Zakup własnego mieszkania jest bez wątpienia jednym z najważniejszych przedsięwzięć w życiu każdego człowieka. Zaplanowanie takiego zakupu nie jest łatwym zadaniem. Kupujący musi odpowiedzieć sobie na wiele pytań dotyczących lokalizacji i standardu potencjalnego mieszkania. Najważniejszą kwestią jest jednak możliwość sfinansowania zakupu. Znacząca większość osób nie jest w stanie sfinansować jednorazowo tak dużej inwestycji. Co w takim przypadku robić? O tym w poniższym tekście.

Kredyt na mieszkanie

Kupujący ma do dyspozycji mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Mieszkanie z rynku pierwotnego zazwyczaj otrzymujemy w stanie deweloperskim. Takie mieszkanie wymaga bardzo złożonych i kosztownych prac wykończeniowych. Zaletą może być jednak możliwość dostosowania wystroju i standardu takiego mieszkania dokładnie do potrzeb jego właściciela. Cena mieszkania na rynku pierwotnym w dogodnej lokalizacji może jednak przekraczać możliwości finansowe i kredytowe wielu osób. Mieszkanie na rynku wtórnym w dobrej cenie również jest bardzo trudne do znalezienia. W tym przypadku mamy jednak znacznie większą możliwość odszukania dogodnej lokalizacji. Ciekawym sposobem na własne cztery kąty może być mieszkanie do remontu.

Kredyt na mieszkanie i remontCzy zakup mieszkania do remontu jest opłacalny?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od zakresu prac, które należy przeprowadzić w danym mieszkaniu oraz od ceny zakupu mieszkania. W przypadku, w którym wymagany zakres prac jest niewielki a kwota zakupu mieszkania nie jest wygórowana taką inwestycję możemy uznać za udaną. Pozostaje odpowiedź na pytanie, w jaki sposób sfinansować zakup mieszkania do remontu. Rozwiązaniem jest kredyt na mieszkanie i remont. Wiele banków ma w swojej ofercie taką opcję. Warunki takiego kredytu na zakup mieszkania do remontu mogą różnić się w zależności od banku. Dodatkowe środki na remont mogą być wypłacone jednorazowo lub też w udostępnianych cyklicznie transzach. Wszystko zależy tutaj od podpisanej umowy z bankiem. Zakres prac, na który można przeznaczyć środki z kredytu również ustalany jest w porozumieniu z bankiem przyznającym kredyt hipoteczny. Jaka jest przewaga kredytu hipotecznego na remont nad tradycyjnym kredytem gotówkowym na remont? Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest zazwyczaj znacznie niższe niż w przypadku kredytu gotówkowego. Koszty takiego kredytu będą więc znacznie mniej dolegliwe. Ma na to również wpływ znacznie dłuższy dostępny okres kredytowania.

Podsumowując, zakup mieszkania do remontu może być interesującym pomysłem. Inwestycja musi jednak być przemyślana. Remont mieszkania nie może być zbyt dużym ciężarem zarówno pod względem organizacyjnym jak i pod względem finansowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here