Kwestia odnośnie przechowywania opon mogłaby się zdawać wręcz sprawą trywialną, ale wbrew pozorom jej złożoność ma ogromny wpływ na to jak nasze opony wyglądają po dłuższym leżakowaniu. Sposób w jaki je przechowujemy, ma ogromny wpływ na to jak długo opony będą nam służyć. Samo przechowywanie opony kiedy jest zdjęta z auta jest prawie tak samo ważne jak sposób w jaki ją użytkujemy kiedy jest założona na oś pojazdu. Zatem przejdźmy do szczegółów odnośnie tego jak przechowywać opony.

Jak przechowywać opony?

Pierwszą ważną kwestią po zdjęciu czy to samej opony czy opony z felgą jest jej dokładne umycie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że przez brud opona w czasie kiedy nie jest użytkowana nie zacznie się po prostu niszczyć. Dzięki tej czynności sprawdzimy również faktyczny stan opony oraz to czy nie jest ona uszkodzona np. gwóźdź wbity w oponę nie zawsze jest widoczny kiedy jest ona założona, a może powodować duże ryzyko w trakcie jazdy. Kiedy już uporamy się z myciem warto zaznaczyć, czy to przy pomocy kredy czy pisaka, gdzie dana opona była założona, ponieważ przy ponownym zakładaniu ułatwi nam to dobór optymalnego ustawienia.

Przechowywanie samych opon bez felg jest nieco bardziej problematyczne, ponieważ po kilku miesiącach leżenia opony mogą ulec odkształceniu, co następnie przełoży się na wibracje na kierownicy. Jak zatem temu zaradzić? Jak radzą specjaliści z branży oponiarskiej zdjęte opony najlepiej przechowywać ułożone na sztorc. Wtedy najmniej możliwe jest powstawanie odkształceń. Polecane jest również, aby co jakiś czas przesuwać oponę o 90 stopni. Może to generować potrzebę posiadania trochę większej ilości miejsca, aniżeli kiedy opony układany jedna na drugiej, ale bezpieczeństwo płynące z takiej formy ułożenia na pewno nam to zrekompensuje na drodze.

Czego nie warto robić?

Drugim złym pomysłem na przechowanie opony jest wieszanie jej na stopce, ponieważ prawdopodobieństwo powstania odkształcenia jest wtedy niemal pewne. Równie wiele co o formie ustawienia zdjętej opony dyskutuje się także o optymalnych warunkach w których opona powinna być przechowywana. Hurtownie i producenci podają wiele specjalistycznych parametrów, które można jednak zawęzić do stwierdzenia, że opona bez felgi nie powinna być absolutnie przechowywana w mrozie oraz w wilgoci. Te dwa czynniki mogą negatywnie wpłynąć na jej parametry użytkowe kiedy będzie ponownie założona. Odkształcenia, zużycie czy nawet rozwarstwienie się opony może być smutnym skutkiem trzymania jej w mrozie czy nadmiernej wilgoci.

Dużo łatwiej można natomiast podejść do kwestii jak przechowywać opony wraz z felgami, ponieważ wówczas zagrożenia, które były dla samej opony bardzo niebezpieczne teraz przestają być problemem. Można je dowolnie ustawiać, pamiętając jedynie o odpowiednich warunkach atmosferycznych oraz o dobiciu do opony ciśnienia od 0.5 do 1 bara. Spowoduje to, że opona będzie bezpieczna w czasie kiedy nie jest używana. Natomiast zarówno same opony jak i opony na felgach należy obligatoryjnie sprawdzić już przed samym założeniem, ponieważ nieraz nawet największa troska i dbałość nie ustrzegą opony od niechcianej wady spowodowanej długim nieużywaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here