Zmieniłeś pracę i wkrótce ją zaczynasz? Pierwszy dzień w nowej pracy zbliża się wielkimi krokami? Jest to bardzo ważny dzień zarówno dla Ciebie, jak i Twojego przyszłego pracodawcy, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Jak to zrobić i o czym nie zapomnieć? Czytaj dalej nasz artykuł dotyczący tego, jak przygotować się do pierwszego dnia w nowej pracy. 

Ubranie pierwszego dnia w nowej pracy

Co prawda nie szata zdobi człowiek, ale chcąc nie chcąc jesteśmy oceniani przez pryzmat tego, jak wyglądamy i jak się ubieramy. Warto zadbać właśnie dlatego o to, żeby pierwszego dnia w nowej pracy wyglądać schludnie.

Nie musimy posiadać markowych, drogich ciuchów z najnowszych kolekcji. Ważne, żeby były to ubrania czyste, wyprane, wyprasowane. Nie powinny być też zbyt odważne czy wyzywające, bo to może zostać źle odebrane w nowym miejscu pracy.

W niektórych miejscach pracy obowiązuje określony rodzaj ubioru. Jeśli tak jest – dowiedz się i dopasuj do obowiązującego stylu. Niewykluczone też, że po pierwszym dniu pracy otrzymasz od pracodawcy służbowy strój, ale to już nie jest zależne od Ciebie, tylko od zwyczajów panujących w danej firmie.

fot. pixabay

Punktualność to podstawa na samym początku

To oczywisty punkt, który odnosi się do rozmowy kwalifikacyjnej, ale też oczywiście do pierwszego dnia w nowej pracy. Musimy być punktualni, bo inaczej sprawimy wrażenie osoby, której na niczym nie zależy, albo która nie jest dobrze zorganizowana. A tego na pewno byśmy nie chcieli.

Oczywiści zdarzają się sytuacje, kiedy może zdarzyć nam się spóźnienie.

Przykładowo – jeśli dojeżdżamy do pracy kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów i zdarzy się wypadek po drodze albo opóźnienie pociągu to tego po prostu nie przeskoczymy. Dojazd samochodem, komunikacją miejską i pójście pieszo może nieść ze sobą zawsze jakieś ryzyko powstania opóźnienia.

Warto wyjść czy wyjechać z domu jednak na tyle wcześnie, żeby na miejscu być chwilę wcześniej. Nawet jeśli nasza podróż będzie krótsza niż zakładaliśmy – zawsze możemy przejść się na spacer po okolicy, dotlenić nasz organizm przed pierwszym dniem pracy, zebrać myśli i chwilkę się zrelaksować. Możemy też skoczyć do sklepu i kupić dla siebie drugie śniadanie, a ciekawym pomysłem może być też kupienie jakiegoś drobnego upominku dla naszych współpracowników. Dzięki temu będziemy mogli niejako wkupić się w łaski naszych nowych kolegów z pracy 🙂 Oczywiście pół żartem – pół serio, ale będzie to na pewni miły gest, który każdy będzie potem wspominać z uśmiechem na twarzy.

Praca
fot. pixabay

Pozytywny nastrój i dobry humor – to weź ze sobą

To ważne, żeby mimo lekko stresowej sytuacji uśmiechać się, porozmawiać z innymi ludźmi, otworzyć się na nowe znajomości. Nie mówmy też źle o naszych byłych pracodawcach, nie obgadujmy innych, bo to nie da nam punktów dodatnich na starcie.

Dajmy się poznać jako osoby, które mają dużo energii i chęci do działania, bo to przyniesie nam na pewno wiele korzyści w przyszłości.

Pamiętajmy, że każdy był kiedyś w sytuacji, gdy zmieniał pracę, zaczynał pewien nowy etap w swoim życiu. Nie ma w tym nic dziwnego i każdy rozumie, że możemy być minimalnie zestresowani, dlatego nie przejmuj się tym za bardzo. Stres po pierwszych godzinach, a najpóźniej dniach powinien minąć, a Tobie powinno się po prostu dobrze pracować. Jeśli będzie inaczej to niestety możliwe, ze trafiłeś do niewłaściwego miejsca i za jakiś czas będziesz musiał ponownie pomyśleć o zmianie miejsca pracy. Ale oczywiście nie poddawaj się za wcześnie, bo każda zmiana potrzebuje czasu, chwili na przystosowanie.

Na pewno warto też porozmawiać o pierwszym dniu pracy z najbliższymi. Podtrzymają nas na duchu, pomogą i poprawią humor. A to w końcu bardzo ważne! Nadmierne stresowanie się nie wpływa dobrze na nasze zdrowie, a o nie nawet w młodym wieku warto dbać, żeby za ileś lat móc cieszyć się naprawdę zadowalającą kondycją fizyczną i psychiczną.

A czy Ty pamiętasz swój pierwszy dzień w nowej pracy? Zachęcamy do podzielenia się wrażeniami z tego dnia w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here