Wiele osób cierpi na alergie – skórne, pokarmowe czy wziewne. Aby ułatwić sobie funkcjonowanie z nimi, producenci preparatów oferują tabletki, maści, krople do oczu czy żele. Mają one za zadanie ograniczyć występowanie nieprzyjemnych dolegliwości, związane z wystąpieniem reakcji alergicznej. Jeśli nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy do niej dojdzie, warto mieć pod ręką leki bez recepty. Czy wiesz, jaki lek na alergię może Ci pomóc?

Leki przeciwhistaminowe I i II generacji – jaki lek na alergię wybrać?

W kategorii leków przeciwhistaminowych sprzedawanych bez recepty wyróżnia się kategorię leków I i II generacji. Druga grupa jest unowocześniona i nie powoduje występowania u pacjentów przykrych skutków, na przykład zawrotów głowy czy senności. Mają działanie przeciwzapalne. Preparaty te bazują na substancjach czynnych, takich jak: loratadyna, lewokabastyna, mizolastyna, feksofenadyna, ceteryzyna czy desloratadyna. Są łatwo przyswajalne i nie sprawiają problemów w aplikacji. Występują w formie wygodnych tabletek i syropów – do kupienia na Portalu DOZ: https://www.doz.pl/apteka/k4646-Alergia.

Leki na alergię oparte na loratadynie

Leki przeciwhistaminowe bazujące na loratydynie to przede wszystkim Claritine i Nalergine. Ten składnik aktywny ogranicza wydzielanie histaminy, przez co znosi dolegliwości, na uskarżają się pacjenci. Tego typu preparaty bez recepty pomagają funkcjonować alergikom, znosząc obrzęk, zmniejszając częstotliwość kichania oraz nadmierne wydzielanie śluzu w nosie, jak też ograniczają świąd w obrębie nosa.

Claritine

Tabletki na alergię powszechnie sprzedawane w aptekach w całym kraju, które blokują wydzielanie histaminy – substancji typowej dla zachodzenia reakcji alergicznej w organizmie. Preparat Claritine nadaje się zarówno do stosowania w okresie wiosennym, gdy najbardziej pylą drzewa i trawy, jak też do użytku całorocznego. Produkt nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży, matek karmiących i dzieci do 2. roku życia.

Nalergine

Polecane w przypadku występowania pokrzywki idiopatycznej oraz alergicznego nieżytu nosa. Choć preparat może być nabywany bez recepty, zasad co do jego stosowania powinny przestrzegać w szczególności kobiety w ciąży – przed przyjmowaniem leku warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Matki karmiące nie powinny stosować tabletek Nalergine, gdyż składniki aktywne leku przenikają wraz z mlekiem do organizmu dziecka. Preparatu nie podaje się dzieciom do 3. roku życia.

Leki na alergię zawierające cetyryzynę

Stanowią II generację leków przeciwhistaminowych zalecanych do stosowania przez alergików. Są oparte na cetyryzynie, która – podobnie jak loratydyna – ogranicza wydzielanie histaminy, co skutkuje ograniczenie pojawienia się odczynu alergicznego. Jest też skutecznym wsparciem w zahamowaniu przemieszczania się komórek pojawiających się w czasie trwania stanu zapalnego organizmu. Sposób ich aplikacji jest prosty, gdyż występują pod postacią wygodnych w stosowaniu tabletek i syropów. Wystarczy zażyć je raz na dobę, co pozwala zapomnieć na wiele godzin o konieczności przyjmowania preparatu. Leki na alergię zawierające cetyryzynę nadają się do leczenia pokrzywki, alergicznych nieżytów nosa i zapalenia spojówek na tle alergicznym.

Leki na alergię zawierające desloratydynę

Na rynku preparatów przeciwhistaminowych, przeznaczonych dla alergików, znajduje się również grupa leków bazujących na desloratydynie. Pozwalają one ograniczyć świąd skóry typowy dla pokrzywki, jak też zmniejszyć częstotliwość kichania i ograniczyć zaczerwienienie oczu. Wspierają kontrolę reakcji uczuleniowych, a także znoszą ich dokuczliwe objawy.

Aleric

Jednym z reprezentantów tej grupy leków jest Aleric – preparat w formie tabletek. Wykazuje długotrwałe działanie, dlatego jest wygodny w stosowaniu i popularny wśród alergików. Nadaje się zarówno do sezonowego, jak też całorocznego stosowania w przypadku występowania pokrzywki idiopatycznej i zapalenia błony śluzowej nosa na tle alergicznym. Świetnie sprawdza się w przypadku ograniczania nadmiernej ilości wydzieliny z nosa, zniwelowania świądu i kichania, jak też wyeliminowania łzawienia i zaczerwienienia oczu. Preparat można nabyć bez recepty, choć pacjenci cierpiący na niewydolność nerek i wątroby, jak również seniorzy powinni przed jego zastosowaniem skonsultować się z lekarzem.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here