Okres dojrzewania jest trudnym czasem dla obu płci. Jednakże pod wieloma względami to dziewczęta zmagają się z bardziej wymagającymi wyzwaniami. Od najmłodszego wieku wiedzą bowiem, że prędzej czy później rozpocznie się u nich cykl miesiączkowy. Jest to oznaka dojrzałości płciowej i także czas, który tradycyjnie jest uznawany za przejście z bycia dziewczynką w bycie kobietą.

Jak wygląda okres?

Jednakże pod wieloma względami jest to przede wszystkim czas pełen stresu, dyskomfortu i niepokoju. Młode dziewczyny zmagają się ze zmianami w swojej budowie ciała, które w bardzo szybkim tempie zaczyna nabierać kobiecych kształtów. Dodatkowym problemem jest także to, że hormony płciowe znacząco wpływają na zachowanie i samopoczucie psychiczne. Dlatego też bardzo dużo nastolatków cierpi z powodu nagłych zmian nastroju, zaburzeń depresyjnych i lękowych i wielu innych dolegliwości. Większość z tych najgorszych objawów znika wraz z momentem, gdy okres dojrzewania zaczyna się kończyć. Jednak zanim do tego dojdzie należy przygotować się na wiele wyzwań.

Wśród nich jednym z najważniejszych jest moment gdy rozpocznie się miesiączkowanie. Jest to bardzo ważna chwila w życiu każdej dziewczyny. Jednakże nie zawsze jest ona całkowicie jednoznaczna. Nie zawsze bowiem dziewczęta mają jakąkolwiek wiedzę na temat tego jak wygląda okres lub jego licznych objawów. Sytuacją utrudnia to, że pierwsze miesiączki zawsze odstają od normy pod wieloma względami i są trudne do opisania w sposób precyzyjny. Na dodatek kulturowe tabu jakie otacza cały temat miesiączki sprawia, że wiele kobiet nigdy dokładnie nie rozmawia o tym ze swoimi córkami. W rezultacie bardzo wiele młodych dziewczynek jest przerażonych na widok pierwszych kropli krwi na swojej bieliźnie. Nie wiedzą co to oznacza i nie wiedzą też czy powinny o tym powiedzieć dorosłym, ponieważ dotyczy to rejonów intymnych.

Edukacja seksualna

Na szczęście na przestrzeni ostatnich lat, edukacja seksualna zaczęła być powszechnie szerzona i wiele tematów, które poprzednio były uznawane za tabu jest poruszanych. Wśród nich jest także temat związany z miesiączką, czyli czymś, co jest jak najbardziej naturalnym elementem życia każdej kobiety. Dużo dziewczyn wciąż jednak wstydzi się otwarcie rozmawiać o tym i dlatego też niechęć do dzielenia się swoimi zmartwieniami lub przemyśleniami o okresie jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Niestety jednak wciąż najgorzej odbija się na najmłodszym pokoleniu, czyli dziewczętach, które dopiero co wkraczają w okres dojrzewania. Pomimo ogromnego postępu, wiele z nich wciąż nie do końca wie jak wygląda okres, ani nie łączy pierwszego krwawienia z bólem brzucha i innymi objawami. Jednakże przy wsparciu najbliższych, każda dziewczyna na pewno poradzi sobie ze swoją pierwszą miesiączką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here