Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów słuchawek. Możemy je podzielić na nauszne (słuchawki otwarte, słuchawki zamknięte, słuchawki półotwarte) oraz douszne.
Słuchawki nauszne dają większy poziom komfortu użytkowania oraz zdecydowanie lepszą jakość odsłuchu umożliwiając słuchanie wielu często bardzo zróżnicowanych gatunków muzycznych bez strat jakościowych odtwarzanych utworów. Ze względu na ich pokaźny rozmiar nie każdy będzie chciał się z nimi poruszać po mieście podczas spacerów, joggingu czy przejażdżki rowerem dlatego lepiej się sprawdza jako słuchawki stacjonarne w domu, czy biurze.

Jakie słuchawki douszne?

Słuchawki douszne to sprzęt dla osób aktywnych i będących w ciągłym ruchu, który ze względu na swoje kompaktowe rozmiary może nam towarzyszyć zawsze i wszędzie niezależnie od aktywności, jaką wykonujemy. Nie izolują dźwięków z zewnątrz, co zapewnia większy poziom bezpieczeństwa szczególnie w ruchu miejskim podczas poruszania się wokół innych użytkowników na chodniku czy drodze. Słuchawki douszne zapewniają także wyższy poziom dyskrecji, gdyż niektóre modele są niemal niezauważalne przez inne osoby.
Zatem jakie słuchawki douszne wybrać? Do dyspozycji mamy klasyczne słuchawki douszne oraz ich bardziej zaawansowaną wersję – słuchawki dokanałowe.

Konstrukcja słuchawek dousznych

Słuchawki douszne są tak skonstruowane, żeby trzymać się na małżowinie usznej wewnątrz muszli, bez wchodzenia w głąb kanału słuchowego. Ich kształt jest zoptymalizowany, umożliwiając korzystanie z jednego modelu przez osoby z różną wielkością oraz kształtem ucha. Słuchawki douszne w zależności od ceny i producenta mogą mieć bardzo różne wykonanie. Tańsze modele są zazwyczaj wykończone gołym plastikiem, natomiast te droższe posiadają gąbeczkę lub gumową powłokę znacznie przyjemniejsza w kontakcie ze skórą wewnątrz ucha. Ten typ słuchawek posiada wbudowane małe głośniki nieuwydatniające zbyt dostatecznie niskich tonów.

Słuchawki dokanałowe umieszcza się bezpośrednio w kanale słuchowym, co pozwala w znacznym stopniu odizolować się od dźwięków generowanych przez otoczenie, zapewniając przy tym znacznie lepsza jakość dźwięku. Stanowią doskonały wybór dla osób aktywnych fizycznie chcących odseparować się od otoczenia, a jednocześnie mieć kieszonkowy sprzęt zawsze przy sobie. Są przy tym mniejsze od klasycznych słuchawek dousznych, a co za tym idzie, mają także mniejszą wagę. Aby lepiej trzymały się wewnątrz ucha, producenci proponują szereg rozwiązań uszczelniających słuchawki w kanale słuchowym takie jak wypełnienia piankowe, gąbki, gumki czy sylikony. Niezależnie od rodzaju wypełnienia producent zazwyczaj załącza do swojego produktu kilka różnych rozmiarów, aby jak najlepiej dobrać słuchawki do budowy anatomicznej użytkownika. Słuchawki dokanałowe są znacznie droższe od zwykłych słuchawek dousznych.
To, jakie słuchawki douszne należy kupić, jest uzależnione w dużej mierze od potrzeb oraz zasobności portfela przyszłego nabywcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here