Rozwój dziecka powinien być wspierany przez rodziców na każdym jego etapie. Nie należy jednak koncentrować się w nim wyłącznie na samej standardowej edukacji, bo choć nauka jest ważna, to ważne jest również to, by maluch wyrósł na osobę kreatywną, odważną, przystosowaną do życia w społeczeństwie oraz wrażliwą i empatyczną. Psychologia dziecka to skomplikowana dziedzina, jednak przeciętny rodzic potrafi się nią zająć w sposób intuicyjny. A poniższe sposoby tylko w tym pomagają. Są to sposoby sprawdzone i naprawdę skuteczne.

Psychologia dziecka

Rodzic jest właśnie tą pierwszą osobą, z którą dziecko nawiązuje głębszą relację. To na nim maluch zaczyna ćwiczyć swoje umiejętności interpersonalne, uczy się wyrażać swoje zdanie i prosić o różne rzeczy, a także dowiaduje się, w jaki sposób akceptować czyjeś wybory i pragnienia. To bardzo ważne, by rodzice po prostu byli. Nawet najdroższe i najwspanialsze zabawki nie zastąpią maluchom ich zwykłej obecności. Obecność musi być jednak aktywna. Nie wystarczy po prostu usiąść obok dziecka i zająć się oglądaniem telewizji, wręczając mu jednocześnie zabawkę i licząc na to, że maluch sam będzie się świetnie bawić. Rodzic musi brać aktywny udział w życiu i rozwoju swojej pociechy. Dzieciom ten bliski kontakt jest po prostu potrzebny. Trzeba więc poświęcać im swój czas i swoją uwagę. A można to robić na wiele sposobów, także i poprzez wspólną zabawę.

Nietypowe aktywności

Jak wspierać rozwój dziecka? Otóż warto proponować mu różne rzeczy, aby maluch mógł poznawać świat w sposób aktywny i sam stał się wręcz żądny nowych wrażeń. Dziecko niczego szczególnego się nie nauczy, jeżeli za każdym razem będzie otrzymywać do zabawy dokładnie ten sam przedmiot. Nawet zabawy potrafią być przecież zróżnicowane i kreatywne, a dzięki temu mogą rozbudzać wyobraźnię malców czy zmuszać do intensywniejszego logicznego myślenia. Aktywności mogą być też typowo sportowe. Rodzic powinien zachęcać swoje dziecko do zabaw typowo fizycznych, które będą wspierać koordynację ruchową i dbać o ogólną sprawność. Jeżeli maluch od samego początku nie będzie zachęcany do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, nie ma takiej możliwości, aby w przyszłości sam zainteresował się jakimkolwiek sportem. Dzieciństwo wpływa na późniejsze preferencje i wyboru. To jeden z najważniejszych okresów w życiu każdego człowieka.

Specjalistyczne ćwiczenia

Warto też po prostu obserwować malca i patrzeć na to, z czym ma on problem. Jeżeli to rozwój mowy u dziecka zachodzi nieprawidłowo, trzeba poszukać specjalnych ćwiczeń, które będą go wspierać. Czasami warto też pomyśleć o wizycie u specjalisty, gdy te różne problemy czy zaburzenia zaczynają się nawarstwiać i jest ich coraz więcej. Rodzic też może prosić o pomoc. A nieraz warto o nią poprosić jak najszybciej, by nie utrudniać dziecku rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here