Remontujesz swoje mieszkanie i zastanawiasz się, co położyć na ścianach? Tapetę czy farbę? Przeczytaj ten artykuł do samego końca i dowiedz się, jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Analizujemy też, ile będzie nas kosztować pomalowanie lub wytapetowanie jednego pomieszczenia. 

Tapetowanie w mieszkaniu

Tapetowanie było szczególnie modne kilkanaście lat temu, czyli na przełomie XX i XXI wieku. Wtedy to w sklepach z materiałami remontowymi i budowlanymi aż roiło się do różnych wzorów i kolorów tapet. Wybór był duży, ceny konkurencyjne, a trwałość przewyższała klasyczne farby z podobnej półki cenowej. Nic więc dziwnego, że wielu Polaków decydowało się wtedy na tapetowanie.

Obecnie sytuacja nieco się zmieniło i popularniejsze od tapet są farby. Co jednak, jeśli bardziej przemawia do nas klejenie tapet na ściany? Nie jest to oczywiście problem, bo tapety nadal są dostępne, a przez internet możemy kupić sporo różnych wzorów i kolorów, nawet na specjalne zamówienie.

Tapety nadal są bardzo trwałe – przez kilka, a nawet kilkanaście lat nie powinno być z nimi żadnego problemu. Szczególnie jeśli odpowiednio przygotujemy ścianę przed tapetowaniem, dobrze ją położymy i podczas zakupu nie wybierzemy tapety najniższe jakości.

Tapetowanie ma z pewnością wiele plusów i można zakładać, że za kilka lat – jak to w modzie bywa – tapety znów wrócą na szczyt.

Malowanie ściany farbą
fot. pixabay

 

Malowanie pokoi farbą

Malowanie znane jest od wielu lat, a obecnie przeżywa czasy świetności. Setki kolorów są dostępne w praktycznie każdym sklepie z tego typu materiałami. Wybór może więc przyprawiać o zawrót głowy, ale trzeba pamiętać, że to co widzimy na próbniku może znacząco różnić się do tego, co zobaczymy po pomalowaniu na naszej ścianie.

Jak zatem uniknąć przykrej niespodzianki? Odpowiedź jest bardzo prosta! Wystarczy iść do sklepu po małe próbki farb i pomalować je na ścianie przed remontem. Kosztują tylko kilka złotych, a pozwalają nam dokonać naprawdę dobrego wyboru.

Pamiętajmy też, żeby kupować farby do takich pomieszczeń do jakich są przeznaczone. Ma to szczególne znaczenie w przypadku łazienki i kuchni, gdzie produkty niskiej jakości bez odpowiednich zabezpieczeń na pewno się nie sprawdzą. Lepiej wydać na zakupy kilka przysłowiowych groszy więcej i cieszyć się dobrą jakością na lata.

Wybór koloru farby
fot. pixabay

Jak wybrać ekipę do malowania lub tapetowania?

To dobre pytanie, którego nie mogło zabraknąć w tym tekście. Nie każdy z nas musi bowiem umieć ładnie wymalować czy wytapetować pokój. Wtedy z pomocą przychodzą nam portale ogłoszeniowe, na których fachowcy przeróżnych specjalizacji ogłaszają swoje usługi. Znalezienie dobrego fachowca tylko do tak małych prac będzie dużo prostsze niż znalezienie ekipy remontowej do całego domu, więc nie powinniśmy mieć z tym w razie czego większego problemu.

Ceny za pomalowanie lub wytapetowanie pokoju też nie powinny zwalać z nóg. Najczęściej za jedno pomieszczenie zamkniemy się z robocizną w kwocie nieprzekraczającej tysiąca złotych. Jeśli sami nie potrafimy zrobić tego dobrze – warto po prostu oddać prace w ręce profesjonalistów.

Tapeta czy farba – co wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda opcja ma swoje plusy i minusy. To do nas – planujących remont należy ostateczna decyzja w tej kwestii. Wiele zależy od naszych upodobań i naszego gustu ora stylu, jaki mamy w mieszkaniu, bo cenowo obie wersje wypadają podobnie.

A Wy macie w swoich mieszkaniach i domach farby czy tapety? Która opcja jest Waszym faworytem w tym starciu? Czekamy na Wasze głosy i opinie w komentarzach do tego artykułu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here