Coraz więcej osób decyduje się na zakup alkomatu. Niektórzy chcą mieć w ten sposób pewność, że siadają za kierownicę trzeźwi, inni natomiast pragną posiadać stałą kontrolę nad spożywanymi promilami. Jednakże bez względu na powód przyświecający decyzji o zakupie alkomatu, należy zastanowić się, w jaki model najlepiej zainwestować.

Alkomaty elektrochemiczne i półprzewodnikowe

Rodzina alkomatów w rzeczywistości jest obecnie niezwykle duża, w związku z czym wybór odpowiedniego modelu spełniającego nasze oczekiwania wcale nie musi okazać się prostym. Zastanawiając się nad inwestycją w tego typu sprzęt, należy odpowiedzieć sobie wcześniej na pytanie, w jakim celu będziemy chcieli wykorzystać alkomat oraz co jest ważne.

Alkomaty półprzewodnikowe nie są niestety dokładne, a uzyskany z badania wynik można w wyjątkowo prosty sposób podważyć. Zdarza się, że tego rodzaju alkomaty są wykorzystywane w patrolach policyjnych, jednakże jeśli wykryte zostaną zbędne promile w wydychanym powietrzu, policja sięga po inny, bardziej precyzyjny model.

Wynik testu wykonanego za pośrednictwem alkomatu elektrochemicznego już nie sposób podważyć. Co więcej, wynik jest określony w ściśle sprecyzowany sposób, nie pozostawiając nawet marginesu błędu. Bez wątpienia nie spodoba się to osobom, które polegną na badaniu wykonanym tym sprzętem. Warto zaznaczyć, iż zdecydowana większość alkomatów elektrochemicznych posiadają atest. Nietrudno jednak domyślić się, że alkomat z atestem jest modelem droższym niż model półprzewodnikowy, a jego cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Co wziąć pod uwagę?

Kiedy już ostatecznie zdecydujemy się na zakup alkomatu i zaczniemy przeglądać dostępne na rynku modele, dostrzeżemy, jak wiele je różni. Poza wielkością, wagą oraz kształtem szybko zauważone zostaną inne ważne elementy, które mogą przeważyć szalę naszej decyzji.

Przede wszystkim bateria. Zakup alkomatu lepiej dokonywać z myślą o możliwości jego użycia w trasie i niekoniecznie w obrębie domostwa. Wytrzymała bateria litowojonowa wytrzymująca przez okres nawet kilkudziesięciu godzin może okazać się zbawienną alternatywą dla notorycznego wymieniania standardowych, alkaicznych baterii. Co więcej, akumulator litowojonowy pozwoli na proste ładowanie za pośrednictwem kabla USB.

Szeroki zakres pomiaru, znacznik rozładowanej baterii, a nawet obszerna pamięć urządzenia to jedne z wielu elementów, jakie należy wziąć pod uwagę. Warto rozważyć także możliwość zakupienie urządzenia pozwalającego na prosty wydruk uzyskanych wyników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here