Na komfort snu wpływa nie tylko dobór materaca, ale również poduszki. Zastanawiasz się, jak odpowiednio dopasować ją do swoich potrzeb? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy doborze poduszki do spania. Kształt, wielkość, twardość — to wszystko ma znaczenie!

Często zdarza się, że bóle w szyjnym odcinku kręgosłupa i notoryczne niewysypianie się ma prozaiczną przyczynę – niewłaściwy dobór poduszki. Wybierając ją, należy kierować się nie tyle przyzwyczajeniami, ile budową ciała, a także preferowaną pozycją przybieraną podczas snu. Dobra poduszka do spania zagwarantuje ci komfort i sprawi, że sen będzie źródłem relaksu. Jednocześnie, może pomóc ci w pozbyciu się problemów z bólami kręgosłupa w różnych odcinkach. Jak dobrać idealną? Oto kilka sugestii!

#1 Zwróć uwagę na kształt

Na rynku dominują dwa kształty poduszek: płaski oraz profilowany. Pierwszy rodzaj zazwyczaj możesz łatwiej dopasować do swoich preferencji. Drugi ma bardziej zdefiniowany kształt, zaprojektowany w taki sposób, aby zapewniać podparcie szyi.

Poduszka profilowana wyposażona jest w dwa wałki o różnych wysokościach, między którymi znajduje się zagłębienie na głowę. Nie ma jednego sposobu, w jaki należy ją ułożyć. Możesz umieścić ją tak, aby wyższy wałek znajdował się blisko szyi. Niektórzy preferują jednak odwrotne ułożenie. Wypróbuj oba warianty i dobierz ten, który lepiej ci odpowiada.

Na rynku można znaleźć też poduszki ze wcięciem na ramiona, które sprawdzą się w przypadku osób o krótszej szyi. Jeśli potrzebujesz wsparcia dla szyi, możesz wybrać poduszkę typu wałek.

#2 Wybierz odpowiednią twardość poduszki

To przede wszystkim zależy od twoich preferencji, a także pozycji, którą przybierasz we śnie. Jeśli śpisz na plecach lub na brzuchu, miękka poduszka zda egzamin lepiej, niż w przypadku pozycji na boku. Zwróć uwagę, że poduszki profilowane zazwyczaj są twardsze, niż te płaskie. Ale i wśród płaskich znajdziesz różne poziomy twardości.

Pamiętaj, że twardość poduszki powinna iść w parze z twardością materaca. Jeśli są między nimi dysproporcje, twój kręgosłup może przybierać nienaturalne pozycje skutkujące dyskomfortem i bólem.

#3 Zwróć uwagę na wysokość

Wiele osób uwielbia spać na „wzniesieniu” z poduszek. Głowa znajduje się wtedy znacznie wyżej niż ciało. I choć może być to przyjemna pozycja, na dłuższą metę z pewnością nie wyjdzie ci na dobre. Niezależnie od tego, czy śpisz na boku, na plecach, czy na brzuchu, kręgosłup wygina się wtedy w nienaturalną pozycję. Może to powodować ból, a nawet zwyrodnienia.

Wysokość poduszki powinna zależeć od szerokości ramion. Im węższe ramiona, tym niższa powinna być poduszka.

#4 Wybierz wypełnienie adekwatne do twoich potrzeb

Poduszki mogą mieć wsad naturalny lub syntetyczny. Często spotykanym wypełnieniem jest puch, gwarantujący miękkość i elastyczność. Jeśli masz na niego alergię, szukaj wkładu z włókien syntetycznych. Wsad lateksowy i piankowy to bardziej zbite warianty, które sprawdzą się, jeśli szukasz dobrze wyprofilowanej poduszki o wyższym stopniu twardości.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy poduszka do spania odpowiada twoim potrzebom, jest jej wypróbowanie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Kierując się powyższymi wskazówkami, możesz dobrać idealny model, nawet robiąc zakupy online. Wystarczy, że będziesz mieć na uwadze własne przyzwyczajenia i budowę ciała.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here