Żelazko to sprzęt codziennego użytku, który od wielu lat znajduje się w niemal każdym domu. Jedni sięgają po nie częściej i chętniej niż inni, ale niezależnie od zamiłowania do prasowania, każdemu może przydarzyć się przypalić żelazko. Nie oznacza to jednak, że od razu trzeba kupować nowe urządzenie. Wystarczy poznać kilka sposobów na wyczyszczenie przypalonego żelazka. Szczególnie istotna jest wiedza, by wszelkich metod używać, gdy sprzęt jest odłączony z prądu.

Stopy żelazka

Sposób, w jaki należy wyczyścić przypalone żelazko, zależy od tego, z czego wykonana jest jego stopa. Od materiału zależy również to, w jakim stopniu stopa żelazka jest podatna na zabrudzenia. Najbardziej odporne na uszkodzenia są stopy ceramiczne i szafirowe, a najmniej teflonowe, stalowe i aluminiowe.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Gdy już odłączymy sprzęt z prądu, konieczne jest odczekanie, aż żelazko ostygnie. Inaczej można jedynie pogorszyć sprawę, a nawet zrobić sobie krzywdę. Gdy stopa żelazka stanie się już zimna, wówczas w pierwszej kolejności należy ściągnąć pęsetą zabrudzenie. Oczywiście nie należy go na siłę zdrapywać. Następnie warto sprawdzić informacje od producenta żelazka, w których być może napisał, co należy zrobić w takiej sytuacji. Warto wiedzieć, że do stóp z teflonu, stali czy aluminium najlepiej użyć specjalnego preparatu do czyszczenia w sztyfcie, który na pewno nie uszkodzi materiału. Szczególnie należy uważać na ściereczki i mleczka czyszczące, które co prawda gwarantują dobry efekt, ale mogą uszkodzić niektóre stopy.

Jak wyczyścić przypalone żelazko domowymi sposobami?

Czyszczenie przypalonego żelazka nie musi odbywać się jedynie za pomocą specjalnych preparatów. Często można pozbyć się zabrudzeń również rzeczami, które wielu z nas posiada w domach. Jednym ze sposobów jest użycie sody oczyszczonej i octu, jednak nie należy stosować tej metody w przypadku stóp teflonowych. Samo działanie jest niezwykle proste – wystarczy nanieść warstwę sody oczyszczonej na gąbkę, polać ją niewielką ilością octu, a następnie wyszorować stopę żelazka.

Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak wyczyścić przypalone żelazko, jest użycie soli kuchennej, przy czym ten sposób również nie nadaje się do żelazek z teflonową stopą. Wystarczy rozpuścić cztery łyżki soli w szklance ciepłej, ale nie wrzącej, wody. Potrzebna będzie jeszcze czysta gąbka lub ścierka, którą należy zamoczyć w roztworze, a następnie przetrzeć nim stopę przepalonego żelazka.

W przypadku braku wiedzy na temat rodzaju stopy żelazka, wówczas warto zastosować sok z cytryny, który nie powinien zaszkodzić żadnemu materiałowi. Działa on jednak jedynie w przypadku lekkich przypaleń. Należy przetrzeć stopę żelazka ściereczkę nasączoną sokiem z cytryny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here