Harmonijny rozwój- zabawki kreatywne spełniają ważną funkcję na etapie poznawania świata i różnych środowisk przez nasze dzieci.

Co należy rozumieć przez termin zabawki kreatywne?

Mówiąc najprościej, są to takie przedmioty, gry, konstrukcje, itp., które angażują zmysły malucha w wielu obszarach. Pomagają w eksperymentowaniu i wyzwalają twórczą ekspresję, nie zaniedbując jednocześnie kształtowania samokontroli u najmłodszych.

Pierwsze zabawy

Już przed niemowlakami możemy stawiać proste zadania w kierunku budowania kreatywności. Tu najbardziej przydadzą się takie zabawki, które stymulują zmysł wzroku, dotyku i słuchu. Zaliczymy do nich przeróżne gryzaczki, zawieszki, maskotki, przedmioty piszczące i wydające przeróżne dźwięki. Istotne przy doborze takich zabawek są kolory, najlepiej w żółtych, czerwonych tonacjach. Dobrze jeśli zabawka ma duże, kontrastowe zestawienie lub rysunek. Istnieje wtedy duża szansa, że maluszek skupi na dłuższy czas swoją uwagę na obiekcie. Należy również zwrócić uwagę na materiał i fakturę takiego przedmiotu. Niech dominują miękkie, pluszowe struktury w dotyku.

Integracja sensoryczna

Gdy nasz maluch zaczyna samodzielnie przemieszczać się, warto włączyć do wspólnej zabawy przedmioty usprawniające motorykę. Czas na zakup mat, elementów piankowych, chodzików i rowerków, zachęcających do jak największej aktywności i ruchu. Poprzez wielokrotne doświadczenia w poruszaniu się po różnych nawierzchniach dzieci uczą się koordynacji mięśni i zmysłów. Konieczność nieustannego dbania o utrzymanie równowagi w czasie zabaw bardzo pozytywnie wpływa na umiejętność odczuwania własnego ciała w przestrzeni.

W grupie rówieśniczej

Czas mija nieubłaganie i z małego brzdąca wyrósł nam przedszkolak, następnie uczeń. Starajmy się dobierać tak zabawki, aby dobrze przygotować naszą pociechę do harmonijnego funkcjonowania z rówieśnikami. Mamy też na uwadze adaptację dzieci do podejmowania pierwszych prób czytania, pisania i liczenia. W tym okresie nie może zabraknąć gier, które rozwijają sposoby zapamiętywania, stan uwagi i koncentracji oraz możliwości swobodnej obserwacji.

Ku dorosłości

Dzieci na etapie wczesnoszkolnym bardzo lubią wchodzić w odgrywanie scenek i ról. Dziewczynki godzinami potrafią aranżować pokaz mody a chłopcy naprawę samochodów. Zapewne i na tym etapie, będziemy nadal skłonni podarować naszym dzieciom zabawki ćwiczące ich motorykę i zwinność. Warto pomyśleć o takich grach, które wprowadzą najmłodszych w arkana procesu rywalizacji. Tak, to zazwyczaj w przedszkolu i w szkole, dzieci muszą się zmierzyć z świadomością przegranej i wymogiem trenowania cierpliwości. Im dziecko częściej sięga po różnorodne propozycje zabawek kreatywnych, tym większa szansa, że świetnie poradzi sobie na każdym etapie edukacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here