Mindomo czy Prezi, które ułatwiają nam tworzenie map mysli oraz prezentacji. Przydatne – zarówno do nauki przed sprawdzianami czy maturą, jak i prezentacjami, które mamy przygotować do szkoły czy na uczelnię. Warto wyszukać więcej informacji o tych narzędziach i warto skorzystać. Każdy z nas znajdzie na pewno kilka swoich ulubionych, które na stałe zagoszczą w naszych urządzeniach.

Jak widzisz – możliwości jest wiele. I tylko od nas zależy to, jak je wykorzystamy.

A z jakich narzędzi Ty korzystasz lub korzystałeś do nauki zdalnej? Czy byłeś z nich zadowolony? Czekamy na Wasze głosy i opinie w komentarzach do tego artykułu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here