Wielu pasjonatów fotografii uwielbia spędzać całe dnie na robieniu zdjęć ludziom, przedmiotom czy naturze. Każdy posiada chyba swój ulubiony obiekt, bądź też raczej rodzaj obiektów do fotografowania. Jedni uwielbiają wykonywać portrety, przekonani, że ludzkie twarze kryją w sobie coś więcej; inni zaś wolą eksplorować świat i uwieczniać wschody słońca, fale morskie i niezmierzone wręcz przestrzenie, widoczne ze szczytów górskich. Każda z tych rzeczy, niewątpliwie, jest warta uwiecznienia – zwłaszcza, że każdy człowiek widzi je pod innym kątem, trochę inaczej. Z tego powodu, autor zdjęcia może czasami myśleć, że mu ono nie wyszło, że wygląda zupełnie inaczej, niż miał to w zamyśle. Na całe szczęście, istnieje sposób, by takie „nietrafione” zdjęcia naprawić.
Obróbka zdjęcia w programie graficznym
Jest nim, oczywiście, obróbka w programie graficznym. To jasne, że nie każdy fotograf lubi tę część swojej pracy. Wielu uważa, że przerobione zdjęcie nie oddaje prawdy, czyli tego, co widziały jego oczy i obiektyw w tym konkretnym momencie. Jednak nie do końca tak jest. Dobra, subtelna obróbka zdjęcia potrafi niejednokrotnie wydobyć z fotografii prawdziwą głębię. Dlatego właśnie równie wielu fotografów pasjonuje się edytowaniem zdjęć niemal tak samo, jak ich robieniem.
Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia?
Nie każdego fotografa można nazwać profesjonalistą – w końcu w obecnych czasach wszyscy posiadamy aparat w swojej torebce czy kieszeni i robimy zdjęcia każdego dnia, obrabiając je przed pokazaniem ich światu na mediach społecznościowych. Tym bardziej nie każdego można nazwać profesjonalnym edytorem zdjęć. Jeśli bowiem ktoś otwiera program, po czym nie ma bladego pojęcia, co powinien dalej robić, to raczej muszą mu wystarczyć zwykłe filtry dostępne w najprostszych edytorach w telefonie, bo czy zaawansowane programy graficzne są przeznaczone dla kogoś, kto nie wie nawet, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia? Wątpliwe. Ktoś, kto wie jak posługiwać się takimi programami, staje się niemal wirtuozem zdjęć i edytowanie ich nie sprawia mu najmniejszego problemu. Wie, jak podkreślić mocne punkty fotografii, oraz jak zatuszować te, które nie powinny być widoczne. Przy tym potrafi też sprawić, że nawet dla wprawnego oka takie korekty nie są widoczne od razu.
Potrzeba wielu lat, aby stać się świetnym fotografem, ale prawdopodobnie jeszcze więcej lat i praktyki, aby stać się doskonałym retuszerem. Nie każdemu będzie dane stać się zarówno jednym, jak i drugim, jednak warto próbować. Dzięki temu istnieje szansa, że przynajmniej w jednej z tych kategorii będzie szansa na uzyskanie tytułu mistrza. Niezależnie jednak od tego, czy będzie to sztuka robienia zdjęć, czy ich edytowania, trzeba do tego zawsze podchodzić z pasją, zaangażowaniem, ale także i dystansem.