Oklepywanie niemowlaka stosuje się, gdy niemowlę ma katar, kaszle lub cierpi na zapalenie oskrzeli albo płuc. Oklepywanie plecków przynosi dziecku dużą ulgę. Zalegająca wydzielina w pęcherzykach płucnych i oskrzeli poprzez uderzenia szybciej się oderwie, a dziecko łatwiej ją wówczas odkrztusi.

W jaki sposób oklepywać niemowlę?

Dziecko kładziemy na brzuszku. Najlepiej kłaść dziecko na naszych kolanach. Dzidziuś musi leżeć w poprzek kolan. Można lekko obniżyć jedno kolano, tak by główka dziecka była nieco niżej niż jego plecy.

W ten sposób zapobiegniemy ewentualnemu zakrztuszeniu się malca plwociną. Dłoń układamy na kształt łódeczki i odwracamy wybrzuszony wierzch dłoni ku górze. „Wywróconą łódeczką” uderzamy o plecy niemowlęcia w sposób umiarkowany.

Zaczynamy od dolnych żeber maluszka i oklepując coraz to inne partie żeber, kierujemy się oklepywaniem ku barkom dziecka. Czynność powtarzamy wielokrotnie. Na ogół dzieci lubią takie zabiegi, pod warunkiem, że są wykonywane z wyczuciem.

Kiedy należy oklepywać niemowlaka?

Oklepywanie niemowlakaNajlepiej po każdym przebudzeniu się dziecka. Szczególnie zaraz po nocnym odpoczynku, kiedy to w płucach i oskrzelach zbiera się najwięcej zalegającej wydzieliny.

Jeżeli podamy dziecku syrop wykrztuśny, oklepywanie zaczynamy dopiero za jakiś czas (15-60 minut po podaniu). Odczekanie co najmniej kilkunastu minut jest konieczne, by lek mógł zacząć działać.

W tym czasie syrop rozrzedzi plwocinę i zdecydowanie łatwiej będzie się ona odklejać od ścianek płuc w trakcie oklepywania niemowlaka. Zapobiegnie to też dławieniu się niemowlęcia wydzieliną, wpadającą z płuc do gardła.

Kiedy ostatnie oklepywanie wykonać niemowlęciu?

Ostatnie oklepywanie każdego dnia powinno mieć miejsce przed położeniem dziecka spać. Wówczas oddech będzie lżejszy, gdyż będzie wolny od nagromadzonej wydzieliny. Jeżeli dziecko budzi się w nocy z powodu gorszego oddychania, można wówczas również maluszka oklepać.

Oklepujemy niemowlęciu plecy przez tyle dni, ile będą występować trudności w oddychaniu i odkrztuszaniu wydzieliny. Z pewnością opukiwanie pleców przyspieszy powrót do zdrowia.

Oprócz leków wykrztuśnych i oklepywania należy dziecko poić częściej niż zwykle. Nadaje się do tego przegotowania woda z rozrzedzonym naparem rumianku. Jeżeli niemowlę potrafi pić przegotowaną i ostudzoną wodę bez ulepszania jej smakiem, taki płyn będzie również bardzo dobrym rozwiązaniem.

Dlaczego oklepywanie pleców niemowlaka prostą dłonią jest niewskazane?

Jeżeli nie zrobimy z dłoni łódeczki, tylko będziemy przeprowadzać oklepywanie rozprostowaną dłonią, przysporzymy dziecku sporo bólu. Zamiast pomóc, pogorszymy sytuację. Dziecko zacznie się wyrywać i płakać. Płacz spowoduje jeszcze więcej lepkiej śluzowatej wydzieliny.

Podczas płaczu maluszek może się dodatkowo zakrztusić. Poza tym płaska dłoń nie wytworzy odpowiednich drgań, które wymuszają odrywanie się wydzieliny z płuc i oskrzeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here