Wybierasz się na wesele i nie wiesz, ile pieniędzy włożyć do koperty jako prezent? Albo czy sama koperta wystarczy? Sprawdziliśmy to, analizując wypowiedzi internautów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile dać jako gość na weselu.
Ile dają najbliżsi?
Najwięcej do koperty na ślubach i weselach wkładają osoby najbliższe parze młodej. I nie ma w tym oczywiście nic dziwnego.
Do grona osób najbliższych trzeba na pewno zaliczyć: rodziców (którzy nieraz pokrywają w ogóle sporą część kosztów), rodzeństwo, dziadków, chrzestnych i świadków.
Tutaj są to najczęściej kwoty czterocyfrowe, czyli zaczynające się od 1 tys. złotych. Choć oczywiście warto zastrzec, że zależy to od konkretnej sytuacji finansowej każdego gościa, od regionu, w którym odbywa się wesele czy zwyczajów panujących w danej rodzinie.
Kwoty mogą być naprawdę bardzo różne, więc każdą taką informację znalezioną w internecie musimy po prostu dopasować do swoich realiów i możliwości. Sytuacja wygląda tutaj podobnie jak w przypadku średnich zarobków – różnią się one znacznie chociażby od mediany, czyli liczby wskazujące najczęstsze zarobki.

Ile dają znajomi?
Znajomi i dalsza rodzina dają najczęściej kwoty trzycyfrowe, wahające się w graniach 300-600 zł. Oczywiście zdarzają się mniejsze i większe koperty, ale mówimy tu o pewnych średnich.
Pamiętaj jednak, że nie zawartość koperty jest najważniejsza. Liczy się sama obecność na ślubie czy weselu, szczere życzenia czy miłe słowo. Młodzi z pewnością nie obrażą się, jeśli nie dostaną takiej kwoty.
Jednocześnie warto wiedzieć, że wielu gości zaczyna coraz częściej przeliczyć to, ile młodzi musieli wydać na ich jedzenie (talerzyk) i tyle też wkładają do koperty, żeby niejako zapłacić za siebie na weselu. Wielu przelicza też, co mogliby mieć za tę kwotę – na przykład za 1 tys. złotych mogliby kupić całkiem dobry telefon. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to zbyt romantyczne myślenie. Co jednak ciekawe – w niektórych krajach panują takie zwyczaje, że każdy gość sam płaci za wiele rzeczy do jedzenia czy picia na weselu, a w cenie ma zapewniony na przykład tylko jeden posiłek. W Polsce tego typu zwyczaje są jednak absolutną rzadkością i nie spotkałyby się raczej z przychylnością gości. W końcu nasz kraj słynie z gościnności i zapewne w najbliższych latach nie będzie się to zmieniało.

Co jeśli nie pieniądze?
Bardzo dobrym pomysłem – podobnie jak w przypadku prezentów na osiemnastkę – jest sprezentowanie młodej parze czegoś konkretnego, co będzie im o nas przypominać. Może to być na przykład jakiś spersonalizowany lub zrobiony przez nas ręcznie prezent, który wywoła uśmiech na ich twarzy.
Co najczęściej daje się na śluby i wesela? Trzeba tu wymienić na pewno pościel, ręczniki, filiżanki, kubki, gadżety do kuchni czy łazienki, ale tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza ludzka wyobraźnia i to, co wiemy o parze młodej. Im lepiej poznaliśmy ich w trakcie narzeczeństwa, tym łatwiej będzie nam wręczyć trafiony prezent.
Niektórzy młodzi na zaproszeniach dają też wskazówki, co dokładnie by ich ucieszyło. Proponują też zamianę klasycznych i tradycyjnych kwiatów na wino, kupony lotto, książki czy płyty. Jest to ostatnio bardzo popularne i wiele gości – szczególnie tych z dalszych stron – też cieszy się z takiej wskazówki.
Co jeśli nie mamy pieniędzy na prezent?
Jeśli do wesela zostało sporo czasu możemy na pewno pomyśleć o tym, jak zaoszczędzić parę groszy. W tym artykule zebraliśmy kilka pomysłów na oszczędzanie w 2021 roku. Mogą nam posłużyć jako inspiracja do tego, żeby w ogóle zacząć oszczędzać i poprawiać swoją sytuację finansową.
Możemy też oczywiście przygotować skromny prezent prosto od serca. A czasem wystarczy po prostu zwykła kartka z życzeniami i miłe słowo. To może być ważniejsze niż najpiękniejszy prezent.
A ile daje się na prezent w Waszych okolicach? Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie z ostatnich lat? Dajcie znać w komentarzach. Wasze odpowiedzi z pewnością ułatwią podjęcie decyzji wielu gościom weselnym.