Szukasz pierwszej pracy i zastanawiasz się, jak znaleźć pierwszą pracę bez doświadczenia? Skorzystaj z naszych porad! Przejrzyj różne portale ogłoszeniowe, stwórz dobre CV, przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej i pokonaj pozostałych kandydatów

Gdzie chcesz pracować? Pomyśl o tym!

To najważniejszy punkt na drodze do znalezienia pierwszej pracy bez doświadczenia. Jeśli określisz w jakim miejscu czy w jakiej branży chcesz pracować będzie Ci dużo łatwiej. Będziesz mógł wtedy stwierdzić, w jakim kierunku chcesz się rozwijać, jakich umiejętności jeszcze nie posiadasz, a czym już warto się pochwalić przed przyszłym pracodawcom.

Stwórz dobre CV

Dobre CV to podstawa. W tym dokumencie prezentujemy siebie i swoje dotychczasowe doświadczenie. Nawet jeśli jeszcze nigdzie nie pracowaliśmy – możemy wpisać tam wiele rzeczy, które zainteresują potencjalnego pracodawcę. 

Byłeś na praktykach lub stażu? Brałeś udział w konkursie albo uczestniczyłeś w kursie lub szkoleniu i masz certyfikat? To wszystko warto wpisać do CV! 

Nie zapomnij też o pokazaniu swoich pasji i zainteresowań, bo te czynniki mogą być naszą mocną stroną w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Coraz więcej pracodawców docenia osoby, które poza nauką i doświadczeniem mogą pochwalić się czymś jeszcze. Powiem szczerze – mnie jeszcze nikt na rozmowie kwalifikacyjnej nie zapytał o wykształcenie (czytaj: studia). Ale za każdym razem padało pytanie o to, co rzeczywiście potrafię zrobić, jakie mam doświadczenie, w czym jestem mocny.

tworzenie CV
fot. pixabay

Napisz wiadomość prosto z serca i wyróżnij się!

Podstawowy błąd wielu kandydatów podczas poszukiwania pracy polega na tym, że wpisują wszędzie dokładnie to samo, nie dostosowując treści CV i wiadomości w formularzu rekrutacyjnym czy mailu do danego pracodawcy. Kiedy rekruter widzi po raz setny to samo, ma już dość. A gdy zobaczy raz na jakiś czas coś wyjątkowego, to z pewnością zwróci uwagę.

Pamiętaj o pierwszym wrażeniu

Możesz je zrobić wysyłając dobre CV, rozmawiając z rekruterem przez telefon czy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Uśmiechaj się, bądź miły, pozytywny i zaangażowany. W obecnych czasach to już połowa sukcesu, bo niektórym kandydatom nie chce się pracować.

Jeśli Twój potencjalny przyszły pracodawca zauważy, że jesteś ambitny, pracowity i chcesz się rozwijać właśnie w jego firmie – z pewnością będzie dużo łatwiej podjąć mu wobec Ciebie pozytywną decyzję. I pamiętaj, że pierwsze wrażenie podczas szukania pracy można zrobić tylko raz. 

rozmowa kwalifikacyjna
fot. pixabay

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną to znaczy, że przeszedłeś co najmniej pierwszy etap rekrutacji jakim najczęściej zbieranie i weryfikacja CV przez pracodawcę. To już niekiedy połowa sukcesu, więc warto przyłożyć się do przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, bo całkiem możliwe, że od znalezienia nowej pracy dzieli Cię tylko kilka kroków 🙂

Znajdź na pewno informacje o firmie, w której chciałbyś pracować. Dowiedz się, z kim będziesz rozmawiać, poznaj historię firmy, jej plany rozwoju i produkty czy usługi, które oferuje. Wiele tego typu informacji znajdziesz w internecie – na stronie www firmy czy na portalach ogłoszeniowych albo z opiniami o danych pracodawcach (np. GoWork, Pracuj.pl).

Warto wynotować najważniejsze rzeczy, a notatki możesz zabrać nawet ze sobą jako swego rodzaju ściągę – w tym przypadku możesz przecież z niej skorzystać, a pokażesz dodatkowo, że zależy Ci na tej pracy, że zrobiłeś jakiś research i nie jest to jedna ze stu rozmów, na którą przyszedłeś zupełnie bez przygotowania. To tylko plusy dla Ciebie 🙂

Przejrzyj też przed rozmową kwalifikacyjną najczęściej zadawane pytania, które mogą się na niej pojawić. Niektórzy pytają po prostu o  wykształcenie, doświadczenie i umiejętności, a inni zadają też podchwytliwe pytania abstrakcyjne czy logiczne. Ale spokojnie – ze wszystkiego da się wybrnąć obronną ręką.

Na samą rozmowę ubierz się elegancko, wyjdź odpowiednio wcześniej, żeby absolutnie się nie spóźnić. Rozmawiaj z rekruterami szczerze, otwarcie, pozytywnie. I pamiętaj – będzie dobrze!

Zaczekaj na decyzję

Jeśli za Tobą rozmowa kwalifikacyjna to pozostaje Ci tylko na czekanie na wiadomość od potencjalnego pracodawcy. Nie bądź nachalny, jeśli ktoś będzie chciał Cię zatrudnić – na pewno się z Tobą skontaktuje. A po pomyślnej decyzji będziesz już mógł zacząć przygotowywać się do swojego pierwszego dnia w nowej (pierwszej) pracy.

A jakie są Wasze doświadczenia w poszukiwaniu pierwszej pracy bez doświadczenia? Opiszcie swoje wspomnienia w komentarzach 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here