Niewydolność żylna nie jest niczym przyjemnym. Często towarzyszą jej nieprzyjemne objawy ze strony nóg, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. W jaki sposób ją wykryć?

Ciężkie nogi? To może być objaw poważniejszej choroby

Bóle kończyn dolnych lub uczucie ciężkości w łydkach często się ignoruje. W końcu wiele osób prowadzi aktywny tryb życia, pracuje po nocach i się nie wysypia – a przemęczenie organizmu musi się w jakiś sposób objawiać. Nie należy jednak bagatelizować tego typu symptomów, bowiem mogą zwiastować one rozwijające się schorzenia ze strony układu naczyniowego. Szczególną uwagę powinny na to zwrócić osoby, które mają w rodzinie osoby walczące z żylakami lub owrzodzeniami podudzi. Choroby żylne często są dziedziczone, więc nawet mało uporczywe objawy ze strony kończyn dolnych warto skontrolować. Badanie żył to świetny sposób na określenie kondycji naczyń i ocenienie kierunku i prędkości przepływu krwi.

Co jeszcze oprócz uczucia ciężkich nóg występuje u pacjentów z niewydolnością żylną lub osłabieniem naczyń? Często pojawia się mrowienie i drętwienie nóg i skurcz łydek. Nierzadko ma się do czynienia także z obrzękami kończyn dolnych oraz marznięciem stóp. Tworzenie się tzw. pajączków również jest wskazaniem do wykonania Badania żył.

Badania żył – po pierwsze, diagnostyka

Badanie przepływu żył (USG Doppler) to metoda diagnostyczna, która wykorzystuje tzw. efekt Dopplera w celu uzyskania zapisu graficznego w urządzeniu. Lekarz na podstawie wysyłanych fal ultradźwiękowych może ocenić kondycję naczyń i postawić diagnozę. Aparat ukazuje nawet najmniejsze żyły i tętnice, przez co badanie żył tą metodą jest uznawane za bardzo dokładne.

Jak sobie pomóc i zmniejszyć nieprzyjemne objawy ze strony nóg?

Badanie przepływu żył jest absolutną koniecznością w przypadku występowania wspomnianych wcześniej objawów ze strony kończyn dolnych. Warto jednak zaznaczyć, że problemy te mogą być przejściowe i nie zawsze konieczne jest wykonywanie operacji lub zabiegów. Nierzadko lekarz przepisuje konkretne środki w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów. Leczenie farmakologiczne może przynieść dość dobre efekty. Czasem wystarczy włączyć odpowiednią suplementację. Do wzmocnienia naczyń przyda się witamina C lub wyciąg z kasztanowca zwyczajnego. W celu złagodzenia obrzęków warto sięgnąć po żele i maści z kasztanowca lub z dodatkiem diosminy. Sporą ulgę przynoszą też masaże lub ułożenie nóg powyżej serca na kilka minut. Takie domowe sposoby często są bardzo skuteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here