Pożyczka to termin, który wielu ludzi zna nie tylko w teorii. Bardzo dużo osób w różnych sytuacjach życiowych decyduje się bowiem na jej zaciągnięcie. Czasem jest ona ratunkiem w trudnej sytuacji finansowej. Innym razem pozwala zrealizować marzenia, czy podnieść komfort życia. Warto więc bliżej się jej przyjrzeć, a także dowiedzieć się, w jaki sposób pożyczki należy porównywać, aby wiedzieć, gdzie warunki jej udzielania są dla pożyczkobiorcy najkorzystniejsze.

Rodzaje pożyczek

Mówiąc o pożyczkach, warto w pierwszej kolejności rozgraniczyć je na bankowe oraz konsumenckie. Pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, udzielane są przez instytucje bankowe. Drugie natomiast to produkty świadczone przez szereg instytucji nazywanych potocznie parabankowymi.

Porównanie pożyczek

Jeśli chodzi o porównanie pożyczek na tym poziomie, to można tu wskazać na dwa ważne aspekty. Zaletą pożyczki bankowej, w porównaniu do pozabankowej, jest niższe oprocentowanie oraz zdecydowanie dłuższy okres spłaty. Z drugiej jednak strony nie zawsze bank chce pożyczkę danej osobie udzielić. Są takie sytuacje, gdy klient nie jest dla banku wiarygodny. W takiej sytuacji może on spotkać się z odmowną decyzją banku. Inaczej jest w instytucjach pozabankowych. Tutaj raczej nikt nikomu nie odmawia udzielenia pożyczki. Nie trzeba obawiać się, że zbyt mało się zarabia, czy, że nawet ma się niespłacone gdzie indziej zobowiązanie.

Wybór pomiędzy instytucją to pierwszy, jakiego musi dokonać osoba, która chce pożyczyć pieniądze

Drugim wyborem jest wybór już konkretnego podmiotu. Jeśli bowiem chodzi o oferty poszczególnych banków, czy parabanków, różnią się one nieco od siebie. Różnice dotyczą między innymi kosztów udzielenia pożyczki, rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania, czy ilości rat, w których środki trzeba będzie zwrócić. I chociaż dotyczą one różnych aspektów, tak naprawdę wszystkie przekładają się na poziom atrakcyjności danej pożyczki. Nie może więc dziwić fakt, że porównanie pożyczek wielu firm jest tak ważne przed podjęciem decyzji. Chodzi przecież o to, aby pożyczać zawsze na warunkach, które są jak najbardziej optymalne.

Jeśli porównywanie pożyczek stanowi dla kogoś wyzwanie, nie musi tego robić samodzielnie. Istnieją na szczęście strony internetowe, gdzie funkcjonują tak zwane porównywarki. Są to mechanizmy umożliwiające szybkie porównanie konkretnej pożyczki. Wystarczy wskazać, jaką kwotę chce się pożyczyć, na jaki okres spłaty i w ilu ratach chce się ją spłacić. Resztą zajmuje się ją sama porównywarka. Nie tylko wskazuje ona konkretne cechy konkretnych ofert, ale najczęściej ustawia je one w kolejności od tych najbardziej do tych najmniej atrakcyjnych.

Inną metodą na porównanie ofert kilku instytucji jest sprawdzenie rankingu pożyczek na dany miesiąc ułożonego przez niezależnego eksperta. Tak też można szybko znaleźć ofertę dla siebie najlepszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here