Gdyby przeprowadzić w dowolnym polskim mieście sondę uliczną i zadać pytanie: co to jest PIT-37, to bez problemu uzyska się prawidłowe odpowiedzi. Wszyscy ludzie wiedzą bowiem, że pod tą nazwą kryje się nic innego jak specjalny formularz, dzięki któremu można rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych, pracujących na etacie w ramach umowy o pracę (albo ewentualnie umowy o zlecenie). Jednak, czy wszyscy potrafią samemu wypełnić taki dokument? Niestety nie. Wyjaśnimy więc, jak rozliczyć PIT-37, zwracają uwagę na najważniejsze, ogólne aspekty.

Jak wpisać dane?

Pierwszym krokiem będzie wpisanie do odpowiednich pól takich danych, jak numer PESEL (dotyczy on tylko podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej) albo NIP (dotyczy osób mających własną firmę). Następnie należy przejść do pola szóstego, gdzie deklaruje się sposób rozliczenia. Jest tutaj kilka możliwości, między innymi: rozliczenie samodzielne, razem z małżonkiem itd. Kiedy taką informację wybierzemy, czeka nas trzeci etap. Polega on na tym, że musimy wskazać urząd skarbowy ze względu na miejsce zamieszkania. Później zaznaczamy (w polu numer 10), czy nasza deklaracja jest np. tylko korektą PIT-37. W części C trzeba wpisać zarobki, jeżeli rozliczamy się z żoną lub mężem. Z kolei w części D wskazuje się dochody.

Jak rozliczyć PIT-37, aby nie popełnić poważnych błędów?

Oczywiście warto poprosić o pomoc doświadczone osoby, które wyjaśnią nam wszelkie niejasne elementy. Trzeba na przykład zrozumieć, jak umiejętnie obliczyć nasz dochód netto. Pamiętajmy zatem, że od przychodu odejmujemy wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, oraz odprowadzone zaliczki na podatek dochodowy. Nie bez znaczenia jest wiersz związany z prawami autorskimi. Jeżeli przychody nie przekroczą ustalonej kwoty 85,528 zł, to wtedy wykazuje się koszty w wysokości 50% dla dochodów, m.in.: z zakresu działalności twórczej architektury, inżynierii budowlanej, literatury, wzornictwa, a także teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii i wszelkiej działalności artystycznej (aktorskiej albo wokalnej), publicystycznej, dydaktycznej, muzealniczej oraz konserwatorskiej. Na koniec pozostają jeszcze do wypełnianie części E i F. Ta pierwsza dotyczy odliczeń od dochodu. W tym miejscu podaje się odpowiednie kwoty potrącane na rzecz składek na ubezpieczenie. Co więcej, tuż poniżej wpisuje się ulgi podatkowe. Część F deklaracji PIT-37 związana jest natomiast z obliczeniem samego podatku. Tutaj zaokrągla się dochód do pełnych groszy.

Uwaga! Jeśli chcemy pomóc chorym dzieciom lub starszym ludziom, borykającym się z własną niepełnosprawnością, to wystarczy wskazać w polach 132-136, komu konkretnie przekażemy swój 1% podatku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here