Chcesz zmienić pracę, ale zastanawiasz się, jak zrobić to dobrze, żeby nie zostać na lodzie? Szczególnie teraz – w 2021 roku, kiedy wiele firm niestety zwalnia swoich pracowników, jest to szczególnie istotne. Przeczytaj ten tekst do końca i poznaj kilka sprawdzonych rad w tym zakresie. Przekonaj się tym samym, że zmiana pracy wcale nie musi być stresująca, jak nam się na pierwszy rzut oka wydaje. 

Zacznij szukać nowej pracy

Skoro myślisz o zmianie pracy to masz już z pewnością za sobą pierwsze poszukiwania pracy, które do najłatwiejszych nie należą. Skoro je przeszedłeś pozytywnie to tylko plus dla Ciebie – będziesz na starcie mieć większe doświadczenie od innych kandydatów, którzy dopiero teraz zaczynają szukać swojej pierwszej pracy w życiu. Będziesz mieć nie tylko doświadczenie związane z rozmową kwalifikacyjną, ale też bardziej bogate CV od zupełnie początkujących osób. A to wszystko działa oczywiście tylko i wyłączenie na Twoją krozyść.

Musisz teraz jednak wrócić trochę myślami do tamtych czasów, kiedy to po raz pierwszy szukałeś pracy, bo będziesz znowu (drugi, a być może kolejny już raz w życiu) poszukiwać pracy. I najlepiej właśnie od tego zacząć, czyli od poszukiwania pracy.

Nie składaj zatem na samym początku wypowiedzenia obecnemu pracodawcy, nie chwal się za bardzo tym, że rozglądasz się za czymś nowym (chyba, że chcesz wynegocjować podwyżkę i to będzie jedna z Twoich technik negocjacyjnych), tylko rozejrzyj się na rynku pracy, poprzeglądają portale ogłoszeniowe, pochodź po okolicy, sprawdź na kogo jest zapotrzebowanie i spróbuj wysłać w kilka miejsc CV.

składanie wypowiedzenia
fot. pixabay

Złóż wypowiedzenie

Gdy już przebrniesz rozmowę kwalifikacyjną i dostaniesz pracę, możesz poinformować swojego pracodawcę o Twoich planach na przyszłość. Porozmawiaj z Twoim przełożonym – na spokojnie i bez zbędnych emocji. Może się okazać, że pracodawca niejako postawiony do ściany złoży Ci ciekawą propozycję – na przykład awansu lub podwyżki. Może też się jednak zdarzyć, że pracodawca będzie zły i zareaguje na te wieści dość nerwowo. Warto przygotować się na oba warianty i mieć gotowe w głowie odpowiedzi na każdą z wersji. Wtedy od razu zaskoczysz swojego pracodawcę trafnym argumentem lub po prostu konkretną i jasną deklaracją. To ważne, bo widać wtedy, że wiesz czego chcesz i że nie jest to jakaś przypadkowa czy nieświadoma decyzja.

Zadbaj też o to, żeby w papierach wszystko się zgadzało. I solidnie pracuj do końca umowy – tak, żeby nikt nie mógł mieć co do Ciebie żadnych wątpliwości. Pamiętaj, że przy umowie o pracę i stażu pracy od 6 miesięcy do 3 lat Twoje wypowiedzenie wynosi 1 miesiąc. Przy dłuższym stażu – 3 miesiące, a przy krótszym – 2 tygodnie. Umowy zlecenie czy o dzieło mogą być wypowiadane przeważnie praktycznie z dnia na dzień, chyba że w umowie masz inny zapis.

Pamiętaj też, że pracodawca normalnie płaci Ci za każdy dzień w okresie wypowiedzenia – chociażby dlatego powinieneś do samego końca maksymalnie przykładać się do solidnego wypełniania swoich obowiązków. Chyba, ze szef zdecyduje inaczej i odsunie Cię od wykonywania wszystkich lub niektórych zadań. Tego typu sytuacje zdarzają się szczególnie, gdyby Twoim nowym pracodawcom był ktoś z konkurencji. Wtedy po prostu Twój obecny szef może nie chcieć, żebyś miał dostęp do zbyt wielu danych i da Ci tylko i wyłącznie proste zadania lub nawet poprosi Cię o to, żebyś nie przychodził do pracy. Choć są to raczej sytuacje marginalne i zdarzają się niezwykle rzadkie.

ostatni dzień w pracy
fot. pixabay

Rozstań się w dobrych relacjach

To szalenie ważne, żeby nie palić za sobą mostów, bo nigdy nie wiadomo, gdzie i z kim będziemy pracować za kilka lat. Czasy się zmieniają, nasze plany również, więc niewykluczone, że będziesz chciał (lub musiał) wrócić do starego pracodawcy. Oczywiście to będzie zależeć od Ciebie i tego, jaką decyzję podejmiesz, ale zawsze lepiej jest mieć więcej opcji do wyboru. Chyba nie sposób się z tym nie zgodzić, prawda?

Po odejściu ze starej pracy warto już powoli zacząć się przygotowywać do pierwszego dnia w nowej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here