Planujesz zakup komputera, ale nie znasz się na wszystkich parametrach technicznych i nie chcesz się nadziać na coś, co nie spełni Twoich oczekiwań? Przeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu komputera, ile powinien kosztować dobry sprzęt i które parametry są kluczowe dla dobrej i płynnej pracy Twojego komputera. 

Komputer – nowy czy używany?

Kupując komputer możemy wybierać modele nowe i używane.

Jeśli nie znasz się na sprzęcie za dobrze zdecydowanie bardziej polecamy te pierwsze, bo niwelujemy wtedy ryzyko zakupu uszkodzonego sprzętu lub takiego, który będzie w bardzo złym stanie technicznym.

Kupując nowy komputer zyskujemy gwarancję, najczęściej 2-letnią oraz oczywiście prawo do reklamacji towaru, gdyby ten okazał się wadliwy. A przy zakupach internetowych mamy oczywiście prawo odstąpić od umowy bez podania przyczyny w terminie co najmniej 30 dni (niektóre sklepy wydłużają to prawo do 90 czy nawet 180 dni).

Używany komputer albo uotletowy?

Jednak nie zawsze sytuacja musi tak prosta i oczywista. Potrzebujesz naprawdę dobrego sprzętu do pracy zdalnej, nauki albo rozwijania Twoich pasji i zainteresowań, ale nie stać Cię niemal w ogóle na nowy komputer prosto ze sklepu?

W takiej sytuacji używany sprzęt może okazać się nie takim złym wyborem, ale musisz zachować czujność i dokładnie sprawdzić, co kupujesz.

Podobnie jeśli szukasz prostego komputera, ale nie chcesz na niego wydawać więcej niż tysiąc złotych. Wtedy można rozejrzeć się za czymś używanym, albo ewentualnie sprawdzić outlety poszczególnych sieciówek. Znajdują się tam najczęściej powystawowe sprzęty w znacznie niższych cenach. Ich stan jest zazwyczaj co najmniej dobry, więc może być to atrakcyjna propozycja dla osób, które chcą zaoszczędzić przysłowiowych kilka złotych.

Dzieci przy komputerze
fot. pixabay

Nowy komputer – jakie powinien mieć parametry?

Wszystko zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania co do sprzętu. Uproszczając – prace na komputerze można podzielić na te podstawowe, jak i bardziej zaawansowane.

Te pierwsze to na przykład przeglądanie stron internetowych, pisanie tekstów w Wordzie, robienie prostych prezentacji czy granie w najprostsze gry (np. szachy).

Te drugie to na pewno edycja i montaż zdjęć, filmów, granie w zaawansowane gry, itp. Wszystkie takie sytuacje, w których komputer musi wykonać wiele operacji jednocześnie.

Komputer na biurku
fot. pixabay

Jeśli planujemy robić tylko rzeczy z pierwszej kategorii to wystarczy nam w zupełności sprzęt za ok. 2-2,5 tys. złotych, zawierający proces o 2 rdzeniach i 4 GB pamięci RAM. Taki komputer nie będzie co prawda demonem prędkości, ale do wykonywania podstawowych rzeczy jak przeglądanie internetu czy pisanie ze znajomymi na Facebooku w zupełności wystarczy.

Jeśli z kolei planujemy bardziej zaawansowane prace to musimy patrzeć na sprzęt z co najmniej 4 rdzeniami procesora, wyższym taktowaniem i 8 GB RAM-u. Te parametry mają kluczowe znaczenie w kontekście wydajności komputera. Takie komputery jako nowe będą kosztować co najmniej 3 tysiące złotych. Musimy być jednak przygotowani na taki wydatek, jeśli mówimy o sprzęcie z co najmniej średniej półki, który ma nam posłużyć ładnych kilka lat do pracy czy nauki. To ważne, żeby nie zakładać przesadnych oszczędności, bo możemy być potem niezadowoleni po zakupie. Lepiej wydać po prostu 200-300 zł i mieć sprzęt, który spełni nasze oczekiwania.

Kupując komputer warto zwrócić uwagę również na pojemność i rodzaj dysku. Większość nowych sprzętów ma już nowoczesne dyski SSD, które mają jednak przeważnie dużo mniejszą pojemność. Stare dyski były oznaczane jako HDD, jednak ich już nie polecamy ze względu m.in. na wolniejsze działanie. Najlepiej wybrać dysk SSD o pojemności co najmniej 256 GB, a 512 GB SSD to już pojemność, która zadowoli większość użytkowników. W przedziale cenowym ok. 3 tys. złotych takie warianty jak najbardziej są dostępne.

A jakie komputery Wy polecacie i na co zwracacie uwagę podczas dokonywania zakupów? Wolicie kupować komputery w sklepie internetowych czy stacjonarnym? Macie swoje ulubione marki? Chętnie poznamy Wasze zdaniem – napiszcie je w komentarzach do tego artykułu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here