Filtracja akwariów to podstawowa sprawa i obowiązek, z którego powinien się wywiązywać każdy opiekun zbiornika. Bez odpowiednio przefiltrowanej wody, mieszkające w niej organizmy nie będą w stanie prawidłowo funkcjonować. Dlatego by mieć pewność, że stworzone przez Ciebie warunki życiowe są maksymalnie korzystne, warto stosować specjalne formy filtrów. Poniżej przybliżamy ten temat oraz podpowiadamy jakie są najczęściej wybierane media filtracyjne do akwariów domowych oraz jakie korzyści płyną z wyboru konkretnego rozwiązania. 

Filtry w akwariach – dla optymalnych warunków życiowych 

Filtry stosowane w zbiornikach akwarystycznych można podzielić na trzy główne kategorie. Mowa o filtrach mechanicznych, biologicznych oraz chemicznych. 

Pierwsze z nich – czyli filtry mechaniczne – służą do wyłapywania zanieczyszczeń widocznych gołym okiem, które unoszą się wewnątrz zbiornika. Najczęściej, są to rybie odchody, pozostałości karmy, obumierające fragmenty roślin. Zniszczenia takie wpadają do filtra, gdzie zatrzymują się na powierzchni gąbki bądź waty filtracyjnej. Media te muszą być jednak czasami wymieniane na nowe, by mieć pewność, że zdolność do filtrowania zanieczyszczeń nie słabnie. Najczęściej, wymiany dokonuje się przy serwisowaniu całego zbiornika. 

Filtracja chemiczna – wysoce skuteczna oraz pomocna 

Filtracja chemiczna jest stosowana rzadziej, a gdy do tego dochodzi – najczęściej są to sytuacje kryzysowe. Na czym polega ten typ filtracji? Przede wszystkim – na wychwytywaniu różnego typu zanieczyszczeń chemicznych obecnych w wodzie. Mowa między innymi o pozostałościach leków, a także metalach ciężkich, które mogły dostać się do zbiornika z systemu kanalizacji. 

Najpopularniejsze chemiczne media to wkłady z zeolitu oraz węgla aktywnego. Pozwalają one usunąć zanieczyszczenia groźne dla życia zwierząt oraz podwodnych roślin. Warto jednak podkreślić, że media te nie są stosowane przez cały czas, a jedynie doraźnie, w celu wyeliminowania konkretnych zanieczyszczeń bądź ogólnej poprawy parametrów wody w zbiorniku. Tym samym, wkłady chemiczne należy usuwać ze zbiornika po upływie przewidzianego okresu, bądź też wymieniać na nowe. 

Filtry biologiczne – w trosce o warunki w Twoim akwarium 

Filtracja biologiczna jest nie mniej ważna niż rozwiązania wymienione wcześniej. Polega na wyłapywaniu i usuwaniu niebezpiecznych związków azotowych – w tym przede wszystkim amoniaku, azotynów, azotanów i fosforanów. Najczęściej z filtracji biologicznej korzysta się na początkowym etapie funkcjonowania akwarium, w celu przygotowaniu całego zbiornika oraz zapewnienia poprawnego cyklu azotowego.

Filtry biologiczne mają często formę produktów ceramicznych, na których powierzchni powstawać będą siedliska bakterii. Wytwarzane przez nie substancje wzbogacą skład wody oraz pomogą w utrzymaniu prawidłowych warunków. Filtry ceramiczne można stosować w różnego typu zbiornikach – słodko- i słonowodnych, a także w zbiornikach dedykowanych dla roślin, zwierząt lub mieszanych. Biologiczne media filtracyjne do akwarium możesz z łatwością nabyć w niemal każdym sklepie zoologicznym, a ich cena jest stosunkowo niska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here