Każdy z nas był na Poczcie Polskiej przynajmniej raz w życiu. Zapewne spotkał się z nazwą- list polecony. Co oznacza w takim razie ta nazwa? List polecony, jest to specjalna forma nadania przesyłki, którego odbiór musi zatwierdzić sam pracownik Poczty Polskiej. Inaczej mówiąc, jest to list rejestrowany. Taki list przy odbiorze osoba musi potwierdzić podpisem listonoszowi swój odbiór. Ale w takim razie jak wysłać list polecony?

Jak wysłać list polecony?

By móc wysłać taki list, trzeba wcześniej wypełnić potwierdzenie nadania, które można nabyć na Poczcie Polskiej. Takie potwierdzenie składa się z dwóch części. W pierwszej rubryce wypełniamy dane odbiorcy jak i nadawcy. W lewym górnym rogu wypełniamy nasze dane, a w prawym dolnym dane odbiorcy. Część po prawej stronie zostawiamy do wypełnienia przez pracownika. Ów pracownik zwraca nam kopię tego potwierdzenia, żebyśmy mieli dowód, że nasza przesyłka wyszła z poczty. Także istnieje możliwość, by wziąć dodatkowe opcje, przy nadaniu, jakim są raport SMS, czy e-mailem. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasza przesyłka dotarła. Są to oczywiście opcje dodatkowo płatne. Dzięki temu, że list polecony ma numer nadania, odbiorca jak i nadawca, może śledzić przez Internet, gdzie znajduję się jego paczka.

List polecony można wysłać w kilku rozmiarach: S, M, L. Maksymalna waga takiego listu, może wynosić 2 kilogramy. Takim listem, można wysłać zawartość urzędową, jak i prywatną. Jeśli jednak zależy nam na czasie, to można wybrać formę listu poleconego priorytetowego, wtedy przesyłka trafi do odbiorcy na drugi dzień. Listy polecone są oznaczone dodatkową naklejką, zazwyczaj jest to duża litera R w czerwonej ramce. Obok jest nazwa urzędu pocztowego i numer ewidencyjny listu. Literka R w liście poleconym pochodzi od francuskiego słowa- Reccomande, co oznacza polecony. Czasami też pracownik dodaje dodatkowy stempel. Cena listu polecona jest podzielona w zależności od wagi i formy wysłania.

Ile kosztuje list polecony?

Ceny listu poleconego ekonomicznego to przedział 5,90- 15,60, listu priorytetowego 8,40- 18,30. Listy polecone, można wysyłać Pocztą Polską na terenie całego kraju. List polecony dojdzie zarówno na obszar miejski jak i wiejski. A co w przypadku, gdy często cię nie ma w domu, a dostajesz listy polecone? Poczta Polska dała możliwość wrzucania do skrzynki takich listów, ale pod warunkiem, że wcześniej wypełnisz odpowiedni formularz. Taki formularz jest do pobrania na stronie Poczty Polskiej. Taką deklarację można wypełnić przez Internet, wtedy potrzeba tylko poświadczyć profilem zaufanym swoje dane, bądź dać osobiście do placówki. Wtedy listonosz bez żadnych obciążeń, będzie mógł wrzucić list do twojej skrzynki. Ta usługa jest bezpłatna, a jest dobrym rozwiązaniem, by nie przyjeżdżać po odbiór przesyłki na pocztę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here