Gry planszowe są świetnym pomysłem na prezent praktycznie w każdym wieku. Uczą kreatywnego myślenia, pobudzają wyobraźnię oraz dają możliwość na ciekawie spędzony czas z rodziną czy znajomymi. Producenci gier dla dzieci cały czas wypuszczają nowości i stając przed sklepowymi półkami ciężko podjąć decyzję. Sprawdź, jakie gry są teraz hitami.

5 Sekund

Jest to gra dla całej rodziny, która przewidziana jest w różnych wariantach – dla młodszych i dla starszych. Ma bardzo proste reguły, które dla nikogo nie będą stanowić problemu. Jedna osoba czyta pytanie, a druga musi na nie odpowiedzieć i ma na to tylko 5 sekund, które odmierza specjalny czasomierz. Przykładowe pytania, które mogą trafić się w grze to: wymień 3 rzeczy koloru zielonego, wymień 3 gry, w których używa się kości, itd. Mozna grać także bez zawartej w zestawie planszy.

gra plansozwa
fot. pixabay

Na Jagody

Gra planszowa przeznaczona dla maluszków, jako ich pierwsza gra (już od 2,5 roczku). Polega na tym, żeby rzucając kostką jak najszybciej dotrzeć do chatki. Pionki mają kształt zwierzątek, a plansza jest wielokolorowa. Sama gra wspomaga naukę kolorów oraz pokazuje początki rywalizacji i zasad, jakie mogą obowiązywać w czasie gry.

Monopoly

Ponadczasowa gra, która obecnie występuje w wielu wersjach, np. związanych z ulubionymi bajkami i grami dzeci (L.O.L., Frozen, Fornite, Super Zings). Polega na okrążaniu planszy, w czasie którego możemy się bogacić kupując różne obiekty, a później pobierać z tego tytułu opłaty od innych graczy. Uczy logicznego myślenia, podstaw ekonomii oraz umiejętności zarządzania budżetem.

zestaw gier planszowych
fot. pixabay

Dooble

Jest to gra planszowa, która świetnie rozwija spostrzegawczość. Polega na tym, że na 55 kartach umieszczonych jest 50 różnych symboli, np. rośliny, postacie, przedmioty. Wszystkie karty sa okrągłe i posiadają swój unikalny zestaw symboli. Z innymi kartami łączą się tylko jedną ikonką. Zadaniem graszy jest odnalezienie tych samych symboli na dwóch różnych kartach i nazwanie ich. Trzeba wykazać się sprytem i szybkością. Dodatkowo symbole są podwracane w różnych sposób, żeby utrudnić grę. 

Grzybobranie

Prawie każdy z nas pamięta z dzieciństwa kultowe grzybobranie. Teraz znów powróciło i cieszy się wielką popularnością. Wersja od Trefla pozwala na grę nawet 4-letnim dzieciom. Gra polega na przemieszczaniu się po planszy zgodnie z liczbą wyrzuconych na kości oczek. Po drodze mogą nas czekać różne niespdozianki. 

Gorącu Ziemniak Junior

Przezabawna gra rodzinna, sprawdzająca refleks. Jak podaje producent – grę rozpoczyna najniższy z graczy biorąc pluszowego ziemniaka do ręki. Osoba siedząca po jego prawej stronie bierze do ręki pierwszą kartę z talii i czyta na głos pytanie. Następnie energicznie kręci bączkiem lub uruchamia aplikację do odmierzania czasu dostępną do pobrania na smartfona. Ten, kto trzyma ziemniaka musi udzielić odpowiedzi na zadane pytanie. Po udzieleniu odpowiedzi jak najszybciej przekazujemy ziemniaka osobie po naszej lewej stronie (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) i ona również musi udzielić odpowiedzi na to samo pytanie. Ziemniak tak długo krąży pomiędzy graczami aż bączek odmierzający czas przestanie się kręcić lub aplikacja na telefonie pokaże stop. Wówczas osoba, która w tym momencie miała pluszowego ziemniaka w ręce spada o jedno pole na planszy.

Kotek Psotek

Celem tej gry jest doprowadzenie zwierzątek do kryjówki, zanim kotek je dogoni. Kotek jest bardzo szybki, dlatego gracze będą musieli go przechytrzyć, wykorzystując skróty na planszy oraz kocie przysmaki. W grze nie występuje rywalizacja między graczami, ponieważ wszyscy mają wspólny cel. Rodzice będą mieli frajdę z pomagania swoim podopiecznym, a dzieci nauczą się logicznego myślenia, współpracy i radzenia sobie z emocjami.

Gier planszowych jest całe mnóstwo. Najlepiej dopasować je do zainteresowań, predyspozycji i wieku Twojego dziecka. Jeśli Twoja pociecha ma ok. 8 lat polecamy tekst o tym, jakie prezenty sprawdzą się dla 8-latków. W sklepach stacjonarnych i internetowych da się teraz znaleźć produkty, na które naprawdę nie wydamy całych swoich oszczędności.

A jakie gry planszowe Wy polecacie dla dzieciaków? Dajcie znać koniecznie w komentarzach do tego wpisu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here