Obliczenie ciąży nie zawsze jest tak prostym zadaniem. Oczywiście, jeśli wiesz dokładnie, kiedy była jedyna próba poczęcia dziecka, nie będziesz miał specjalnych problemów z określeniem okresu ciąży, ale nawet w tej sytuacji nie wszystko jest jednoznaczne. W końcu ciąża nie rozpoczyna się natychmiast po zakończeniu stosunku płciowego.

Dokładna znajomość dnia rozpoczęcia ciąży jest ważna, ponieważ większość procedur, testów i norm jest ściśle związana z pewnymi cyklami okołoporodowymi.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Ważne jest, aby zrozumieć, że ze 100% dokładnością nie można określić dnia rozpoczęcia ciąży. Istniejące metody pomagają jedynie zminimalizować margines błędu przy ustalaniu daty. Na uzbrojeniu położników i ginekologów jest sześć popularnych metod. Zastanówmy się nad nimi bardziej szczegółowo.

Określenie okresu ciąży według daty ostatniej miesiączki

Najprostszym sposobem ustalenia okresu ciąży jest rozpoczęcie od daty ostatniej miesiączki. Po pomyślnym poczęciu początek następnej miesiączki przypada na 4. tydzień ciąży. Technika ta oznacza, że zapłodnione jajo zaczyna się dzielić jeszcze przed owulacją. Metodę stosuje się przy obliczaniu okresu ciąży położniczej i obliczaniu przewidywanej daty porodu (PDR) za pomocą specjalnego wzoru. Ta technika pozwala mniej lub bardziej dokładnie obliczyć czas przy regularnym cyklu miesiączkowym. Okres ciąży obliczony według daty ostatniej miesiączki ma błąd dwóch tygodni.

Obliczanie okresu ciąży na podstawie wysokości dna macicy

Ta metoda jest niezwykle łatwa w użyciu, dlatego jest często stosowana przez położników-ginekologów jako pomocnicza. Za pomocą linijki lekarz mierzy odległość między górną krawędzią macicy (dnem) a stawem łonowym. Rozmiar macicy w centymetrach odpowiada przybliżonemu okresowi ciąży w tygodniach.

Określenie okresu ciąży na podstawie pierwszego ruchu płodu

Nie jest to najbardziej niezawodny sposób, więc nie powinieneś się na nim koncentrować. Nie będzie jednak zbędne wiedzieć, że u pierwotnych kobiet dziecko zaczyna się poruszać w 20. tygodniu, a u tych, które rodzą drugi lub więcej razy, pierwsze wstrząsy są odczuwalne w 16. tygodniu. To prawda, że istnieje ryzyko pomylenia ruchu płodu, na przykład z perystaltyką jelit.

Termin ciąży wg USG

Ultradźwięki mogą być bardzo skutecznym narzędziem do określania okresu ciąży, ale w tym celu należy je wykonać między 10 a 12 tygodniem. Oznacza to, że aby wyjaśnić dzień rozpoczęcia ciąży, musisz już przynajmniej o tym wiedzieć. Lekarz mierzy płód i oblicza datę za pomocą specjalnej formuły. Błąd w określaniu terminu za pomocą ultradźwięków w późniejszych terminach wzrasta, ponieważ indywidualne cechy rozwoju dziecka zaczynają się silnie manifestować.

Obliczanie terminu według daty poczęcia

Należy powiedzieć, że moment poczęcia nie jest formalnie początkiem ciąży. Rozróżnij okres ciąży embrionalnej i położniczej. Zasadniczo termin położniczy jest ważniejszy dla monitorowania rozwoju płodu. Zwykle moment poczęcia pokrywa się z datą owulacji. Wadą tej metody jest to, że lekarz nie może całkowicie polegać wyłącznie na danych o dniu poczęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here