Buty do biegania to najważniejszy z akcesoriów wykorzystywanych do uprawiania sportów biegowych. Ma kluczowe znaczenie dla utrzymania poprawnej sylwetki w trakcie biegu, ochrony stawu kolanowego i skokowego, amortyzacji dla całego układu kostnego. Obuwie sportowe do biegania w ostatnich latach stało się też elementem mody ulicznej, na trwale wchodząc do trendów modowych. 

Czy buty sportowe dla dzieci są podobne do butów dla dorosłych?

Dziecko nie biega wyczynowo, nie uprawia również biegów amatorskich, nastawionych na czas lub ilość pokonanych kilometrów. Jeżeli chodzi do szkoły czy przedszkola, do aktywnego odpoczynku zostaje mu kilka popołudniowych godzin, które dodatkowo musi przeznaczyć np. na odrabianie lekcji. Gdy znajdzie się już na zewnątrz mieszkania, najczęściej pokonuje w zabawie co najmniej kilka kilometrów, jest to jednak inny ruch niż dorosłej, biegającej osoby. Ale z drugiej strony dziecko ma na nogach swoje buty przez wiele, wiele godzin, nie ściągając ich ani na chwilę. To dlatego buty do biegania dla dzieci są tak ważną częścią ubioru dziecka, muszą chronić jego stopy, amortyzować kręgosłup, pozwalać na każdy rodzaju ruchu, jednym słowem to buty całodzienne, wykorzystywane w pełni przez dziecko. Buty sportowe dla dziecka nie powinny różnić się niczym od butów dla dorosłych.

Jakie powinny być buty sportowe dla dzieci?

Każdy rodzic przygotowując się do zakupu obuwia dla dzieci powinien wziąć pod uwagę wszystkie aspekty użytkowania buta przez dziecko, ale też zwrócić uwagę na cechy korekcji stopy, jeżeli taka jest wymagana. Jedną z najważniejszych cech, jakie powinny posiadać buty do biegania dla dzieci jest właściwe trzymanie stopy. W tym wieku większość dzieci wykazują pewne mankamenty chodzenia. Albo widać u nich skutki siadania z wygiętymi na zewnątrz kolanami i stopami, albo stopy łączą się w trakcie chodzenia piętami lub palcami. Dlatego każde buty dla dzieci muszą trzymać mocno stopę, nie pozwalając na koślawienie buta. But musi być idealnie dopasowany, sznurowadła dokładnie zawiązane, a cholewka musi utrzymywać stopę w idealnym pionie. Stopa nie może przesuwać się w bucie np. podczas biegania z górki czy biegania po wyboistych ścieżkach. Cholewka musi stabilizować stopę, zwłaszcza piętę i zapobiegać rotacji.

Wentylacja, wygoda i przyczepność

Dziecko spędza w butach na stopach wiele godzin każdego dnia. Dlatego odpowiednia wentylacja ma kluczowe znaczenie dla higieny i samopoczucia dziecka. Dobra wentylacja buta zapewnia odprowadzenie wilgoci z jego wnętrza na zewnątrz i chroni stopę przed odparzeniami i obtarciami. Noga nie powinna pocić się w bucie, nawet po wielu godzinach.

Istotnym elementem buta dla dzieci jest podeszwa, która amortyzuje, ale też powinna zapobiegać poślizgnięciu się dziecka np. na szkolnym korytarzu czy śliskich schodach. Bez względu na rodzaj nawierzchni, but musi utrzymywać stopę w kontakcie z podłożem. A na koniec ważna kwestia wygody. Buty dla dziecka muszą być wygodne, nie mogą być za krótkie ani za długie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak schudnąć w miesiąc?
Następny artykułOpadająca powieka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here